Lubisz aktywny wypoczynek? Długie spacery i bliskość przyrody? Zastanawiasz się gdzie warto pojechać na weekend w okolicy Wrocławia, jakie atrakcje w pobliżu Wrocławia warto zobaczyć?
Wrocławskie parki, deptaki i kamieniczki, niewątpliwie kuszą walorami krajobrazowymi, ale co, jeśli przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat regularnego przemieszczania się pośród nich zdążyłeś poznać każdy kąt wrocławskiego rynku i każde drzewo Parku Południowego?
Przedstawiamy Wam nasze ostatnie odkrycie – Trzebnicę!
Położona zaledwie 15 minut drogi (dwupasmową S5!) od CH Marino Trzebnica, zauroczyła nas trasami spacerowymi, dostępną infrastrukturą oraz… bezpłatnymi parkingami 🙂
Wszystkie wymienione niżej atrakcje można odwiedzić w ciągu jednego dnia, choć na spacer wystarczające będą nawet 2 godziny.
Auto możemy zaparkować przy jednej z uliczek w centrum, na przykład w okolicy bazyliki, a jeśli zależy nam tylko na spacerze w bardziej naturalnej scenerii – polecamy darmowy parking przy ulicy Armii Krajowej, na wysokości Stawu Gondolowego.
Wycieczka dłuższa:
1. Spacer po Rynku i głównym deptaku – ul. Ignacego Daszyńskiego. Zobaczymy tutaj Ratusz, fontannę, pręgierz, zadbane kwietniki, drzewka i oświetlenie.
2. Bazylika i Sanktuarium św. Jadwigi – późnoromański klasztor, datowany na 1202 rok, będący najbardziej rozpoznawalną wizytówką miasta. Świątynia ufundowana przez Henryka Brodatego, uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.
3. Park Solidarności – gruntownie zrewitalizowany park o powierzchni ponad 1 ha.
Na jego terenie znajdziemy:
- siłownię na świeżym powietrzu
- skatepark
- strefę Street Workout
- boisko do gry w bulle
- stoliki do gry w szachy
- linową wieżę do wspinaczki
- trzy place zabaw przystosowane do dzieci w różnym wieku
- fontannę oraz liczne nasadzenia kwiatów i krzewów.
4. Aleja Zakochanych wraz z Mostkiem Miłości – mieszczące się w najbliższym otoczeniu Parku, na wzniesieniu po byłym nasypie kolejki wąskotorowej. Podążając ścieżką w stronę ulicy 1 Maja, znajdziemy się na właściwej drodze ku kolejnej atrakcji.
5. Stawy Trzebnickie – malownicze miejsce Trzebnicy, będące w XIX w. i na początku XX terenem uzdrowiskowym. Trzy stawy, wyspa, piękne alejki spacerowe z ławeczkami i latarniami, a także scena oraz bezpośrednie sąsiedztwo Lasu Bukowego – to zdecydowane atuty tego obszaru, który stał się wizytówką miasta, przyciągając licznie spacerujących i uprawiających sport mieszkańców oraz turystów.
Co ciekawe, przy deptaku od 2017 roku funkcjonują tężnie solankowe, wytwarzające mikroklimat zbliżony do tego obecnego nad morzem. Już podczas godzinnej sesji odpoczynku w otoczeniu leczniczej konstrukcji, dawka jodu którą pochłania organizm jest równa trzem dniom plażowania nad Bałtykiem.
6. Las Bukowy – pełniący niegdyś funkcje uzdrowiskowe, poprzeplatany wieloma ścieżkami o charakterze rekreacyjno – edukacyjnym.
Znajdziemy zarówno dróżki historyczne, dydaktyczno – przyrodnicze, jak i ścieżki zdrowia. Niektóre z nich doprowadzą do leśnego kościółka i drogi krzyżowej.
Bukowa sceneria pokrywa wzgórze o zróżnicowanym nachyleniu, dlatego jest to też miejsce często uczęszczane przez kolarzy górskich. Jest to idealny obszar do poćwiczenia rowerowych tricków, ze względu na obecność usypanych muld i innych przeszkód.
7. Gminny Park dla Psów 4 Łapy – obowiązkowy punkt wyprawy, jeśli do Trzebnicy wybierzemy się z naszym czworonogiem. Na ogrodzonym terenie na skraju Lasu Bukowego znalazło się kilkanaście instalacji, umożliwiających trenowanie tricków z pupilem: kładki, tunele, płotki do skoków, palisada, kijki do slalomu, opony itd..
Nawet jeśli nasz pies nie jest fanem tego typu atrakcji, zapewne znajdzie tutaj kolegów do innych zabaw 🙂
8. Gminny Park Wodny Trzebnica Zdrój – jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Składa się z różnej głębokości basenów zadaszonych i otwartych, kilku zjeżdżalni i wiru wodnego, jacuzzi, saunarium, brodzika i placu zabaw dla dzieci. Poza tym, w kompleksie umiejscowiona jest też kręgielnia, siłownia, klub fitness i cross box, co czyni to miejsce centrum rozrywki i aktywności fizycznej.
Wizyta na basenie może zatem służyć jako zwieńczenie całodniowej wycieczki i relaks po długim spacerze.
Wycieczka krótsza:
Jeśli dysponujecie zaledwie kilkoma wolnymi godzinami, polecamy skrócić trasę i ograniczyć się do punktów 3 – 6. Na jej pokonanie powinny wystarczyć 2 – 3 godziny, które pozwolą Wam poczuć klimat dawnego podwrocławskiego uzdrowiska, zakochać się w nim i wrócić następnym razem na dłużej.
Zdjęcia udostępnione przez Urząd Miejski w Trzebnicy oraz przez właścicieli psa Hebana (http://hebankowy.pl/)