Hala tenisowa przy ul. Pułtuskiej gotowa. Od balonu po nowoczesny obiekt

0

Wrocław wzbogacił się o kolejną nowoczesną halę tenisową, w której znajduje się pięć kortów o twardej nawierzchni. Kompleks położony przy ul. Pułtuskiej w parku Południowym stanie się tym samym największym całorocznym obiektem tenisowym we Wrocławiu.

Teren kortów przy ul. Pułtuskiej położony jest tuż przy parku Południowym w pobliżu dzielnicy Krzyki – w obrębie ulicy Ślężnej, Sudeckiej i Pułtuskiej. To jeden z najładniejszych i najstarszych obiektów tenisowych w mieście, którego powstanie szacuje się na rok 1897. Całość terenu, otoczona drzewami, stanowi przyjemne miejsce do uprawiania tenisa w formie zarówno rekreacyjnej jak i zawodniczej.

Latem 2021 roku operatorem kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej została spółka WCT Spartan. Od tego momentu obiekt przechodzi metamorfozę. Na początku powstała koncepcja modernizacji terenu kortów z uwzględnieniem opinii mieszkańców, zebranych w trakcie konsultacji społecznych. Wnioski dotyczyły przede wszystkim zachowania i pielęgnacji istniejącej na tym obszarze zieleni, zachowania funkcji tenisowej oraz modernizacji i rozwoju infrastruktury sportowej, tak aby uczynić ten teren bardziej dostępnym i atrakcyjnym. Przez ostatnie lata obiekt funkcjonował sezonowo. Siedem kortów o nawierzchni ceglastej udostępnianych było tylko w sezonie letnim, od maja do października. 

– Jestem pod wrażeniem tego obiektu, który powstał w ekspresowym tempie i, co ważne, teraz będzie służył wrocławianom całorocznie. Obiecywaliśmy, że to miejsce nie straci nic ze swojej atrakcyjności, a tylko zyska i myślę, że słowa dotrzymaliśmy. Nadal jest tu klimatycznie, ośrodek pozostał zatopiony w zieleni, a do tego stał się nowoczesny. Dziękuję za wykonanie tych prac i bierzemy się za kolejne etapy, m.in. postawienie nowego budynku kortowego z punktem gastronomicznym – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

30 grudnia 2022 roku podpisana została umowa z wykonawcą na budowę hali wraz ze zewnętrzną dwustronną ścianką tenisową. Pierwsze prace rozpoczęły się na początku lutego i trwały siedem miesięcy. Obiekt powstał w miejscu starego, wysłużonego już balonu tenisowego, który należał do poprzedniego dzierżawcy terenu, Krzyckiego Klubu Tenisowego. Balon ten przykrywał wówczas cztery korty i w 2021 roku został zdemontowany. To w jego miejscu stanęła nowoczesna hala tenisowa o lekkiej, drewnianej, łukowej konstrukcji, przykrywająca pięć kortów, na których położona została nawierzchnia typu hard. Twarda, akrylowa, podobna do tych, na których rozgrywane są największe turnieje: Australian Open, US Open czy rywalizacja z cyklu Masters.

– Wybudowanie tej pięknej hali tenisowej w miejscu, które od lat wymagało rewitalizacji, to duży krok w kierunku modernizacji tego terenu i przeniesienia go na wyższy poziom. To dodatkowe pięć kortów, które umożliwią granie miłośnikom tenisa również w okresie jesienno-zimowym. Hala powstała z myślą o rozwoju dyscypliny we Wrocławiu. Będzie doskonałą bazą i dla amatorów, i dla profesjonalnych tenisistów. Wielu zawodników m.in. Hubert Hurkacz, Łukasz Kubot, Michał Przysiężny czy Marta Leśniak, rozpoczynało tu swoją przygodę z tenisem lub rozgrywało najważniejsze pojedynki. To pierwszy etap modernizacji obiektu, który już teraz staje się tenisową wizytówką miasta – podkreśla prezes Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Dariusz Kowalczyk.

Ścianka tenisowa

Na zewnątrz zburzona została stara ścianka i w jej miejsce powstała nieco krótsza, 12-metrowa z wybiegami. Dzięki temu, że jest ona dwustronna, jednocześnie może korzystać z niej czterech graczy. Tereny kortów położone są w zabytkowym parku Południowym, dlatego też objęte są ochroną konserwatora zabytków, z którym konsultowane były wszystkie koncepcje i projekty powstałej hali. Dbając o tereny zielone, przed rozpoczęciem prac spółka zleciła opracowanie opinii dendrologicznej. Wskazała ona na brak korzeni konstrukcyjnych drzew rosnących wokół planowanego obiektu.

Ze względu na zabytkowy charakter tego miejsca, nie był to na pewno łatwy projekt do realizacji. Wiedząc jak ważną rolę pełni ten teren w życiu lokalnej społeczności i całego miasta, naszym celem było stworzenie nowoczesnego, komfortowego obiektu służącego mieszkańcom, którego forma nie zaburzy historycznego charakteru parku Południowego. Wszystkie działania prowadzone przez spółkę Spartan były uzgadniane z konserwatorem zabytków i pod stałą kontrolą Inspektora Nadzoru Terenów Zieleni, który stworzył koncepcję i projekt ochrony drzew. W czasie robót żadne drzewo nie ucierpiało i nie zostało wycięte – zaznacza Dariusz Kowalczyk.

