Bezpłatne ekospacery z Galerią Dominikańską: Spacer śladami wrocławskich rzemieślników

0

Galeria Dominikańska ruszyła z inicjatywą „Wrocław Na Nowo Zielony”. Tym razem zachęca mieszkańców Wrocławia i turystów do odkrywania uroków miasta z nieco innej – bo ekologicznej – perspektywy.

W ramach kampanii, jeszcze przez najbliższy miesiąc wrocławianie mogą uczestniczyć w wielu ekoaktywnościach w  centrum handlowym i w przestrzeni miejskiej, począwszy od ekospacerów po udział w inspirujących wydarzeniach i konkursach. Akcja potrwa do 26 września br.

W ramach tegorocznej odsłony projektu Galeria Dominikańska zachęca do zgłębiania wiedzy o Wrocławiu poprzez udział w cyklu letnich ekospacerów z przewodnikiem. Co tydzień w ramach bezpłatnych pieszych wycieczek po mieście uczestnicy poznają nie tylko największe ekoperełki stolicy Dolnego Śląska, ale także przekonają się, jak w prosty sposób zmienić swoje nawyki, by żyć w zgodzie z naturą. Każde z cotygodniowych spotkań opatrzone jest innym hasłem przewodnim: nie wyrzucamy, oszczędzamy, praktykujemy zero waste, tworzymy, segregujemy, chronimy, zielenimy. Na uczestników czekają designerskie upominki – autorska ekomapa Wrocławia i magnesy albo plakaty z ilustracjami Malwiny Hajduk.

Najbliższy w tym cyklu spacer odbędzie się już w sobotę (28 sierpnia) pod hasłem ,,Praktykujemy Zero Waste – wrocławscy rzemieślnicy”

Termin: 28 sierpnia (sobota)
Godzina: 12:00
Zbiórka: 11:45 pod muralem „Brama do Nadodrza”, Łokietka 1

Nie wyrzucaj – napraw, wymień, oddaj! Podczas tego ekospaceru zobaczycie, że wiele rzeczy, które wyrzucacie do śmieci, zasługują na drugie życie. Odwiedzicie wyjątkowych wrocławskich rzemieślników, którzy odkryją przed Wami tajemnice swojej profesji i opowiedzą o swoich pasjach oraz różnych inicjatywach dotyczących ekologii, w tym o idei zero waste. Wśród nich: Food Think Tank, Cafe Rozrusznik, Bulwar Fizyków – Ogród Doświadczeń, Macondo, Cindy Vintage, Bazar Miejski, Ogród Społeczny (Paulińska/Rydygiera), Natura Rzeczy, EkoCentrum Wrocław, Kolor Zielony i Ładne Rzeczy.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zapisać się poprzez stronę https://galeria-dominikanska.pl/akcje/spacery/, na której znajduje się również aktualny terminarz całego cyklu.

Akcji towarzyszy unikatowa instalacja roślinna, która powstała w Galerii Dominikańskiej. Mieszkańcy i turyści mogą podziwiać ten niepowtarzalny ogród stworzony z kwiatów wykonanych z nietypowych przedmiotów z recyklingu. Ekoaranżacje znajdują się w instaroomie na poziomie -1 oraz na poziomie +1 galerii. Niezwykła sceneria może posłużyć jako ścianka do zrobienia wyjątkowych fotografii oraz być inspiracją do stworzenia podobnych ekoinstalacji we własnym domu. Inicjatywę wspiera kampania miejska. W charakterystycznych miejscach miasta pojawiło się pięć kolorowych rowerów symbolizujących ekoakcję – na Hali Świebodzki, przy Barbarce na Wyspie Słodowej, na Wyspie Tamka, w beach barze Prosto z Mostu oraz we wrocławskim ZOO.

Od kilku lat staramy się przybliżać nasze miasto jego mieszkańcom i osobom je odwiedzającym. Poprzez „Wrocław Na Nowo Zielony” chcemy wraz z uczestnikami projektu odkryć kolejne tajemnice Wrocławia, pokazać go w nowych, zaskakujących odsłonach. Tym razem postawiliśmy na to wszystko, co wiąże się z  EKOWROCŁAWIEM oraz lokalne inicjatywy wspierające ekodziałania. Cieszę się, że projektowi patronuje Prezydent i Urząd Miasta Wrocław. Do współpracy zaprosiliśmy także szereg lokalnych organizacji – oraz wrocławską artystkę Malwinę Hajduk, która odpowiada za stronę graficzną kampanii i designerskich upominków. Wierzę, że po raz kolejny uda nam się pozytywnie zaskoczyć spacerowiczów, zwłaszcza, że trasy naszych wycieczek wiodą przez miejsca często niedostępne dla wrocławian – mówi Ewa Hiller, dyrektor Galerii Dominikańskiej.

Myśląc o zielonym Wrocławiu, nie można pominąć potrzeb jego mieszkańców, dlatego też Galeria Dominikańska aktywnie wspiera program Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Tegoroczni uczestnicy projektów do WBO mogą również nadsyłać swoje propozycje na adres mailowy wroclawnanowo@valkea.com. Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia br. Spośród nadesłanych projektów komisja wskaże 10, które zostaną zamieszczone na stronie www Galerii. Najlepszy z nich wybiorą mieszkańcy Wrocławia w głosowaniu internetowym. Zwycięski projekt otrzyma darmową promocję na kanałach online i  offline Galerii Dominikańskiej. Regulamin udziału w  konkursie znajduje się pod linkiem: https://galeria-dominikanska.pl/assets/uploads/2021/08/Regulamin-konkursu-WBO.pdf.

Kampanii „Wrocław Na Nowo Zielony” będzie towarzyszyć akcja promocyjna, za udział w której można zdobyć upominki.

Klienci, którzy w dniach 28-29 sierpnia oraz 3-4 września zrealizują zakupy na kwotę minimum 300 zł, będą mogli otrzymać kartę prezentową o wartości 50 zł, natomiast przy zakupach za minimum 100 zł -designerską ekotorbę z ilustracją wykonaną przez Malwinę Hajduk. Do rozdania będzie ponad 300 kart podarunkowych oraz 400 ekotoreb. Natomiast w pierwszą i  trzecią sobotę września odbędzie się akcja dla rowerzystów. Na ulicach Wrocławia pojawią się hostessy wręczające rowerzystom vouchery na zdrowe i pełne energii koktajle oferowane przez jedną z restauracji znajdujących się w Galerii Dominikańskiej.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Galeria Dominikańska, natomiast partnerami są m.in: Uniwersytet Wrocławski, Ogród Botaniczny, Ośrodek Edukacyjno-Kulturalny Odra Centrum, Fundacja OnWater.pl, Stadion Wrocław, Wrocławski Bazar Smakoszy, ZOO Wrocław.

Wrocław Na Nowo Zielony to element programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.

Więcej informacji na temat wydarzeń i akcji odbywających się w ramach kampanii znajduje się na stronie https://galeria-dominikanska.pl/wroclaw-na-nowo-zielony.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł9. urodziny Kina Nowe Horyzonty – zobacz filmy za 9 zł
Następny artykułRemont tunelu na pl. Dominikańskim – zmiany w organizacji ruchu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.