Dr Marzena Styczyńska z Katedry Żywienia Człowieka o tym, że miłość i jedzenie mają ze sobą wiele wspólnego, o działaniu szparagów, żeń-szenia, ostryg i czekolady oraz o tym, które afrodyzjaki mają udowodnione działanie, a którym tylko przypisywano magiczne właściwości.

Historia afrodyzjaków

Historia afrodyzjaków sięga początków ludzkości, kiedy ludzie odkryli, że miłość i jedzenie mają ze sobą wiele wspólnego. Samo słowo pochodzi od Afrodyty, greckiej bogini seksualności, miłości oraz piękna i definiuje środek (pokarm lub lek), który wzbudza pożądanie seksualne.

Jak działają afrodyzjaki?

Jak działają afrodyzjaki?

Mechanizmy działania afrodyzjaków są złożone, ponieważ pożądanie seksualne kontroluje ośrodkowy układ nerwowy. Naturalne afrodyzjaki zwiększają ukrwienie narządów, poprawiają zdrowie i samopoczucie, co przekłada się na lepszą sprawność seksualną i libido. Jednak wiele doniesień opiera się bardziej na efekcie placebo niż na udowodnionym biologicznym działaniu.

Afrodyzjaki a zmysły

Podczas przygotowywania i spożywania posiłków angażuje się wszystkie zmysły: dotyk, węch, wzrok i słuch. Dlatego też niektóre produkty, ze względu na swój kształt, kolor lub zapach, uznawane są za afrodyzjaki. Do najpopularniejszych należą:

  • szparagi, smardze, seler naciowy, żeń-szeń, awokado, truskawki, ostrygi,
  • czekolada, która zawiera fenyloetyloaminę, pobudzającą uwalnianie „hormonów szczęścia” – serotoniny i dopaminy,
  • przyprawy – ostre i intensywne aromatycznie, np. chili, imbir, pieprz cayenne, które poprawiają przepływ krwi i ciśnienie, symulując reakcję organizmu podobną do pobudzenia seksualnego.

Znaczenie tekstury i temperatury

Tekstura oraz temperatura potraw także odgrywają istotną rolę. Dotyk pozwala ocenić jakość jedzenia, np. jędrność jabłka czy aksamitność masy. Koniuszki palców, jako mocno unerwione obszary, potrafią wyczuć najmniejsze zmiany w konsystencji produktu.

Lubczyk – naturalny eliksir miłości

Jednym z najbardziej znanych afrodyzjaków jest lubczyk, zawierający olejki eteryczne, żywice i kumaryny. Jego intensywny zapach może pobudzać zarówno apetyt, jak i pożądanie.

Wpływ wspomnień na doznania smakowe

Nie tylko konkretne produkty pobudzają zmysły – wpływ na odczucia mają również wspomnienia. Komfortowa żywność („comfort food”) przywołuje skojarzenia z dzieciństwem, rodzinnym domem, beztroskimi chwilami.

W polskiej kuchni do „comfort food” zaliczają się m.in.:

  • domowy rosół,
  • bigos,
  • pierogi,
  • kotlet schabowy,
  • zupa pomidorowa,
  • sernik.

Te wysokokaloryczne, bogate w węglowodany i tłuszcze potrawy aktywują system nagradzania w mózgu, powodując chwilowe odczucie przyjemności i wzrost pobudzenia emocjonalnego.


Miłość i jedzenie rzeczywiście łączy wiele wspólnych elementów, a niektóre produkty mają zdolność wzmacniania pożądania. Choć naukowe dowody na ich skuteczność są mieszane, to rola jedzenia w budowaniu atmosfery i pobudzaniu zmysłów jest niezaprzeczalna.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZatoki autobusowe i perony – kolejny etap prac remontowych na ulicy Kozanowskiej
Następny artykułWrocław liderem jednego z najważniejszych europejskich rankingów!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.