Bezpieczna droga do szkoły – rozpoczęło się oznakowanie przejść dla pieszych

0

„Bezpieczna droga do szkoły” – Wrocław rozpoczął akcję przygotowującą oznakowanie na rozpoczęcie roku szkolnego

Malowanie w liczbach:

  • od 450 do 500 przejść dla pieszych
  • 122 szkoły we Wrocławiu
  • 6000 tys. m2 oznakowania poziomego
  • 3 000 tys. litrów farby
  • 2,5 tony odblaskowych mikrokulek

Wakacje to okres intensywnych prac przygotowujących przede wszystkim placówki szkolne na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Budynki, sale lekcyjne, szatnie, stołówki są bardzo ważne, ale równie istotne jest otoczenie, a w szczególności droga do szkoły. Dlatego już w połowie sierpnia rozpoczął się w mieście program „Bezpieczna droga do szkoły”, który jest realizowany przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, Oficer Pieszą, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu oraz Straż Miejską. Celem programu jest bezpieczeństwo dzieci na drodze do szkoły.

Rozpoczęcie roku szkolnego to szczególny czas dla dzieci i młodzieży, a dla nas okres wzmożonych działań na rzecz zapewnienia im bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Poranny ruch pod szkołami, sprzyjający nieuwadze pośpiech, to istotne elementy zwiększające ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Chcemy ich uniknąć, dlatego realizujemy program „Bezpieczna droga do szkoły” – mówi Anna Szmigiel-Franz, Oficer Piesza z Biura Zrównoważonej Mobilności.

„Zebra” o długości 50 km

W ramach programu na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu rozpoczyna odnawianie przejść dla pieszych w otoczeniu szkół, ale również instaluje dodatkowe oznakowanie, balustrady, słupki blokujące oraz azyle drogowe mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo dzieci. Celem tych wszystkich działań jest przede wszystkim wyeliminowanie lub ograniczenie niebezpieczeństw, na jakie narażony jest pieszy lub rowerzysta korzystający z drogi i obiektów przy niej położonych.

W tym roku tylko w ciągu dwóch tygodni odświeżymy od 450 do 500 przejść dla pieszych przy 122 szkołach we Wrocławiu – dodaje Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM. – To ok. 6000 tys. m2 oznakowania poziomego, 3 000 tys. litrów farby oraz 2,5 tony odblaskowych mikrokulek. Gdybyśmy chcieli to oznakowanie wykonać jako linię ciągłą, miałaby ona 50 km długości.

Bezpiecznie na rozpoczęcie szkoły

Natomiast w dniu 1 września nad bezpieczeństwem uczniów w drodze do szkoły będzie czuwała wrocławska Straż Miejska. Będzie to II etap akcji, gdzie stałym bezpośrednim nadzorem zostanie objętych 11 placówek oświatowych, w okolicach których występowały zwiększone zagrożenia komunikacyjne.
W późniejszym terminie strażnicy działaniami obejmą 25 szkół podstawowych i zespołów szkolnych ze szczególną uwagą na klasy 0  – III. Zakres i częstotliwość prowadzonych działań uzależniona została od poziomu występujących zagrożeń
i możliwości kadrowych.

– Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa na drodze. Niewielki wzrost i często ograniczone pole widzenia, spowodowane często nieprawidłowym parkowaniem kierowców samochodów – zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, prowadzą do tego, że dzieci dostrzegają zagrożenia ze strony jadących samochodów zbyt późno albo niewłaściwie oceniają sytuację. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, raz jeszcze zwracamy się do kierowców, o zachowanie szczególnej ostrożności i zwiększonej uwagi w pobliżu szkół – wyjaśnia Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia. – Podczas złej pogody lub mgły łatwo przeoczyć dzieci w ruchu ulicznym. Z tego powodu co roku wciąż dochodzi do poważnych wypadków z ich udziałem.

Program „Bezpieczna droga do szkoły” przez cały rok

W ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” w tym roku będzie też realizowana kolejna edycja „Szkolnej Ulicy”. Ulice przed trzema wrocławskimi szkołami zostaną wyłączone z ruchu na pół godziny przed pierwszą lekcją. Przestrzeń przed szkołą stanie się wolna od samochodów, dzięki temu dzieci będą mogły spokojnie i bezpiecznie dotrzeć na szkolne zajęcia.

– Chcemy, aby dzieci częściej docierały do szkoły rowerem lub pieszo, zamiast samochodem. Zwiększenie wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się po mieście jest kluczowe, by dzieci mogły samodzielnie docierać do szkoły, a przede wszystkim by rodzice zaufali, że nie muszą dzieci odwozić samochodem pod same drzwi placówki – wyjaśnia Anna Szmigiel-Franz, Oficer Piesza z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Program obejmie również działania edukacyjne na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym, które już od kilku lat we wrocławskich szkołach prowadzi Biuro Zrównoważonej Mobilności. W bieżącym roku prowadzone są zajęcia teoretyczne i praktyczne dla około 200 nauczycieli wychowania komunikacyjnego oraz dla ponad 400 uczniów na temat bezpiecznej jazdy rowerem. Realizowany jest także rozszerzony kurs przygotowujący do egzaminu na Kartę Rowerową. We wrześniu i październiku w klasach I-III szkół podstawowych realizowane będą autorskie zajęcia na temat mobilności aktywnej. W zajęciach edukacyjnych wykorzystywane są m.in. materiały multimedialne i filmowe, które są dostępne dla wszystkich na stronie https://www.wroclaw.pl/portal/droga-do-szkoly.

mat. prasowy UM Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZmiany w rozkładach jazdy MPK od 28 sierpnia!
Następny artykuł9. urodziny Kina Nowe Horyzonty – zobacz filmy za 9 zł
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.