Co z cmentarzami na Wszystkich Świętych? Znamy szczegóły

0

Jeszcze więcej specjalnych linii tramwajowych i autobusowych, dodatkowe wejścia na cmentarze, specjalne namioty, czy wzmożone patrole straży miejskiej – to tylko niektóre z działań, jakie powzięło miasto, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w nadchodzącym okresie.

 
– Miasto robi wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo wrocławian, dlatego w tym roku zdecydowano się wydłużyć jeszcze mocniej dodatkową komunikację zbiorową, która dowiezie mieszkańców na największe cmentarze we Wrocławiu. Pierwsze specjalne autobusy i tramwaje wyruszą na ulice już 24 października i w odróżnieniu do poprzednich lat, kiedy dodatkowa komunikacja jeździła do 2 listopada, w tym roku zdecydowano się przedłużyć jej działanie aż do 6 listopada. Co ważne, w dniach 31 października – 1 listopada, na ulice wyjedzie dodatkowo 10 specjalnych linii tramwajowych oraz 7 specjalnych linii autobusowych, co oznacza, że na przystankach przy cmentarzach Osobowickim i Grabiszyńskim pojazdy komunikacji miejskiej będą pojawiać się z częstotliwością jednej minuty – mówi Adam Więcek z Biura Zrównoważonej Mobilności.
 
Do obsługi pasażerów o okresie Wszystkich Świętych przygotowane jest także wrocławskie MPK.
 
– Sprawne zorganizowanie komunikacji miejskiej w Święto Zmarłych jest dla nas dużym wyzwaniem, ponieważ uruchamiamy w tym okresie sto procent naszego taboru, ale jesteśmy na to gotowi. W tym roku przygotowaliśmy dla naszych pasażerów szeroką ofertę linii specjalnych. Wszystko po to, aby umożliwić podróżnym rozłożenie wizyt na cmentarzach w czasie. Nie zapominajmy także o trudnych okolicznościach oraz obowiązujących limitach miejsc w pojazdach komunikacji miejskiej – przypomina prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder i dodaje: – 1 listopada, na wybranych liniach, będzie można spotkać naszych pracowników, którzy wyposażeni będą w dodatkowe maseczki jednorazowe i w razie potrzeby wręczą je pasażerom.
 
W dniach 31 października – 2 listopada cmentarze komunalne we Wrocławiu będą otwarte od godziny 6.00 do godziny 22.00, a dodatkowo w miarę możliwości otwarte zostaną dodatkowe bramy wejściowe tak, aby w jak największym stopniu rozłożyć ruch pieszych na cmentarzach.
 
– W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu. Większość zmian zostanie wprowadzona już od 24 października, polegająca głównie na ograniczeniu parkowania pojazdów w okolicach cmentarzy, z kolei 31 października i 1 listopada czekają nas większe zmiany, z zamknięciem poszczególnych ulic dla ruchu kołowego włącznie – z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI – dodaje Andrzej Brzoza z Departamentu Transportu i Infrastruktury.
 
Do apelu władz miasta o bezpieczeństwo na wrocławskich cmentarzach i ograniczenie odwiedzin nekropolii 1 listopada włącza się także Archidiecezja Wrocławska.
 
– Proszę pamiętać, że odpust zupełny możemy uzyskać każdego dnia od 1 do 8 listopada, odwiedzając cmentarze i modląc się za zmarłych. W związku z tym ks. Arcybiskup Józef Kupny będzie apelował do mieszkańców Dolnego Śląska i naszej diecezji, aby rozłożyć wizyty na nekropoliach i niekoniecznie gromadzili się tam 1 listopada. Dotyczy do przede wszystkim ludzi starszych, którzy są w grupie ryzyka, a którym obowiązki zawodowe nie utrudniają, aby pójść na cmentarz w kolejnych dniach. Oferta komunikacji miejskiej we Wrocławiu jest na tyle bogata, że każdy z mieszkańców będzie miał dogodną okazję, aby bez problemu dotrzeć na cmentarze w wybranych przez siebie terminach  – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.
 
W tym roku Straż Miejska Wrocławia rozpoczyna działania przed wrocławskimi cmentarzami z wyprzedzeniem – już od 20 października patrole będą prowadzić działania kontrolne, sprawdzając prawidłowość oznakowania drogowego, oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych, a także liczbę osób udających się na groby.
 
1 listopada strażnicy, jak co roku, będą uczestniczyć w Akcji Znicz, współdziałając w tym zakresie z Policją, Nadzorem Ruchu MPK i innymi służbami.
 
– Priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa osób zarówno pod katem zagrożeń komunikacyjnych jak i związanych z epidemią. Będziemy zwracać uwagę na przestrzeganie obowiązujących nakazów i ograniczeń – zwłaszcza dotyczących konieczności zasłaniania nosa i ust a także utrzymywania dystansu społecznego – osoby nieprzestrzegające obowiązujących przepisów muszą liczyć się z poważnymi sankcjami karnymi – mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu Waldemar Forysiak.
 
Niestety, dziś byliśmy świadkami kolejnego, niechlubnego rekordu zakażeń. Ministerstwo Zdrowia w swoim codziennym raporcie przekazało informacje o nowych, blisko 9300 zakażeniach. Specjalną ofertę wrocławskiego MPK na okres Wszystkich Świętych pozytywnie ocenia także prof. Leszek Szenborn z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
– Święto Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Niestety, w tym roku ten dzień spotyka się z pandemią koronawirusa, stając się bardzo niebezpiecznym czasem, jeśli chodzi o możliwość potencjalnych, kolejnych zakażeń. Zróbmy wszystko, aby w kolejnych latach ponownie wspólnie świętować, a żeby do tego doszło, musimy dołożyć wszelkich starań i zadbać o siebie samych. Jak? Przede wszystkim rozłożyć w czasie wizyty na nekropoliach, dotyczy to nie tylko ludzi starszych, ale i młodszych, którzy także są podatni na zakażenie koronawirusem. Pamiętajmy także o maseczkach, bądźmy po prostu solidarni, tak jak w czasie pierwszej fali koronawirusa w Polsce. Dbajmy o siebie. Miasto dołożyło wszelkich starań, aby umożliwić dojazd do nekropolii przez blisko 2 tygodnie, zatem wykorzystajmy ten fakt i nie narażajmy siebie i innych – mówi prof. nadzw. dr hab. Leszek Szenborn.
 
Działanie Cmentarzy Komunalnych w okresie Święta Zmarłych
 
Cmentarz Grabiszyński
 
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie 2 listopada o godzinie 22.00. Co ważne, w weekend poprzedzający Święto Zmarłych (24-25 października), jak i w samą uroczystość Wszystkich Świętych dodatkowo otwarta zostanie trzecia brama – od strony Ślęzy.
 
Cmentarz Osobowicki
 
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie 2 listopada o godzinie 22.00. 1 listopada od godziny 7.00 do godziny 21.00 otwarta będzie również brama od strony poligonu.
 
Cmentarz Psie Pole
 
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie o godzinie 21.00. W dniach 1-2 listopada cmentarz będzie czynny od godziny 6.00 do 22.00.
 
Cmentarz komunalny Pawłowice, Jerzmanów i Leśnica
 
Otwarcie bram nastąpi w dniu 31 października o godzinie 6.00, a zamknięcie w dniu 2 listopada o godzinie 22.00.
 
W związku z sytuacją rozwijającej się pandemii prosimy o ograniczenie wizyt w biurach na wszystkich cmentarzach komunalnych. Przypominamy, że opłaty za przedłużenie okresu zachowania grobów mogą być dokonywane bezpośrednio na rachunek bankowy, szczegóły na stronie http://zck.wroc.pl.
 
Dla osób, które jednak zdecydują się w tym czasie na załatwianie spraw w biurze cmentarza zapewnione zostaną środki do dezynfekcji, a na największych cmentarzach – Grabiszyńskim i Osobowickim przed biurami zostaną postawione namioty chroniące oczekujących przed deszczem.
 
Warto nadmienić, że od zeszłego roku w stolicy Dolnego Śląska trwa kampania „Wrocław nie marnuje”. W tym roku również na cmentarzach ta idea będzie propagowana. Na cmentarzu Grabiszyńskim, Osobowickim i na Psim Polu stanęły specjalne półki, na których można pozostawić niepotrzebne znicze czy same wkłady. Pierwszym miejscem, gdzie taka półka stanęła był cmentarz na Psim Polu i trzeba przyznać, że cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających groby, dlatego w tym roku postanowiono takie półki ustawić na dwóch kolejnych cmentarzach.
 
Przypominamy, że na stronie: https://groby.cui.wroclaw.pl/ działa wyszukiwarka grobów.
 
W związku ze stanem epidemii obsługa klientów w sprawie wydania identyfikatorów zezwalających na dojazd do cmentarzy w okresie święta Wszystkich Świętych w celach zaopatrzeniowych odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną i za pośrednictwem poczty – więcej informacji można znaleźć tutaj – https://www.wroclaw.pl/identyfikatory-zezwalajace-na-dojazd-do-cmentarzy-w-okresie-wszystkich-swietych
 
Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej
W dniach 24-25 października 2020 roku zostanie uruchomiona dodatkowa komunikacja tramwajowa i autobusowa.
 
