Innowacyjny projekt rewitalizacji zabytku po koszarach w centrum Kępy Mieszczańskiej

0

Kępa Mieszczańska to perełka w ofercie deweloperów i miejsce, w którym największe firmy z tej branży zrealizowały bądź realizują swoje inwestycje. Znakomita lokalizacja wyspy, zwłaszcza w kontekście bliskości do wrocławskiego rynku, w szybkim tempie nabiera nowej odsłony. 

Tym samym również zabytkowy budynek po dawnych koszarach artylerii doczekał się śmiałej koncepcji rewitalizacji.

Jak pokazują znakomite przykłady odnowionych budynków w Polsce i na świecie, udana rewitalizacja wymaga nie tylko remontu, lecz również nadania zabytkowi nowej funkcji tak, aby zahamować jego degradację i przywrócić społeczeństwu do użytku. Obecnie pozostałości wojskowego budynku znajdują się w kiepskim stanie technicznym, nie nadają się do użytkowania.

Sąsiadują tymczasem bezpośrednio z zamieszkiwanym już 9-kondygnacyjnym budynkiem wielorodzinnym. Działka pod zabytkiem, od stycznia tego roku należy do wrocławskiej spółki deweloperskiej ATC Development. – Kupując ten zabytkowy obiekt zakładaliśmy, że jego rewitalizacja będzie wymagała zmiany w zakresie planu miejscowego. Zależy nam głównie na przywróceniu estetyki miejsca poprzez wizualne scalenie budynku po dawnych koszarach z przylegającym ścianą szczytową współczesnym budynkiem mieszkalnym. W projekcie tego ostatniego, co widać gołym okiem, nie uwzględniono sąsiedztwa zabytku – wyjaśnia Paweł Kleszcz, dyrektor ATC Development.

Aktualnie te dwa przylegające do siebie obiekty z różnych okresów: zabytkowy i współczesny, tworzą wizualnie rażąco nieudane połączenie. Brak harmonii między nimi wynika z tego, że te dwa obiekty leżą na granicy dwóch różnych miejscowych planów, które nie są w tym miejscu ze sobą spójne w zakresie linii zabudowy i jej wysokości. Projekt rewitalizacji powstawał przez wiele miesięcy w ramach konsultacji z Dolnośląskim Wojewódzki Konserwatorem Zabytków (DWKZ). Ostatecznie opracowano koncepcję, która została pozytywnie zaopiniowana przez urząd konserwatorski, z rekomendacją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się zabytkowy budynek garażowo-warsztatowy.

koncepcja rewitalizacji budynku na Kępie Mieszczańskiej zaakceptowana przez DWKZ, maj 2019

Deweloper zdecydował się na rewitalizację budynku artylerii pomimo tego,
że rzeczoznawca rekomendował jego wyburzenie. Projekt rewitalizacji zakłada renowację ścian zewnętrznych z zachowaniem istniejącego detalu i historycznej bryły zabytku. Planowane prace mają przywrócić budynkowi jego właściwy stan techniczny i estetykę w zachowanej tkance, a nadbudowanie nowoczesnego budynku nad zabytkiem umożliwić uporządkowanie otaczającej urbanistyki i tchnięcie w zabytek nowego życia i nowej funkcji. – Współczesna architektura prezentuje szereg pozytywnych przykładów śmiałych rewitalizacji zabudowań zabytkowych i spektakularne efekty współpracy władz miejskich i konserwatorskich z inwestorami. Jako przykłady warto wymienić HafenCity – nowobudowaną dzielnicę w porcie Hamburga, czy krakowską Cricotecę. Tym bardziej cieszy nas otwartość i pozytywna opinia naszego projektu wydana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – dodaje Paweł Kleszcz.

Miejscowy plan dla terenu sąsiadującego z zabytkowym budynkiem garażowo -warsztatowym, dopuszcza pod okoliczną zabudowę wysokość budynków do 28 metrów, tj. 9 kondygnacji. We wniosku o zmianę zagospodarowania, deweloper wskazał, że: zabytkowy budynek został optycznie przygnieciony przez nowo wybudowane budynki, a jego bryła jest niewpasowanym w otoczenie, karykaturalnym „świadkiem” historycznej zabudowy. – Tę niefortunną zabudowę widać dopiero po wybudowaniu okolicznych budynków, szczególnie tego, który przylega do zabytku boczną elewacją. Dlatego naszym celem, poza rewitalizacją budynku samą w sobie, jest ujednolicenie oraz spójne ukształtowanie tej części zabudowy Kępy Mieszczańskiej pod względem jej wysokości i rozmiarów. W sprawie docelowej rewitalizacji zapewne czekają nas jeszcze niejedne rozmowy i spotkania z przedstawicielami urzędu miejskiego i konserwatora zabytków – wyjaśnia dyrektor ATC Development.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNeony LED na zamówienie we Wrocławiu [SPRAWDŹ GDZIE]
Następny artykułNowy rekord zakażeń. Przekroczona liczba 10 tysięcy przypadków!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.