Nowa hala tenisowa to obiekt o pow. 2800 m², w którym znajduje się pięć kortów tenisowych z certyfikowaną przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) nawierzchnią akrylową typu Confosport (producent Casali). To oficjalna nawierzchnia Polskiego Związku Tenisowego, używana m.in. podczas zawodów Davis Cup i Fed Cup.

– Korty w naszej hali nie są typowo betonowe, jakie stawiało się kilkadziesiąt lat temu. Technologia w tym przypadku poszła naprzód i buduje się je teraz warstwowo. Na dwie nawierzchnie asfaltobetonu układana jest mata tłumiąca (amortyzująca). Na nią dopiero wylewa się kilka warstw akrylu. Ta gładka nawierzchnia nie obciąża stawów, jak było to w przypadku betonu, ale umożliwia też grę szybką lub średnioszybką, z wykorzystaniem naturalnego kozła piłki, nietłumiącego jej prędkości. Tego typu profesjonalna nawierzchnia jest odpowiednia zarówno dla tenisistów o zaawansowanych umiejętnościach, jak i uczących się gry. Głównymi zaletami kortów twardych są elastyczność i bardzo duża odporność na ścieranie – dodaje wiceprezes Paweł Łosiński.

Latem dwie szczytowe ściany będą otwierane, co zagwarantuje grającym idealny przewiew i komfort gry. Wewnątrz hali zamontowanych zostało 10 nagrzewnic gazowych z zamkniętą komorą spalania o mocy 50 kW każda (po dwie na każdy kort). W okresie zimowym będą utrzymywały odpowiednią temperaturę dla trenujących tam tenisistów. W hali zamontowane zostało również energooszczędne, wysokiej jakości oświetlenie LED właściwe dla obiektów sportowych.

Już w tym sezonie jesienno-zimowym tenisiści po raz pierwszy zagrają na kortach w nowej hali przy ul. Pułtuskiej. Zainteresowanie jest spore, dlatego warto już dzisiaj zarezerwować sobie miejsce na cały sezon. W tej chwili trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, to tenisiści będą mogli skorzystać z hali już w drugiej połowie września.

– Już teraz wszyscy, którzy chcieliby mieć pewność, że w sezonie jesiennym będą mieli miejsce do gry w tym pięknym obiekcie, mogą zarezerwować sobie kort. Przy wcześniejszej rezerwacji gwarantujemy stałą, niezmienną cenę przez cały sezon – mówi rzecznik prasowy Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan Maciej Moczko.

Budowa hali to jeden z trzech etapów inwestycji na terenie kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej. Pozostałe dwa to:

– budowa nowego budynku kortowego w miejscu obecnego, który zostanie rozebrany (budynek usługowy z funkcją gastronomiczną i szatniową).

– zagospodarowanie terenów zielonych wokół kortów.

I etap inwestycji kosztował ok. 5 mln zł.

CENNIK wynajmu hali tenisowej

Bilet wstępu – 1 godz./1 kort od pon.-pt. do godz. 11:00                            130 zł

– w przypadku podpisania umowy na cały sezon                                         120 zł

Bilet wstępu – 1 godz./1 kort od pon.-pt. od 11:00 do 16:00                      120 zł

– w przypadku podpisania umowy na cały sezon                                         110 zł

Bilet wstępu – 1 godz./1 kort od pon.-pt. po 16:00                                     165 zł

– w przypadku podpisania umowy na cały sezon                                         150 zł

Bilet wstępu – 1 godz./1 kort soboty, niedziele i święta do 14:00              130 zł

– w przypadku podpisania umowy na cały sezon                                         120 zł

Bilet wstępu – 1 godz./1 kort soboty, niedziele i święta po 14:00              120 zł

– w przypadku podpisania umowy na cały sezon                                         110 zł 

SZKOLENIA GRUPOWE

ZAJĘCIA GRUPOWE – 2 razy w tygodniu po 1,5 godz.

Grupa 4-osobowa                  790zł

ZAJĘCIA GRUPOWE – 2 razy w tygodniu po 1 godz.

Grupa 5-6-osobowa               480 zł

Grupa 4-osobowa                  550 zł

ZAJĘCIA GRUPOWE – 1 razy w tygodniu po 1,5 godz.

Grupa 4-osobowa                  470 zł

ZAJĘCIA GRUPOWE – 1 razy w tygodniu po 1 godz.

Grupa 5-6-osobowa               270 zł

Grupa 4-osobowa                  320 zł

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu już w krótce otworzy się Pedet – nowa strefa w RENOMIE z 7 lokalami gastronomicznymi
Następny artykułWrocław: Przetarg na projektowanie budowy tramwaju na Maślice rozstrzygnięty!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.