Akwarium to wyjątkowa ozdoba domu i hobby, które daje dużo satysfakcji. Jednak istnieje wiele trudności, które spędzają sen z powiek nie tylko początkującym akwarystom, ale także tym, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w tej dziedzinie. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć, są glony, które zakłócają estetykę i prawidłowe funkcjonowanie zbiornika. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak zlikwidować glony w akwarium, jaki sprzęt będzie w tym pomocny i dlaczego nie warto bagatelizować tego problemu.
Przyczyny powstawania glonów w akwarium
Aby uporać się z glonami, należy poszukać przyczyny ich powstawania, gdyż bez trafnej diagnozy walka ze szkodliwymi algami może nie dać oczekiwanego rezultatu. Na początek warto bliżej przyjrzeć się wyposażeniu akwarium – być może filtr, którym dysponujesz, nie jest wystarczająco wydajny i nie jest w stanie uporać się z wszystkimi zanieczyszczeniami. Te mogą być skutkiem nadmiernego przekarmiania ryb, a także nadużywania środków chemicznych takich jak nawozy lub leki. Glony powstają również, gdy w akwarium jest zbyt intensywne oświetlenie lub umieściłeś w nim zbyt dużą liczbę ryb. Tu warto przybrać następujące proporcje – 1 litr wody/1 cm długości ryby w zbiorniku. Jeśli powyższe przyczyny powstawania glonów nie dotyczą Twojego akwarium, warto bliżej przyjrzeć się pielęgnacji i upewnić się, czy regularnie podmieniasz wodę lub robisz to w prawidłowy sposób, a także czy w wodzie nie są obecne szkodliwe związki chemiczne takie jak azotany czy fosforany.
Dlaczego nie powinno się bagatelizować glonów w akwarium?
Glony w akwarium to sygnał, którego nie można bagatelizować. Może on oznaczać, że doszło do solidnych zaniedbań lub błędów, które mogą negatywnie odbić się na zdrowiu i kondycji fauny oraz flory w akwarium, powodując nawet ich obumarcie. Zaburzenia biologiczne, które powodują glony, to jednak nie wszystko – zielona woda nieestetycznie wygląda, a także może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
Jak usunąć zielone glony z akwarium?
W sklepach takich jak rekomendowany przez wielu akwarystów Aquario znajdziesz wiele skutecznych preparatów do zwalczania glonów, lecz zanim je zastosujesz, warto najpierw usunąć niepożądanych lokatorów w sposób mechaniczny. Jeśli testy akwarystyczne sygnalizują, że w wodzie występuje azot lub fosfor, pomocne w zwalczaniu glonów będą środki, które usuną nadmiar szkodliwych związków chemicznych z akwarium. Ważne, aby środki stosować zgodnie z wytycznymi producenta, a w razie wątpliwości skorzystać z doświadczenia pracowników sklepu akwarystycznego Aquario.
Skutecznym i w dodatku wolnym od chemii sposobem, jak walczyć z glonami w akwarium, są lampy UV, czyli tzw. sterylizatory wody. Ich działanie polega na wykorzystaniu promieni UV-C, powodując niszczenie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów, które mogą zanieczyścić wodę. Ozon, który jest produkowany przez lampy UV, pomaga również w usuwaniu zanieczyszczeń z wody, również zielonych glonów i alg.
Jak zlikwidować glony w akwarium i nie dopuścić do ich powstawania?
Jeśli chcesz postawić na całkowicie naturalne sposoby walki z glonami, warto rozpocząć hodowlę ślimaków i ryb, które żywią się tego typu zanieczyszczeniami. Ich obecność pomoże nie tylko uporać się z nadmiarem glonów, ale także sprawi, że nie będą rozwijały się w większych ilościach w przyszłości. Profilaktyka w akwarystyce jest niezwykle ważna, gdyż problemy takie jak glony czasem bardzo trudno usunąć. Pomocnym urządzeniem w utrzymaniu czystości w akwarium będzie odmulacz do dna, który działając niczym odkurzacz, zasysa nieczystości z podłoża i dekoracji. Dzięki temu narzędziu nie będziesz tracić czasu na mechaniczne czyszczenie podłoża, a przy okazji skutecznie oczyścisz trudno dostępne miejsca we wnętrzu akwarium.
Usuwanie glonów z akwarium może być trudnym zadaniem, ale nie niemożliwym! Najważniejsze jest zrozumienie przyczyny powstawania glonów i znalezienie skutecznych oraz bezpiecznych metod ich usuwania. Walka z glonami wymaga niejednokrotnie stosowania wielu różnych metod, w tym środków chemicznych, usuwania mechanicznego i naturalnych środków kontroli. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji producenta, a także nie zapominać o dokładnym monitorowaniu akwarium.