Finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata odbędzie się w tym roku we Wrocławiu!

0

Akcja Sprzątanie świata to jedna z najstarszych i największych ekologicznych akcji, która od 29 lat połączyła miliony Polaków. W tym roku po raz kolejny, w trzeci weekend września, wolontariusze w całej Polsce wyjdą, by posprzątać naturę z zalegających tam śmieci.

Już w tę niedzielę, 18 września, Fundacja Nasza Ziemia, – koordynator akcji w Polsce, podsumuje pierwsze wyniki i zaprosi wrocławian do wspólnego posprzątania Kępy Mieszczańskiej. Trzeci dzień finału Akcji Sprzątanie świata – Polska objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Wrocławia.

Wszystkie śmieci są nasze!

Wrzesień to miesiąc Akcji Sprzątanie świata Od samego początku, czyli od 1994 roku, kiedy to Mira Stanisławska-Meysztowicz zaszczepiła w naszym kraju tę rodem z Australii ideę nieśmiecenia w naturze, trzeci weekend września na stałe wpisał się w kalendarze wielu wolontariuszy. Nie inaczej będzie w tym roku.  Zeszłoroczna Akcja Sprzątanie świata-Polska zakończyła się niechlubnym bilansem niemal 442 ton śmieci! Zdecydowanie wzrosła liczba zebranych odpadów, ale również, co cieszy, liczba rąk chętnych do działania. W roku ubiegłym swoje akcje terenowe zarejestrowało 4280 grup, a w sumie razem z nami sprzątało 312 tysięcy osób! To więcej niż w trzech poprzednich edycjach razem wziętych. Zatem wobec ogromu bezrefleksyjnego śmiecenia w naturze czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma. Tę myśl przewodnią chcemy zamanifestować oficjalnym hasłem 29. edycji: „Wszystkie śmieci są nasze!” i przede wszystkim dotrzeć do tych, którzy śmiecą. W końcu, w naszych działaniach nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, aby śmiecący przestali śmiecić. Autorem plakatu 29. Akcji jest wybitny polski artysta, Andrzej Pągowski.

O akcji we Wrocławiu: https://vm.tiktok.com/ZMNodMF29/

III dzień finału we Wrocławiu!

W czasie wielkiego Finału zespół Fundacji Nasza Ziemia pojawi się w trzech lokalizacjach, by tam wspólnie podsumować tegoroczne działania i podziękować za zaangażowanie wolontariuszy. Zrobi to tak, jak potrafi najlepiej, czyli… wspólnym sprzątaniem.

  • Pierwszego dnia finału odbędzie się tradycyjne sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie z Ambasadorami pod Patronatem Honorowym JE Ambasadorem Australii. W końcu śmieci w naturze to problem całego świata.
  • Drugiego dnia z Urzędem Miasta Wągrowiec, Magazynem Perfect Diver i 50 nurkami zejdziemy pod wodę posprzątać przecudnej urody Jezioro Durowskie. Co znajduje się na dnie jeziora, można dowiedzieć się z filmu: https://vm.tiktok.com/ZMNodYXuo/
  • Trzeciego dnia posprzątamy we Wrocławiu Kępę Mieszczańską we współpracy ze spółką Ekosystem i pod Patronatem Prezydenta Wrocławia.

Zapraszamy wrocławianki i wrocławian, by w niedzielę 18 września o godzinie 11.00 odwiedzili Kwaterę Główną Akcji Sprzątanie świata zlokalizowaną w Parku Mieszczańskim. Wszystkich przybyłych uczestników wyposażymy w Niezbędnik Wolontariusza NASZEJ ZIEMI (worki, rękawice, chwytaki) i wyruszymy w teren posprzątać Kępę Mieszczańską. W czasie akcji, w Kwaterze Głównej Akcji będzie można wstąpić na stoisko edukacyjne wrocławskiego Ekosystemu. Będziemy również prowadzić ekologiczne gry i konkursy dla najmłodszych. Na koniec, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce, podsumuje pierwsze doniesienia od wolontariuszy z całej Polski i przekaże najświeższe wyniki 29 Akcji Sprzątanie świata – Polska!

Więcej informacji w wydarzeniu: https://fb.me/e/2dwuvoDJw

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Partnerem wydarzenia jest Ekosystem Sp. z o.o.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułFriederike Kempner – niezwykłe życie i twórczość „żydowskiego słowika” [CYKL: POCHOWANI WE WROCŁAWIU]
Następny artykułPawilon Czterech Kopuł dawniej i dziś. Odkrywamy historię Wrocławia
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.