Bezpłatne spacery z przewodnikiem po Nadodrzu [SPACER FILMOWY]

0

Miasto Wrocław oraz Fundacja Dom Pokoju zapraszają na serię bezpłatnych spacerów po Nadodrzu prezentujących najbardziej artystyczne osiedle we Wrocławiu z nowej, oryginalnej perspektywy.

Pierwszy z cyklu spacerów to nadodrzański spacer filmowy, na który organizatorzy zapraszają 19 maja (niedziela). Spacer rozpocznie się pod muralem „Brama Nadodrza” przy ul. Łokietka 3 o godzinie 16.00 i potrwa do 17.45. Wstęp wolny!

Wrocław ma szczęście mieć silne związki z kinematografią. W tym wszystkim niebagatelne znaczenie odgrywało Nadodrze. W zasadzie od 1945 r. tworzyła się polska historia filmowa tego miejsca, choć i w czasach niemieckich osiedle było prężnym ośrodkiem rozwoju X Muzy.  Szczególnie jednak kiedy działalność we Wrocławiu rozpoczęła Wytwórnia Filmów Fabularnych szybko zawitały tu produkcje filmowe. Stało się tak za sprawą wybitnego reżysera Polskiej Szkoły Filmowej – Wojciecha Jerzego Hasa i jego debiutu „Pętla”.

Swoją kartę na Nadodrzu zapisali również reżyserzy zagraniczni, którzy – szczególnie po 1989 roku – z zainteresowaniem spoglądali na plenery dzielnicy. Najświeższą produkcją kręconą w stolicy Dolnego Śląska jest słynny „Most szpiegów” Stevena Spielberga. To najważniejsza światowa produkcja, jaka powstawała do tej pory na obszarze miasta. Wrocław zagrał w niej Berlin, a najciekawszych plenerów dostarczyło ekipie tego filmu właśnie Nadodrze.

Co łączy Nadodrze z manifestem Dogma 95, a co ze Zbigniewem Cybulskim? Jacy reżyserzy pracowali na tym terenie? Jakie kina istniały na osiedlu? W rolę jakiego miasta wcieliło się Nadodrze na przestrzeni lat? Po odpowiedzi na te wszystkie pytania zapraszamy na wycieczkę, której przewodnikiem będzie Lech Moliński – współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, inicjator i realizator projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe” oraz kurator cyklu „Kinematograf Wrocławski” odbywającego się od 2017 r. w Barbarze.

Terminy kolejnych spacerów:

22 czerwca Niezwykłe Nadodrze (godz. 10.00)
6 lipca Nadodrze i inne kobiety (godz. 10.00)
10 sierpnia Nadodrze i inne kobiety (godz.: 10.00)
21 września Niezwykłe Nadodrze (godz. 12.00 i 17.00)
12 października Unsual Nadodrze – spacer w języku angielskim (godz. 11.00)

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPrzygotowanie Odry do Triathlonu Wrocław trwa!
Następny artykułTańsze bilety do Aquaparku, ZOO i Hydropolis [NOWA OFERTA, CENY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.