Co trzeba umieć na maturę z angielskiego?

0

Matura z języka angielskiego, jak i z innych przedmiotów to bardzo ważny dla młodych ludzi egzamin. Niektórzy mówią na to egzamin dojrzałości jednak my nie lubimy tego określenia.

Najpierw musisz się zdecydować, czy zdajesz maturę na poziomie rozszerzonym, czy podstawowym. Przez ostatnie dwa lata dzieci z 8 klas oraz maturzyści mieli troszkę łatwiej. Zmiany w wymaganiach maturalnych spowodowanych pandemią redukowały ilość materiału do nauki. Jednak najbliższa matura powraca już na tory sprzed roku 2020. Oznacza to, że obydwie matury z angielskiego będą trudniejsze niż z ostatnich 2 lat.

Chętnie więc wam podpowiemy co należy umieć.

Podstawowe wymagania

Są to ogólnie opisane wymagania, które zawierają informacje co musisz umieć i w jakim zakresie. Podstawowymi wymaganiami są:

 • Znajomość środków językowych, czyli umiejętność posługiwania się rozwiniętym zasobem słownictwa, gramatyki, znajomość ortografii oraz poprawna wymowa fonetyczne.
 • Rozumienie wypowiedzi, czyli rozumienie wypowiedzi ustnych oraz pisemnych o umiarkowanym stopniu złożoności.
 • Tworzenie wypowiedzi, czyli umiejętność samodzielnego tworzenia prostych, spójnych i logicznych wypowiedzi ustnych oraz pisemnych.
 • Reagowanie na wypowiedzi, czyli uczestnictwo w rozmowie oraz ustne reagowanie w typowych sytuacjach.
 • Przetwarzanie wypowiedzi, czyli umiejętność zmiany formy przekazu ustnego lub pisemnego.

By poznać szczegółowe wymagania wejdź na stronę ministerstwa i znajdź odpowiedni plik.

Wymagania rozszerzone

Wymagania rozszerzone są w obrębie tych samych podpunktów co w wymaganiach podstawowych. Różnią się jednak zaawansowaniem.

 • Znajomość środków językowych – tutaj zasób środków językowych musi być bogaty. Dochodzi również znajomość związków frazeologicznych i idiomów.
 • Rozumienie wypowiedzi – wyższy poziom trudności wypowiedzi.
 • Tworzenie wypowiedzi – zdający sam tworzy złożone, spójne i logiczne wypowiedzi. Muszą one być płynne, inaczej niż w przypadku poziomu podstawowego.
 • Reagowanie na wypowiedzi – zmieniają się sytuacje przedstawiane, mogą być to nietypowe sytuacje, bardziej złożone niż na poziomie podstawowym.
 • Przetwarzanie wypowiedzi – tutaj nie zmienia się za dużo.

Szczegółowe wymagania tych poziomów

Znajomość środków językowych jest w obrębie 14 tematów. Tematy te to często nazwy działów w książkach jednak chętnie je tutaj wymienimy. Są to:

 1. człowiek
 2. miejsce zamieszkania
 3. edukacja
 4. praca
 5. życie prywatne
 6. żywienie
 7. zakupy i usługi
 8. podróżowanie i turystyka
 9. kultura
 10. sport
 11. zdrowie
 12. nauka i technika
 13. świat przyrody
 14. państwo i społeczeństwo

Jeśli chcesz przeczytać całość wymagań szczegółowych to znajdziesz je w wymaganiach egzaminacyjnych.

Jak się więc przygotować?

Przygotowania do matury z angielskiego nie są proste. Czytając wymagania podstawowe, jaki rozszerzone sprawa wydaje się dosyć łatwa. Jednak niech to was nie zwiedzie. Przygotowanie do tak ważnego egzaminu to podstawa jego zdania. Wyniki tego egzaminu zaważą o wyborze przyszłego uniwersytetu.

Jednym sposobem przygotowań są powtórki zgodnie z książką. Oznacza to, że powtarzacie materiały i zagadnienia według spisu treści w waszej książce. Daje wam to pewność powtórki wszystkich najważniejszych zagadnień gramatycznych oraz słownictwa.

Mimo wszystko, nawet najlepsza książka nie jest w stanie zawrzeć wszystkich potrzebnych treści do powtórki przed maturą. Jeśli obawiasz się, że coś może być przez ciebie zapomniane proponujemy skorzystanie z platformy Preply.

Platforma ta zrzesza setki nauczycieli i korepetytorów z całego świata. Ty masz dostęp do ich kalendarza oraz komentarzy napisanych na ich temat. Na podstawie tych 2 rzeczy możesz wybrać kogoś dla siebie.

Oczywiście kolejną ważną rzeczą jest cena takich zajęć. Ceny zaczynają się już od 10 zł, a pierwsza godzina jest darmowa! Tak więc, zachęcamy was do wypróbowania tej platformy, bo nie tracicie nic.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułJakie dane klienta sprawdzi firma pożyczkowa przed udzieleniem pożyczki online?
Następny artykułCeny paliw a województwa. Gdzie jest najdrożej?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.