W dniach 26-30 października 2020 roku – uruchomione zostanie dodatkowe wsparcie w komunikacji autobusowej za pomocą linii dziennych. Uruchomiona zostanie linia E1 na trasie Osobowice – Oporów, która w odróżnieniu od poprzedniego roku (kursowała tylko na dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych), pojedzie przez wszystkie dni robocze całego tygodnia poprzedzającego 1 listopada.
 
31 października – 1 listopada 2020 roku uruchomione zostaną pełne pakiety komunikacji zbiorowej w zakresie linii tramwajowych i autobusowych – bogatsza oferta niż rok temu. Będzie kursowało dodatkowo 10 specjalnych linii tramwajowych oraz 7 specjalnych linii autobusowych. Co więcej, wszystkie linie autobusowe obsługujące cmentarze w ramach możliwości technicznych będą obsługiwane taborem przegubowym – to oznacza, że do Cmentarza Osobowickiego i Cmentarza Grabiszyńskiego średnio co 1 minutę będzie przyjeżdżał pojazd komunikacji miejskiej.
 
Ważną kwestią jest także fakt, że w dniach 31 października – 1 listopada autobusy linii 322, 335, 336 będą kursowały częściej w godzinach 8.00-15.00, czyli co 10 minut – tym samym została zwiększona częstotliwość względem ubiegłych lat, kiedy to pojazdy kursowały co 15 minut. W ten sposób w jednej godzinie na każdej z tych linii pojadą 2 autobusy więcej.
 
W dniach 2-6 listopada 2020 roku uruchomione zostanie dodatkowe wsparcie w komunikacji za pomocą linii dziennych. W ubiegłym roku dodatkowa komunikacja kończyła się w dniu 2 listopada, a w związku z panującą pandemią i wprowadzonymi obostrzeniami w bieżącym roku wydłużamy dodatkowe kursy o kolejne dni. Linia E1 na trasie Osobowice – Oporów będzie kursowała do 6 listopada, ułatwiając tym samym dojazd do największych wrocławskich cmentarzy.
 
(W załączniku pełen rozkład jazdy na okres od 24 października do 6 listopada).
 
Organizacja ruchu w rejonie cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych 2020
 
W związku ze wzmożonym ruchem w rejonie wrocławskich cmentarzy w okresie święta Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu.
 
Zmiany organizacji ruchu obejmują rejony następujących cmentarzy:
 
·       Osobowickiego,
·       Grabiszyńskiego,
·       Św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida,
·       Św. Rodziny przy ul. Smętnej,
·       Św. Ducha przy ul. Bardzkiej,
·       przy ul. Złocieniowej,
·       przy ul. Jerzmanowskiej,
·       przy ul. Trzmielowickiej,
·       przy ul. Zabrodzkiej,
·       przy ul. Gorlickiej,
·       przy ul. Działkowej,
·       przy ul. Kiełczowskiej,
·       przy ul. Brodzkiej.
 
CMENTARZ OSOBOWICKI
 
– Od 24 października 2020 r. (sobota) w rejonie Cmentarza Osobowickiego na ulicy Łużyckiej obowiązywać będą ograniczenia w parkowaniu pojazdów.
 
– Dla komunikacji indywidualnej funkcjonuje parking niestrzeżony na 250 miejsc postojowych, usytuowany pomiędzy cmentarzem a nasypem kolejowym.
 
– 31 października 2020 r. zamknięta zostanie dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI ulica Osobowicka – na odcinku od ulicy Łużyckiej do mostu Milenijnego.
 
– 1 listopada 2020 r. zamknięta zostanie dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI ulica Osobowicka – na odcinku od mostu Osobowickiego do mostu Milenijnego.
 
– 1 listopada 2020 r. zamknięte zostaną dla ruchu kołowego ogólnodostępnego z wyjątkiem pojazdów komunikacji zbiorowej i TAXI następujące ulice:
 
– Osobowicka – na odcinku od mostu Osobowickiego do mostu Milenijnego,
– Bezpieczna,
– Łużycka,
– Jugosłowiańska oraz przyległe ulice osiedla Różanka,
– Władysława Reymonta – na odcinku od ulicy Kleczkowskiej do ulicy Na Polance, dla kierunku wyjazd z miasta.
 
– Postój TAXI zostanie wyznaczony na ulicy Osobowickiej przed skrzyżowaniem z ulicą Łużycką.
 
