Dolny Śląsk na wakacje: Urokliwy Kuraszków na Wzgórzach Trzebnickich

0

Kuraszków znajduje się w Powiecie Trzebnickim, w dolinie Strugi, na Wzgórzach Trzebnickichi. Miejscowość  jest położona malowniczo zaledwie parę kilometrów od Obornik Śląskich, niedaleko Prusic, pół godziny jazdy samochodem z Wrocławia. Dla każdego znajdzie się tu coś interesującego.

Dla wędrowców

Spora ilość dobrze oznakowanych szlaków pieszych i rowerowych zaprasza entuzjastów długich spacerów i przejażdżek w przyrodzie. W samej wsi znajdujemy dwie wyprawy dla odkrywców: Kuraszków XX wieku oraz Tropem Kuraszkowskich Pasjonatów. 

Z Kuraszkowa wiedzie szlak na Górę Gnieździec 227m z punktem widokowym na piękne lasy mieszane i dolinę Strugi. Inne szczyty w pobliżu to: Kozie Czuby 236m i Kuraszkowa Góra 226m. 

Ciekawostką szczególnie dla małych wędrowców, są tzw. bose trasy czyli ścieżki zmysłów, gdzie zróżnicowane podłoża i naturalne powierzchnie dają gołym stopom dużo leśnych doznań. Kto lubi wędrować z przewodnikiem może skontaktować się z miejscowym Stowarzyszeniem Przyjaciół Kuraszkowa – Lipowa Dolina, które organizuje wycieczki dla  rodzin, młodzieży szkolnej i osób indywidualnych.

Dla miłośników drzew i pomników przyrody

Na ulicy Lipowej w Kuraszkowie rośnie słynny dąb szypułkowy, który pamięta jeszcze czasy napoleońskie – Dąb Napoleoński, pomnik przyrody. Mimo znacznego przycięcia końcówek gałęzi, nadal zadziwia potęgą i pięknem. Nie dziwi więc fakt, że właśnie dąb jest w herbie Kuraszkowa, drzewo to dało również nazwę miejscowej drużynie piłkarskiej.

Dla fanów folkloru

Smakosze kuchni tradycyjnej i słodkich wypieków zaglądają regularnie w weekendy do Klubu Rolnika w Kuraszkowie. To tutaj panie z Koła Gospodyń Wiejskich prezentują i sprzedają swoje wspaniałe wypieki. Kto ma szczęście, ten trafi na ogromną biesiadę konkursowych ciast o wielu smakach. Goście nie tylko degustują kawałki pysznych mazurków, tortów, serników, jabłeczników i babeczek ale też biorą udział w wesołej pogawędce.  

Panie gospodynie dzielą się swoimi słodkimi umiejętnościami prowadząc od czasu do czasu warsztaty kucharskie. Muzyczne przeżycia i nie tylko zapewniają występy lokalnej grupy – Zespół Śpiewaczy Malwy, który rwie oczy krasą, a uszy zachwyca.

Dla tych, co szukają tańszego noclegu

By dokładniej pozwiedzać miejscowe piękne leśno – górzyste trasy, można zatrzymać się na noc w zabytkowym schronisku młodzieżowym w Kuraszkowie. Budynek schroniska to dawny dworek szlachecki o ciekawej architekturze, czasami dla kolorytu zwany “pałacem”. 

Dla wszystkich – Akademia Kuraszków 

Akademia Kuraszków zaprasza do osobnych światów. Ten elegancki kompleks hotelowo rekreacyjny, nie jest oczywiście stricte akademią, choć wielu fascynujących rzeczy można się tu nauczyć.

Oprócz dużego nowego hotelu w stylu austriackim ze wspaniałą restauracją, znajduje się również w Akademii stadnina koni, staw rybny, piękny ogród, biblioteka i oznaczone wyjścia na szlaki. Ciekawostką są porozwieszane na i w budynku herby rycerstwa polskiego oraz poczet królów polskich.

Gospodarze Akademii organizują systematycznie imprezy okolicznościowe. Zawsze się tu dzieje coś niezwykłego. Są na przykład wspaniałe poczęstunki komunijne, trzydniowe pakiety w trakcie świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych, ferie zimowe w siodle, imprezy walentynkowe, a także zabawy w terenie i kino dla dzieci. 

Imprezy i zabawy prowadzą profesjonalni animatorzy, którym nie brakuje ani pomysłów ani terenu by wciągnąć gości w fascynujące przygody, jak spływy kajakowe, warsztaty kulinarne, strzelanie z łuku i wiele innych.

Szef kuchni Akademii co chwila coś nowego poleca i dba by dania z karty były kolorowe i zdrowe. Desery najpierw rwą oczy a potem łechczą języki, choćby ekler z malinami albo krem pistacjowy z białą czekoladą. 

Dla miłośników koni

Stadnina w Akademii Kuraszków prowadzi szeroką działalność w zakresie nauki jazdy konnej i pokazów jeździeckich. Są tu organizowane obozy jazy konnej zimą i latem.

Kuraszków oferuje:

– warsztaty kulinarne i artystyczne 

-chodzenie po górach i lasach z kijkami lub bez, w butach i bez 

– trasy rowerowe 

– zwiedzanie urokliwych i ciekawych miejsc z przewodnikiem

– śpiewy i grania ludowe – Zespół Śpiewaczy Malwy 

– noclegi w schronisku

– konie w stadninie Akademia Kuraszków

a przede wszystkim wspaniałą przyrodę – wzgórza i lasy.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRocznica powodzi tysiąclecia we Wrocławiu [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Następny artykułOperowe Koncerty na wynos na osiedlach we Wrocławiu! [BEZPŁATNE]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.