W odpowiedzi na rosnącą potrzebę społeczną, jaką jest pozyskiwanie osocza tzw. ozdrowieńców, centrum handlowe Wroclavia wspiera apel RCKiK skierowany do osób, które pokonały chorobę COVID-19 lub przeszły zarażenie wirusem SARS-CoV-2.
Wykorzystanie osocza ozdrowieńców jest obecnie jedną z głównych metod w walce z pandemią. Dlatego też Wroclavia nagłaśnia apel RCKiK, a także przekazuje dla dawców czekolady i miód ze swojej pasieki.
W związku ze wzrostem liczby zakażeń w regionie oraz coraz większą potrzebą społeczną dotyczącą oddawania osocza Wroclavia podjęła współpracę z RCKiK i wspiera apel medyków w tej sprawie. W swoich kanałach informacyjnych, na profilu Facebook oraz na stronie www.wroclavia.pl centrum szerzy wiedzę o znaczeniu osocza i możliwości jego oddawania. Ponadto, podczas Dni Honorowego Krwiodawcy wrocławskie centrum przekazało dla dawców oddających osocze i krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu czekoladki oraz powstałe w pasiece na dachu Wroclavii miody. – Potrzeby społeczne pojawiające się w naszym otoczeniu traktujemy priorytetowo. Tak było wiosną, w trakcie pierwszej fali pandemii, tak jest i teraz. Staramy się wesprzeć akcję oddawania osocza i szerzyć wiedzę na temat tego uzdrawiającego płynu, by w ten sposób wspierać walkę z wirusem w naszym regionie – wyjaśnia Anna Kula, rzecznik Wroclavii.
Osocze ratuje życie
Osocze osób, które pokonały koronawirusa, jest potrzebne do ratowania życia i zdrowia chorych na SARS-CoV-2. Ozdrowieniec, czyli osoba po przejściu zakażenia SARS-Cov-2 lub choroby COVID-19, która spełnia kryteria kwalifikacji do oddawania krwi, jest potencjalnym dawcą leku dla innych pacjentów. We Wrocławiu ciągle brakuje osocza, a RCKiK apeluje do potencjalnych dawców.
Znaczenie osocza
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na koronawirusa z zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zawarte w nim przeciwciała po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Jeden ozdrowieniec może oddać osocze 3 razy, czyli potencjalnie pomóc w walce z chorobą aż 9 innym osobom. Skuteczność osocza jest w dużej mierze uzależniona od poziomu przeciwciał w osoczu krwiodawcy.
Cała procedura pobrania osocza jest bezpieczna dla dawcy i trwa ok. 30-40 minut. Wrocławska stacja pobiera od jednej osoby 700 ml płynu. Osocze może oddać każda osoba od 18 do 65 roku życia, która spełnia określone warunki. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej RCKIK we Wrocławiu https://www.rckik.wroclaw.pl/. Co istotne, najpierw należy skontaktować się z RCKiK mailowo bądź telefonicznie, by przejść wstępną weryfikację i umówić się na konkretny termin pobrania.
Pomoc lokalnej społeczności, szczególnie w tak trudnym czasie, Wroclavia traktuje jak oczywisty obowiązek. Już w pierwszej fali pandemii centrum wspomogło akcję #NaRatunekRatownikom i przekazało prowiant dla ratowników medycznych z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej czy dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego. Dzięki darowiźnie Wroclavii do dolnośląskich szpitali trafiło również niemal 3,5 tysiąca przyłbic ochronnych. Centrum wsparło też akcję fundowania posiłków dla osób starszych „Posiłek dla Seniora” oraz przekazało Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta kilka tysięcy sztuk maseczek ochronnych.