Tradycyjnie we wrześniu, ale wyjątkowo, bo tylko w formie online – tak zapowiada się tegoroczna edycja największego festiwalu naukowego na Dolnym Śląsku.

Pod hasłem „Nauka 2.0” odbędzie się ponad 500 wydarzeń. Inauguracja dziś na platformie YouTube. A już jutro na swój wykład i dyktando zaprasza prof. Jan Miodek

– Czy to nauki humanistyczne, przyrodnicze czy ścisłe – wśród festiwalowych wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie. W programie znalazło się ponad 500 wydarzeń, w których będzie można bezpłatnie wziąć udział za pomocą popularnych platform, takich jak YouTube, Teams czy Zoom – mówi Piotr Krysiak z Biura Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Co znalazło się w programie tegorocznej edycji festiwalu? Podobnie jak w poprzednich latach udział w festiwalu potwierdził prof. Jan Miodek, którego wystąpienia co roku przyciągały tłumy. W piątek o 10:00 wygłosi wykład „2.0, czyli rzeczywistość elektroniczna w języku codziennym”. Jeszcze tego samego dnia o 12:00 profesor odczyta tekst IV Dyktanda Wrocławskiego, którego uczestnicy będą ogli samodzielnie sprawdzić swoje wyniki.

W sobotę o 12:00 będziemy mogli obejrzeć zapis debaty „Dlaczego nie słuchamy naukowców?”, w której wrocławscy naukowcy i popularyzatorzy nauki próbowali dociec, jakie są źródła przekonań, które stały się popularne, choć przeczą wynikom badań naukowych. Spotkanie moderował Leszek Mordarski, dziennikarz Polskiego Radia Wrocław i Ambasador DFN.

Osoby interesujące się kryminalistyką i historiami mrożącymi krew w żyłach będą mogły tradycyjnie uczestniczyć w spotkaniach z cyklu „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”, a ci, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na najważniejsze obecnie tematy, mogą wziąć udział w wydarzeniach z cyklu „Gorący temat”, który poruszać będzie m.in. zagadnienia związane z tym, czym oddychamy, jak Słońce wpływa na zmiany klimatyczne, jakie są składy szczepionek oraz jak mogą wyglądać kataklizmy w przyszłości.

Co w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotował Uniwersytet Wrocławski?

Propozycja Uniwersytetu Wrocławskiego to nie tylko wykład i dyktando profesora Miodka. Nasi filolodzy z Instytutu Filologii Rosyjskiej przygotowali spotkania z kinem rosyjskim: „Rosyjskie kino sportowe – Dvizhenie Vverkh„, „Rosyjskie kino katastroficzne – Metro” „Kino rosyjskie – Salyut 7„, „Wielokulturowa Rosja”. Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na spotkania online: „Na zakupach w dawnym Wrocławiu”, „Kiedy książki były najnowocześniejszymi mediami. Lektury dzieci i młodzieży w XVII i XVIII wieku”, „Mapa dla nauki, nauka na mapie – dokumenty kartograficzne jako źródło do badań naukowych i środek wyrazu dla uzyskanych wyników”. Atrakcje Festiwalowe przygotowali także nasi klimatolodzy. Zapraszają na wykłady online: “Czy zje nas SMOG?” (projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL), “Komin – morderca?” (projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL), „Czy powinniśmy palić w kominku?”, „Klub modelarza, czyli badania jakości powietrza w epoce cyfrowej”. Wydział Nauk Biologicznych natomiast zaprasza na wykłady: „Mięsożerne rośliny”, „Sylwetki wielkich polskich naukowców na przełomie XIX i XX w.”, „Mikroorganiznym w nauce, medycynie i biotechnologii”, „Fascynujący świat kleszczy”.

Wydział Biotechnologii proponuje spotkanie „Jak działają lekarstwa”, „Celowane terapie przeciwnowotworowe”, „Nieśmiertelne i szalone, czyli o komórkach nowotworowych, które wymknęły się spod wszelkiej kontroli”, „Czy psucie zawsze musi być złe? Rola mutacji w genetyce”. Wydział Chemii przygotował tematy: „Skład szczepionek – czy jest się czego bać?”, „Ile mamy cukru w cukrze chemik zmierzy, gdy się uprze”, „Chemiczne rewolucje w kuchni, czyli chemia w garnku i na patelni” i wiele innych. Wydział Fizyki i Astronomii zaprasza na „Symulacje komputerowe w fizyce”, na spotkanie „Jak teleskop Hubble’a wpłynął na rozwój astronomii?”, „Anatomia kosmicznej katastrofy” i inne. Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych z kolei zaprasza na spotkanie online przygotowane przez Instytut Historyczny „Witamy się bez podawania rąk. Epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 roku”. Psycholodzy proponują wykład „Dobro, zło i psychologia. Jak psychologia wyjaśnia moralność?”. Wydział Nauk Społecznych proponuje wykład „Przestępczość zorganizowana jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa”, „Przemoc w rodzinie – zrozumieć, reagować, przeciwdziałać”, „Unia Europejska w czasie pandemii, czyli solidarność europejska – sprawdzam!”. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii zaprasza na spotkania „Interdyscyplinarna analiza śladów ugryzień”, „Odtwarzanie wyglądu osób w ujęciu historycznym i współczesnym”, „O czym mówią reklamy kredytów konsumenckich, jak je czytać, by się nadmiernie nie zadłużać” i inne.

W tym roku do udziału w festiwalu zapraszamy nie tylko Dolnoślązaków, ale wszystkich zainteresowanych. Wystarczy tylko dostęp do Internetu. Wstęp jest jak zawsze darmowy, choć na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze zapisy. Wszelkie informacje znaleźć można na stronie www.festiwal.wroc.pl – przypomina Piotr Krysiak.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWesołe Miasteczko na Stadionie Wrocław! [JUŻ OTWARTE, CENNIK]
Następny artykułWrocław nie zwalnia tempa, czyli Made in Wrocław 2020
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.