Apel Rady Miejskiej Wrocławia o poszanowanie praw kobiet. Nie wszyscy radni zagłosowali za

0
fot. Angelika Kaiser

W dniu dzisiejszym Rada Miejska Wrocławia podczas XXIX, nadzwyczajnej sesji przyjęła apel o poszanowaniu praw kobiet. Nie wszyscy radni byli jednomyślni. Kilku zagłosowało przeciw.

Treść apelu poniżej:

APELU NR XXIX/5/20 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 29 października 2020 r. w sprawie poszanowania praw kobiet

Na podstawie § 36 ust. 1 pkt 2 Statutu Wrocławia stanowiącego załącznik do uchwały nr XXVl/276/96 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 17 maja 1996 r. w sprawie przyjęcia Statutu Wrocławia w brzmieniu uzgodnionym z Prezesem Rady Ministrów (Dz. Urz. Woj. Doln. z 2019 r. poz. 5510), Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:

Trybunał Konstytucyjny mający w swoim składzie sędziów „dublerów” w dniu 22 października 2020 roku swoim orzeczeniem drastycznie ograniczył prawa kobiet.
Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego, to kolejny zamach na wolność, konstytucyjne i niezbywalne prawa polskiego społeczeństwa i postawienie Polski poza powszechnie przyjętymi europejskimi rozwiązaniami w tej kwestii. To drastyczne odebranie kobietom prawa do samostanowienia, do decydowania o własnym ciele, zdrowiu i życiu.

Uznajemy za niedopuszczalne i haniebne stwierdzenie przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z Konstytucją RP przepisów, które umożliwiają przerywanie ciąży z powodów embriopatologicznych.

To okrutne rozstrzygnięcie zapadło w czasie pandemii, ograniczając możliwość społecznej reakcji na tę decyzję. Determinacja z jaką obywatelki i obywatele wyrażają swoje niezadowolenie jest uzasadniona.

W naszej ocenie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego narusza art. 7 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych mówiącego o tym, że: „Nikt nie będzie poddawany torturom lub okrutnemu, nieludzkiemu albo poniżającemu traktowaniu lub karaniu”. Orzeczenie z 22 października stoi w jawnej sprzeczności z tą normą prawa międzynarodowego, zmuszając Polki do noszenia płodów z ciężkimi wadami genetycznymi, rodzenia martwych dzieci lub dzieci, które umrą zaraz po porodzie.

Taka decyzja nie może znaleźć naszego poparcia, jak i nie znajduje poparcia wśród
większości obywateli. Orzeczenie Trybunału to w praktyce przyzwolenie na torturowanie kobiet, poprzez sprowadzanie na nie trwałych cierpień fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. To postawienie kobiet w roli inkubatorów, pozbawienie ich prawa do decydowania o sobie, co w oczywisty sposób oznacza odarcie ich z przyrodzonej
i niezbywalnej godności. Nie godzimy się na to.

Apelujemy do Prezydenta RP, Rządu RP oraz Sejmu i Senatu RP o poszanowanie praw i godności kobiet. Jednocześnie zwracamy się do wszystkich samorządów w Polsce, by wsparły protesty obywateli w walce o prawa kobiet.

Poniżej wyniki głosowania

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMPK da pracę ludziom z Aquaparku. Będą sprzątać autobusy i tramwaje
Następny artykułStreetbus znów wyjeżdża na ulice. Potrzebujący otrzymają w nim ciepły posiłek
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.