Jak sprowadzić i zarejestrować auto z Danii? 3 rzeczy o których warto pamiętać

0

Rozważasz sprowadzenie samochodu z Danii? Nie wiesz, jak sprawnie przebrnąć przez to zadanie? W naszym tekście znajdziesz kilka cennych wskazówek, w tym również 3 najważniejsze rzeczy, o których trzeba pamiętać przy sprowadzaniu i rejestracji pojazdu z Danii, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Skąd takie zainteresowanie samochodami z Danii?

Coraz więcej Polaków decyduje się na sprowadzenie wymarzonego pojazdu z zagranicy. Do tej pory najczęściej stawialiśmy na pojazdy pochodzące z Niemiec, Francji lub Stanów Zjednoczonych. Jednak od pewnego czasu widać coraz większą popularność samochodów z Danii. Czym jest to spowodowane? Dlaczego samochody z Danii wzbudzają nasze zainteresowanie? Na pewno nie chodzi tutaj o ceny, ponieważ samochody z Danii są bardzo drogie i za ten stan rzeczy w znacznym stopniu odpowiada konieczność zapłacenia wysokiego podatku od pojazdu, który jest nabywany w salonie.

Danina ma oczywiście charakter jednorazowy, ale wpływa to na cenę samochodu na rynku wtórnym. To jednak nie zniechęca Polaków, ponieważ auta z Danii mogą poszczycić się znakomitym stanem blacharskim. Nie powinno nas to jednak dziwić, ponieważ najczęściej Duńczycy przywiązują ogromną wagę do regularnego serwisowania swoich pojazd. Dbają nie tylko o najważniejsze elementy wewnętrzne samochodu, ale także o właściwe zabezpieczenie karoserii przed korozją.

Dzięki temu decydując się na samochód z Danii, można nabyć auto zadbane, w bardzo dobrym stanie. Wiele z oferowanych pojazdów ma też relatywnie niski przebieg, więc widać, że stanowią ciekawą alternatywę dla aut sprowadzanych z innych krajów.

O czym pamiętać przy sprowadzaniu i rejestracji auta z Danii?

Choć na rynku duńskim nie brakuje uczciwych sprzedawców, którzy zapewnią nam dostęp do naprawdę dobrych pojazdów, to nie brakuje również takich, którzy będą próbowali nam wcisnąć pojazdy powypadkowe, czy z licznymi wadami. Takie praktyki stosowane są wszędzie i lepiej mieć tego świadomość, ponieważ w ten sposób można uniknąć sporych problemów i wydatków. Dlatego, jeśli decydujemy się na sprawdzenie samochodu z Danii, to powinniśmy lepiej sprawdzić jego stan techniczny, a także całą historię. 

Zawsze sprawdzamy stan techniczny pojazdu oraz jego historię

Stan techniczny pojazdu możemy sprawdzić samodzielnie i będzie to dobra decyzja, gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą, czy doświadczeniem. Jeśli uznamy, że przyda nam się fachowe wsparcie, to możemy umówić się na wcześniejsze spotkanie z rzeczoznawczą samochodowym lub zgłosić się do renomowanej stacji diagnostycznej. To właśnie w tego typu punktach pracują wykwalifikowane i doświadczone osoby, które dysponują nowoczesnym sprzętem do diagnostyki. Dzięki temu są w stanie wychwycić wszystkie nieprawidłowości, zarówno te duże usterki, jak i małe, więc zaoszczędzą nam stresu.

Ze sprawdzeniem przebiegu i historii badań technicznych aut z Danii także nie będzie problemów, ponieważ jak wskazuje https://autoumowa.pl/, do swojej dyspozycji mamy stronę selvbetjening.trafikstyrelsen.dk. Wystarczy się na nią skierować i podać duński numer rejestracyjny pojazdu, czy numer VIN, by już po kilkunastu sekundach otrzymać informacje o rzeczywistym przebiegu danego auta oraz dacie przeprowadzonych badań technicznych. Cennych informacji o historii pojazdu dostarczy nam także strona internetowa Motorregister.

Nie zapominamy o dopełnieniu formalności

Przy sprowadzaniu pojazdu z Danii nie możemy też zapomnieć o załatwieniu określonych formalności. Dotyczą one przede wszystkim wymogu opłacenia akcyzy. Co do zasady, wartość tego zobowiązania bywa zmienna i w dużej mierze zależy od pojemności silnika danego pojazdu. Jeśli wynosi ona mniej niż 2000 cm3, to wartość podatku akcyzowego wyniesie 3,1% ceny auta.  Jeśli natomiast pojemność silnika przekroczy 2000 cm3, to trzeba będzie zapłacić akcyzę w wysokości 18,6% wartości pojazdu.

Jednak to nie wszystko, ponieważ trzeba też uzyskać dowód zakupu pojazdu, a także przeprowadzić badania techniczne i dotyczy to w szczególności aut, w których doszło do upływu daty ważności poprzedniego przeglądu. Na koniec pozostaje nam jeszcze zarejestrować sprowadzony pojazd w polskim urzędzie. W tym celu należy złożyć w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania niezbędne dokumenty. 

Zalicza się do nich dowód rejestracyjny, potwierdzenie uiszczenia podatku akcyzowego, czy zaświadczenie o pomyślnym przejściu badań technicznych w Polsce. Do tego konieczne jest przedłożenie potwierdzenia uiszczenia opłat rejestracyjnych, tablic rejestracyjnych, czy umowę przetłumaczoną na język polski. Na dopełnienie wszystkich formalności związanych z rejestracją samochodu z Danii jest 30 dni.

Auto sprowadzone z Danii podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu

Kupiony i zarejestrowany samochód z Danii trzeba też ubezpieczyć, a obowiązkową polisę OC należy wykupić najpóźniej w dniu dopełnienia formalności związanych z rejestracją. Jeśli tego nie zrobimy, to jazda nowym pojazdem po polskich drogach nie będzie możliwa. Poza tym brak obowiązkowej polisy OC wiąże się z karami finansowymi i to niemałymi. Dlatego, bezpośrednio po rejestracji, lepiej udać się do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego i wykupić polisę.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł5 sposobów na zwiększenie konwersji dzięki SXO!
Następny artykułMiejsca, których nie ma już we Wrocławiu: Brama Świdnicka i kilka śladów, które można jeszcze odkryć
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.