Dolnośląska Giełda Wymiany Inspiracji to otwarte wydarzenie, które skupia się na promowaniu aktywnego uczestnictwa młodzieży w kulturze. Gospodarzem tej inicjatywy jest wrocławskie Centrum Kultury Agora, które zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału.

Warto zaznaczyć, że wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, co sprzyja dostępności dla szerokiego grona uczestników.

Wydarzenie jest organizowane przez Bardzo Młodą Kulturę (BMK), program Narodowego Centrum Kultury. Jego celem jest zaangażowanie młodzieży w udział i tworzenie inicjatyw kulturalno-społecznych. BMK jest inicjatywą o ogólnopolskim zasięgu, a na Dolnym Śląsku rozwijana jest w latach 2023-2025. Jej główną strategią jest budowanie i wzmacnianie współpracy regionalnej poprzez organizowanie warsztatów, szkoleń i udzielanie wsparcia w realizacji inicjatyw tworzonych przez młodzież i z jej udziałem. Co roku co najmniej 8 najlepszych projektów w gminach do 50 tys. mieszkańców otrzymuje granty w wysokości do 10 tys. zł, a także wsparcie na wszystkich etapach realizacji swoich działań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.bmkdolnyslask.pl.

Jak zainspirować młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze?

To jedno z kluczowych pytań, które stawiają sobie organizatorzy Dolnośląskiej Giełdy Wymiany Inspiracji. Odpowiedź na to pytanie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i społeczeństwa. Warto zastanowić się nad tym, czym powinny charakteryzować się inicjatywy kierowane do młodzieży. Przede wszystkim powinny one być dostępne i przystępne, stwarzając młodym ludziom możliwość wyrażania siebie i realizowania swoich pasji.

Jednym z kluczowych elementów tego podejścia jest obdarzanie młodych zaufaniem i pozwalanie im przejąć stery. Młodzież to potencjał i energia, których nie możemy zaniedbywać. Dając im szansę wyrażania siebie i realizowania swoich pomysłów, wspieramy rozwój kultury i społeczeństwa jako całości. To, co można zyskać, angażując młodzież, to nowe perspektywy, świeże spojrzenie na świat i potencjalne innowacje.

Dolnośląska Giełda Wymiany Inspiracji to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jakie inicjatywy kierowane do młodzieży są obecnie realizowane na Dolnym Śląsku. Uczestnicy będą mieli możliwość wymiany praktyk, doświadczeń i wzajemnych inspiracji. Spotkanie będzie okazją do poznania liderów różnych projektów zrealizowanych w ramach BMK w tym roku, a także partnerów, którzy aktywnie wspierali te działania.

Podczas wydarzenia odbędą się różnego rodzaju prelekcje i dyskusje. Tematyka będzie zróżnicowana, obejmując zagadnienia związane z młodzieżą i ich aktywnością kulturalną.

Termin: 7.11.2023 (wtorek) godz. 12:00
Miejsce: Barbara, ul. Świdnicka 8B

𝗣𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺:

Wᴘʀᴏᴡᴀᴅᴢᴇɴɪᴇ
12:00 – 12:15 | O Bardzo Młodej Kulturze na Dolnym Śląsku w pigułce | Grażyna Mosur 12:15 – 12:30 | Dlaczego diagnoza jest potrzebna? | Maria Zięba
12:30 – 12:45 | Jak to się robi z młodzieżą? Partnerstwo, a nie manipulacja | Ewa Suchożebrska i Aleksandra Bolek
12:45 – 13:00 | Inicjatywy młodzieżowe we Wrocławskim Instytucie Kultury | Dominika Kawalerowicz

Pᴀɴᴇʟ Dʏsᴋᴜsʏᴊɴʏ
13:00 – 13:30 | Młodzi i niezależni na polu kultury. Jak stworzyć własną przestrzeń do podejmowania działań? | Goście: Galeria Pracownia Serwis, Alchemia Teatralna, Młoda Scena | Rozmawia: Maria Zięba
13:30 – 14:00 – Przerwa kawowa

Bᴀʀᴅᴢᴏ Mᴌᴏᴅᴀ Kᴜʟᴛᴜʀᴀ 2023
14:00 – 16:00 | Prezentacja tegorocznych inicjatyw zrealizowanych na Dolnym Śląsku

W trakcie panelu dyskusyjnego poruszone zostaną kwestie związane z niezależnymi inicjatywami kulturalnymi młodych ludzi oraz sposobami na stworzenie własnej przestrzeni do podejmowania działań.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Bardzo Młoda Kultura 2023-2025. Partnerami wydarzenia są również różne instytucje kulturalne i ośrodki kultury z Dolnego Śląska, co świadczy o szerokim zasięgu i wsparciu dla inicjatywy.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPierwsze takie połączenie w historii Wrocławia. Bezpośredni lot do Seulu
Następny artykułPlebiscyt National Geographic – Cuda Polski 2023: 3 dolnośląskie miasta wśród najpiękniejszych w kraju!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.