Dwa nowe baseny w Aquaparku powstaną już w przyszłym roku!

0

Jest wykonawca, który szczegółowo zaprojektuje rozbudowę wrocławskiego Aquaparku i zrealizuje tę inwestycję w niespełna rok. Spółka Wrocławski Park Wodny S.A. rozstrzygnęła właśnie przetarg. W postępowaniu najlepszą ofertę złożyła katowicka firma PPUH Transcom Sp. z o. o. Inwestycja ma kosztować 9,4 mln złotych brutto, czyli o półtora miliona mniej, niż założył inwestor.

Zgodnie z  umową wykonawca będzie miał 11 miesięcy na zrealizowanie inwestycji od momentu zawarcia umowy. Oznacza to, że w kolejnym sezonie letni goście Aquaparku będą mieć do dyspozycji dodatkowe baseny zewnętrzne, budynek przebieralni z 564 szafkami wraz z zapleczem sanitarnym i kasy biletowe.

– Cieszymy się, że inwestycja będzie dużo tańsza, niż zakładaliśmy – mówi Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego S.A. – Założeniem koncepcji na bazie której wykonawca zrealizuje teraz projekt jest jeszcze lepsze zagospodarowanie naszego terenu, zwiększenie jego atrakcyjności i szybsza obsługa gości przy kasach.  

Obecny kompleks jest już jednym z największych tego typu w Polsce. Rocznie odwiedzają go prawie 2 miliony gości. Składa się z basenów wewnętrznych, zewnętrznych, zjeżdżalni, saunarium z ogrodem saunowym, fitnessu i siłowni, plaż i miejsc do wypoczynku. Jednak w sezonie są dni, gdy w Aquaparku nie ma gdzie wcisnąć szpilki, a w szatniach brakuje wolnych szafek.

Stąd pojawiła się koncepcja  zagospodarowania dodatkowego fragment terenu, znajdującego się w północno-zachodniej części kompleksu Aquaparku. Graniczy on bezpośrednio z ulicą Petrusewicza od strony północnej, a ze Wzgórzem Andersa od strony zachodniej. Koncepcja zakłada, że to właśnie tam powstaną tam dwa zewnętrzne baseny wraz z budynkiem szatniowo-sanitarnym, budynkiem technicznym i kasami.

– Chcemy stworzyć autonomiczną część zewnętrzną, do której dostęp będzie od ulicy Petrusewicza. Na placu wejściowym powstanie budynek kasowy z bramką obrotową, skąd będzie można przebrać się i przejść w głąb terenu do nowych i istniejących basenów zewnętrznych – opowiada Grzegorz Kaliszczak. – Klienci, którzy będą latem chcieli skorzystać tylko ze strefy zewnętrznej, będą mieli taką możliwość. To pozwoli nam usprawnić obsługę przy kasach.

Dla projektantów koncepcji wyzwaniem była znaczna różnica poziomów pomiędzy placem wejściowym, a poziomem niecek basenowych, dlatego nowe budynki będą częściowo ukryte pod ziemią, w istniejącej skarpie. Wejścia do obu zabudowań zaplanowano od strony i z poziomu ulicy Petrusewicza. Projekt przewiduje jeszcze więcej zielni na terenach zewnętrznych Aquaparku.  Na nowo zagospodarowanym obszarze pojawią się dodatkowo 22 drzewa, 2,5 tysiąca krzewów i traw ozdobnych, ponad 700 m2 trawnika.

W budynku szatniowo-sanitarnym zaprojektowano szatnię koedukacyjną z szafkami ubraniowymi i kabinami do przebierania, pomieszczeniem dla matki z dzieckiem oraz natryski i toalety, oddzielnie damskie i męskie. W budynku technicznym znajdzie się m.in. hala filtrów, zbiorniki przelewowe. Budynek kasowy składać się będzie z jednego pomieszczenia kasowego wyposażonego w dwa stanowiska robocze i okna kasowe.

Klienci będą mieć do dyspozycji dwa nowe baseny zewnętrzne z powiększoną plażą. Pierwsza niecka będzie miała charakter rekreacyjny. Jej powierzchnia będzie wynosiła 425m2, a głębokość 1,20 m. Druga o pow. 82m2 i głębokości 0,4 m będzie przeznaczona dla dzieci. W brodziku zainstalowane zostaną jeżyki wodne, dzwonki wodne i zjeżdżalnia „słoń”.

Baseny zostaną doposażone w specjalne wózki inwalidzkie i dźwigi dla osób niepełnosprawnych oraz 4 stanowiska dla ratowników.

Skąd pochodzić będą środki na inwestycję?

– Z naszego budżetu – odpowiada Grzegorz Kaliszczak. – Jesteśmy ewenementem w skali kraju, placówką do której gmina nie tylko nie musi dokładać, ale która od lat wychodzi na plus. Ubiegły rok zamknęliśmy ponad 8-milionowym zyskiem. Naszym celem nie jest zarabianie, ale realizowanie misji dla mieszkańców Wrocławia. A Ci chcą coraz więcej czasu spędzać na sporcie i rekreacji, co nas bardzo cieszy i motywuje do dalszego rozwoju.

Wrocławski Aquapark powstał 11 lat temu. Jest jednym najchętniej odwiedzanych Aquaparków w Europie. Od początku istnienia z jego usług skorzystało już 16 milionów Gości. Spółka WPW S.A. jest również inwestorem budowy nowego wrocławskiego kompleksu basenowego na wrocławskim Brochowie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNa Nadodrzu pojawią się ruchome murale! [NOWA ATRAKCJA]
Następny artykułTaniej z Wrocławia w świat! Największa w tym roku wyprzedaż biletów lotniczych
Odkryj Wrocław na nowo