– W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. na moście Milenijnym na odcinku od Popowickiej do Osobowickiej (kierunek od Popowickiej) prawy pas ruchu funkcjonować będzie wyłącznie jako pas dla komunikacji autobusowej.
 
– Na ulicy Władysława Reymonta na odcinku od ulicy Łowieckiej do ulicy Kleczkowskiej torowisko tramwajowe w dniu 1 listopada 2020 r. przeznaczone będzie wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej.
 
– 1 listopada 2020 na ulicy Kleczkowskiej od ulicy Reymonta do ulicy Struga zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu.
 
– Dla potrzeb komunikacji indywidualnej zorganizowany zostanie parking na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ulicy Obornickiej. Parking funkcjonować będzie w dniu 31 października 2020r. w godz. 7.00 – 20.00, w dniu 1 listopada w godz. 7.00 – 20.00 i – parking bezpłatny.
 
Dojazd do parkingu odbywać się będzie następującymi ulicami:
 
Z KIERUNKU PÓŁNOCNEGO – Poznań, Leszno:
 
– ul. Żmigrodzką, – ul. Obwodnicą Śródmiejską, – ul. Obornicką
 
Z KIERUNKU POŁUDNIOWEGO – Jelenia Góra, Kudowa Zdrój, Wałbrzych:
 
– m. Uniwersyteckim, – ul. Drobnera, – ul. Probusa, – ul. Trzebnicką, – m. Trzebnickim, – ul. Żmigrodzką, – ul. Broniewskiego, – ul. Obornicką.
 
Z KIERUNKU ZACHODNIEGO – Zielona Góra, Lubin:
 
– ul. Kosmonautów, ul. Lotnicza, Obwodnicą Sródmiejską, m. Milenijnym, ul. Obornicką, m. Uniwersyteckim, ul.Drobnera, ul.Probusa, ul.Trzebnicką, ul.Ołbińską, m. Trzebnickim, ul.Żmigrodzką, ul.Broniewskiego, ul.Obornicką.
 
CMENTARZ GRABISZYŃSKI
 
– W dniu 24 października 2020 roku od godzin porannych teren przy bramie bocznej cmentarza przeznaczony zostanie dla potrzeb pętli autobusowej.
 
– W dniu 28 października 2020 r. od godz. 09.00 dla potrzeb kiermaszu świątecznego dla ruchu kołowego zamknięta zostanie część jezdni bocznej ulicy gen. Józefa Hallera.
 
– W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięta zostanie dla ruchu kołowego z wyjątkiem komunikacji zbiorowej i TAXI ulica Grabiszyńska na odcinku od ulicy Ostrowskiego do ulicy Jordanowskiej.
 
– Wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu dla komunikacji indywidualnej na ulicy Ostrowskiego od ulicy Grabiszyńskiej do łącznika Ostrowskiego i Klecińskiej. Ulica Ostrowskiego pozostanie dwukierunkowa wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej.
 
– Postój TAXI wyznaczono przy ulicy Fiołkowej.
 
– Przystanek końcowy (pętla) autobusowych linii specjalnych zlokalizowano przy ulicy Grabiszyńskiej – brama boczna cmentarza.
 
– Parkingi dla komunikacji indywidualnej w dniach 31 października i 1 listopada 2020r. zorganizowano przy:
 
– ulicy Klecińskiej – parking bezpłatny na terenie firmy FAT parking ogólnodostępny,
– ulicy Ostrowskiego – parking na terenie TWINS – płatny,
– ulicy Ostrowskiego – parking na terenie WBCO – bezpłatny.
 
CMENTARZ KIEŁCZOWSKI
 
– W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu na łączniku przy cmentarzu od ulicy Kiełczowskiej do Bierutowskiej z możliwością jednostronnego parkowania.
 
CMENTARZ ŚW. RODZINY – UL.SMĘTNA
 
– W dniu 24 października 2020 r. dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięty dla ruchu kołowego zostanie sięgacz ulicy Smętnej do bramy wjazdowej cmentarza.
 
– W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięte zostaną dla ruchu kołowego ulice:
– Smętna,
– Narcyzy Żmichowskiej,
– Emilii Plater,
– Partyzantów – na odcinku od ulicy Monte Cassino do ulicy Smętnej,
– Adama Mickiewicza (jezdnia boczna).
 
CMENTARZ ŚW.WAWRZYŃCA – UL.BUJWIDA
 
– W dniu 24 października 2020 r. dla potrzeb kiermaszu świątecznego zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Bujwida na odcinku od ulicy Sopockiej do wjazdu na teren ogródków działkowych.
 
