Archeologiczne odkrycia we Wrocławiu. Jakie tajemnice skrywa L’UNI?

0

Rewitalizacja budynku L’UNI przyczyniła się do ujawnienia skrywanych od dawna tajemnic archeologicznych. Prace badawcze i analizy pomogły ustalić co mogło w przeszłości znajdować się pod inwestycją, odkryć fragmenty ceramiczne z okresu schyłku wczesnego średniowiecza oraz zabezpieczyć odlane z betonu drzwi schronowe. 

Prestiżowa inwestycja biurowca L’UNI powstaje w budynku zaprojektowanym przez znakomitego wrocławskiego architekta Theodora Milczewskiego w 1864 roku. Poczatkowo w obiekcie znajdowało się Muzeum Mineralogiczne i Paleontologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

W 1939 roku wykonano w nim prace adaptacyjne chroniące budynek przed ewentualnymi zniszczeniami wojennymi, w tym przekształcono piwnicę na schron. Natomiast po wojnie stał się siedzibą wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wroclawiu.

 „Po przeprowadzeniu badań archeologicznych i szeregu analiz znalezionych obiektów, ich charakteru i powtarzalności przyjęliśmy, że najprawdopodobniej w XIII wieku na tym terenie znajdował się zakład produkcyjny – fabrica ecclesiae. Z dużą pewnością możemy stwierdzić, że był to zakład ceglarski. Argumentem przemawiającym za tą tezą jest lokalizacja obiektu, a dokładniej łatwość pozyskania piasku, gliny czy drewna. Wskazują na to też odkryte przez nas paleniska pozbawione kopuł, w których uzyskiwano niskie temperatury. Co przemawia za tym, że nie były przeznaczone do wytop lub zmiana struktury obrabianego surowca,” – mówi dr Aleksander Limisiewicz – archeolog.

Podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty m.in. naczyń ceramicznych, noża żelaznego, ceramiki budowlanej oraz osełki kamiennej.

„W piwnicy budynku znajdował się schron wojskowy z tunelem ucieczkowym skierowanym w kierunku miasta. Wejścia do pomieszczenia broniły potężne betonowe drzwi, których ciężar stanowiuł wyzwanie przy demontażu. Przekazaliśmy je do Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militariów. Ponadto na uwagę zasługują znajdujące się w budynku w bocznej klatce schodowej granitowe schody wspornikowe z żeliwną balustradą z 1866 roku. Zostaną one w pełni odrestaurowane. Schody wspornikowe stanowią bardzo ciekawy i efektowny element architektoniczny nadający przestrzeni lekkości. ” – komentuje Waldemar  Weintritt, Project Engineer w firmie doradczej JP Weber, która zarządza projektem rewitalizacji budynku.

Obecnie budynek przechodzi rewitalizację i w połowie 2022 roku zostanie udostępniony jako biurowiec, który swój wyjątkowy charakter zawdzięczać będzie połączeniu zabytkowych elementów z nowoczesną myślą architektoniczną. Obiekt zostanie całkowicie zmodernizowany i wykończony w najwyższym standardzie.

„Od samego początku wiedzieliśmy, że L’UNI to wyjątkowy projekt. Przemawiała za tym historia miejsca i unikalne dziedzictwo architektoniczne, a odkrycia archeologiczne nas w tym tylko utwierdziły. Po zakończeniu renowacji obiekt oferować będzie około 3 600 m kw. powierzchni biurowej do wynajęcia w najwyższym standardzie. Połączenie atutów zabytkowego budynku, np. wysokie pomieszczenia i duże otwierane okna, ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami nowoczesnego biura wpłynie bardzo pozytywnie na komfort pracy nowych najemców,” – dodaje Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director w Knight Frank, która odpowiada za komercjalizację budynku.

Prace badawcze i architektoniczne zostały przeprowadzone w zakresie objętym pracami budowlanymi w piwnicy budynku. Znalezione w trakcie ich trwania zabytki masowe zostały poddane inwentaryzacji, konserwacji, gdzie określono ich chronologię, opracowano dokumentację rysunkową i przekazano do właściwych muzeów.

Nazwa L’UNI nawiązuje do francuskiego słowa „L’Université” i idealnie łączy się z historią tego miejsca, ponieważ inwestycja realizowana jest w neorenesansowym budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu.

W lipcu został zakończony konstrukcyjny etap prowadzonej renowacji. Z tej okazji i w murach obiektu umieszczono kapsułę czasu, do której włożono: pamiątkowy artykuł na temat  rewitalizacji L’UNI, fotografię pracowników budowy, bilety MPK, pocztówkę z Wrocławia, egzemplarz gazety z dnia 11 sierpnia 2021 roku, kilka stron badania archeologicznego, współczesną mapę miasta, a także panoramę z widokiem na L’Uni, Mosty Uniwersyteckie, Tamki i Wyspy Słodowej oraz maseczkę ochronną, będącą symbolem pandemii, w czasie której renowacja zabytkowego budynku jest prowadzona.

L’UNI będzie oferować będzie około 3 600 m kw. powierzchni biurowej do wynajęcia z wyjątkowym widokiem na Odrę. Atuty zabytkowego budynku, takie jak wysokie pomieszczenia, duże okna, szlachetne materiały, zostały uzupełnione o wszystkie niezbędne udogodnienia dedykowane obiektom biurowym – klimatyzację, kontrolę dostępu, system BMS, światłowód, otwierane okna czy infrastrukturę dla rowerzystów. Realizowany obecnie projekt zakłada budowę dachu szklanego – dzięki temu ostatnia kondygnacja będzie w pełni funkcjonalna, a znajdujące się na niej pomieszczenia będą miały doskonały widok   na  rzekę  i  Wyspę  Słodową.  Jednocześnie  utrzymana  zostanie  pierwotna  proporcja  bryły  budynku.

Za projekt rewitalizacji budynku odpowiedzialna jest Maćków Pracownia Projektowa. Projektem zarządza firma doradcza JP Weber.  Nadzór inwestorski nad L’UNI pełni firma Prime Project. Generalnym wykonawcą prac jest firma “Oz-Bud” Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe. Za komercjalizację odpowiada Knight Frank, pełniący funkcję agenta wyłącznego.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie polecimy zimą z Wrocławia? Blisko 10 lotów dziennie
Następny artykułJarmark Bożonarodzeniowy Wrocław 2021. Wiemy kiedy rusza!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.