Dziś protest kobiet we Wrocławiu ws. aborcji. Wrocławianki jesteśmy z Wami!

0
fot. facebook/Strajk Kobiet

Po wczorajszej niespodziewanej decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, w całym kraju rozpoczęły się protesty. We Wrocławiu na godz. 16:15 przewidziany jest protest pn. ,,Rewolucja jest kobietą”. Protestanci spotkają się przy Dworcu Głównym (ul. Peronowa).

Jesienią grupa posłów – PIS, Konfederacji i KUKIZ 15 złożyła do Trybunału wniosek o stwierdzenie, czy zapis dopuszczający aborcję z powodu uszkodzenia lub choroby płodu jest zgodny z konstytucją. Mowa tu o przesłance embriopatologicznej.

Przesłanka ta jest jedną z trzech (obok gwałtu i zagrożenia życia kobiety) przypadków, w których ustawa z 1993 roku, zwana kompromisem aborcyjnym, dopuszcza usunięcie ciąży. Jak podają statystyki na około 1000 legalnych aborcji w Polsce, 98 proc. z nich wykonuje się właśnie z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.  22 października Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił, że przesłanka ta jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie zapadło większością głosów. Przeciw było tylko dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

Decyzja Trybunału tym samym przyczynia się do praktycznie całkowitego zakazu wykonywania aborcji w Polsce.

Kobiety zapowiadają wojnę

Wczoraj tłum ludzi (głównie młodych osób) przeszedł spod Trybunału Konstytucyjnego w okolice domu prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego. Na ich drodze stanęła ogromna liczba funkcjonariuszy policji, którzy zablokowali drogę prowadzącą do budynku. Kilkanaście osób zostało zatrzymanych, policja nie zawahała się użyć gazu łzawiącego wobec protestujących.

View this post on Instagram

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY wydał dzisiaj #WYROKNAKOBIETY zgodnie z którym przerwanie ciąży z powodu poważnych wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Od 1993 roku w Polsce obowiązywała ustawa, wg której przerwanie ciąży było legalne w 3 przypadkach: – gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki – gdy pochodzi z gwałtu – gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu Organizowanie takich głosowań w samym środku szalejącej pandemii jest w mojej ocenie aktem politycznego wyrachowania! To, co się dziś stało to skazanie tysięcy kobiet na cierpienie. Zwracam się zatem z pytaniem do ludzi odpowiedzialnych za tę decyzję: Jak nasze państwo jest przygotowane do niesienia pomocy kobietom, które zmusi do urodzenia nieodwracalnie uszkodzonych płodów? Temat braku wystarczającej pomocy osobom niepełnosprawnym jest poruszany od lat. Protesty wspaniałych rodziców takich dzieci od lat spychane są na margines. Nie dostają odpowiedniej pomocy, wparcia, są zostawieni sami sobie. Po raz kolejny cały ciężar i odpowiedzialność została zrzucona na kobiety. M. Grafika via: @karolinakp

A post shared by Martyna Wojciechowska (@martyna.world) on

Start protestu:
Dzisiaj o 16:15 – 18:00

ulica Peronowa, 50-018 Wrocław, Polska (Przejście od Piłsudskiego)

 

 

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułIdealne miejsce do życia we Wrocławiu? Wielka Wyspa
Następny artykuł[PILNE] Nowe obostrzenia w związku z pandemią. Cała Polska strefą czerwoną!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.