– W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięte dla ruchu kołowego zostaną następujące ulice:
 
– Bujwida na odcinku od ulicy Sienkiewicza do wjazdu na teren ogródków działkowych,
– Sopocka,
– Liskego,
– Czerwonego Krzyża.
 
CMENTARZ ŚW. DUCHA – UL.BARDZKA
 
– Dla potrzeb komunikacji indywidualnej w rejonie cmentarza zorganizowany zostanie parking płatny na terenie przy ulicy Buforowej 2.
 
– Na ulicy Morwowej zostanie wprowadzony w dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. jeden kierunek ruchu od ulicy Bardzkiej do ulicy Ziębickiej. Część jezdni ulicy Morwowej przeznaczona zostanie do parkowania pojazdów.
 
CMENTARZE PRZY ULICACH :
– JERZMANOWSKIEJ,
– TRZMIELOWICKIEJ,
– ZABRODZKIEJ,
– GORLICKIEJ,
– DZIAŁKOWEJ,
– KIEŁCZOWSKIEJ.
 
Wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarzy.
 
CMENTARZ PRZY UL. ZŁOCIENIOWEJ
 
– W dniach 31 października i 1 listopada 2020 r. zamknięty dla ruchu kołowego zostanie ślepy odcinek drogi dojazdowej do cmentarza od strony ulicy Starodębowej oraz ulica Przylaszczkowa od strony ulicy Malwowej.
 
HANDEL W REJONIE CMENTARZY
 
– Kiermasz świąteczny trwać będzie od 24 października do 2 listopada 2020 r.
 
– Stanowiska handlowe wyznaczone zostaną przy:
 
– cmentarzu Osobowickim na terenie parkingu pomiędzy cmentarzem a nasypem kolejowym,
 
– cmentarzu Grabiszyńskim na jezdni bocznej ulicy gen. Józefa Hallera,
 
– cmentarzu Św. Wawrzyńca wzdłuż ulicy Bujwida,
 
– cmentarzu Św. Rodziny wzdłuż drogi dojazdowej do bramy głównej.
 
PRACA SYGNALIZACJI ŚWIETLNYCH
 
– Część sygnalizacji świetlnych w bezpośrednim rejonie cmentarzy Osobowickiego i Grabiszyńskiego będzie pracować w trybie „światło żółte pulsujące”.
 
– We wszystkich newralgicznych punktach dojazdowych do cmentarzy pojawią się posterunki Policji, Straży Miejskiej i służb MPK.
 
DZIAŁANIA STRAŻY MIEJSKIEJ
 
Straż Miejska Wrocławia zaleca:
 
PIESI:
 
– zasłaniać usta i nos (maseczki),
 
– zachować szczególną ostrożność i uwagę przy wysiadaniu z tramwajów i autobusów,
 
– przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych – najlepiej pilnowanych przez Policję i Straż Miejską
 
– nie wbiegać na jezdnię
 
– uważać po zmroku (założyć element odblaskowy),
 
– chodzić tylko chodnikami i wyznaczonymi ciągami pieszymi (nie wchodzić na jezdnię),
 
– wykonywać polecenia służb
 
KIEROWCY:
 
– zachować szczególną uwagę i ostrożność,
 
– przestrzegać zmian w organizacji ruchu,
 
– ograniczyć prędkość – zwłaszcza w pobliżu przystanków MPK,
 
– wykonywać polecenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
 
INFORMACJE PREWENCYJNE:
 
– nie należy pozostawiać bez nadzoru – garderoby, torebek itp.,
 
– nie nosić przy sobie dużych kwot pieniężnych – złodzieje mogą próbować nas okraść także w autobusie czy tramwaju,
 
– pilnować dzieci – łatwo mogą się zagubić,
 
– jeżeli widzimy zagubione dziecko – pomóżmy – poinformujmy strażnika lub policjanta
 
– zwróćmy uwagę na seniorów – mogą mieć problemy ze zdrowiem lub być zagubieni – reagujmy – strażnik lub policjant pomoże.
 
 
Przesyłam także link do platformy wetransfer, skąd mogą Państwo pobrać mapki i schematy zmian komunikacji zbiorowej i organizacji ruchu w nadchodzących dniach:

https://bit.ly/2HhlurJ

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł170 filmów z całego świata w ramach 20. MFF Nowe Horyzonty i American Film Festival
Następny artykułSprzedaż mieszkań we Wrocławiu spadła prawie o połowę! Mieszkania wciąż drogie
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.