Pamiętacie Kunę Przewodniczkę, która rok temu oprowadzała dzieci po najciekawszych obiektach architektury modernistycznej, a później zagościła na interaktywnej mapie wrocławskiej moderny? Projekt „Kto widział… modernizm?” wraca dzięki mikroGRANTOM ESK 2016, jednak tym razem w zupełnie innej odsłonie. Głównymi bohaterami przedsięwzięcia staną się mieszkańcy przedwojennego osiedla WuWa i powojennych „Sedesowców”.
W październiku rozpoczęły się pierwsze działania w ramach reaktywacji projektu. Tym razem objęły one znacznie szerszą grupę odbiorców, w tym głównie dorosłych mieszkańców flagowych obiektów przed- i powojennego modernizmu – tzw. „Sedesowców” i budynków mieszkalnych na terenie osiedla WuWa. Organizatorzy zaprosili ich do dzielenia się wspomnieniami związanymi z modernistycznym miejscem zamieszkania, archiwalnymi zdjęciami i historiami rodzinnymi.
Zależy nam na zupełnie innym, „humanitarnym” spojrzeniu na dziedzictwo epoki modernizmu. Bardziej niż fakty historyczne i wyróżniki stylowe, interesują nas ludzkie historie. Jak czas zweryfikował wielkie idee i jak przełożyły się one na faktyczną jakość życia w modernistycznych wnętrzach? Jak się tam mieszka, odpoczywa, wychowuje dzieci? – mówią organizatorzy.
Jeśli byłeś lub jesteś mieszkańcem jednym z wysokościowców na Placu Grunwaldzkim lub obiektu na osiedlu WuWa, weź udział w projekcie „Kto widział…Modernizm. Re-aktywacja”. Wypełnij krótką ankietę i podziel się swoją historią. Kwestionariusz dla mieszkańców „Sedesowców” dostępny jest tutaj: www.utn.pl/sedesowce, a dla mieszkańców osiedla WuWa tutaj: www.utn.pl/wuwa. Jeśli wyrazisz taką ochotę, w październiku i listopadzie organizatorzy wrócą do Ciebie z dyktafonem i/lub kamerą, by przeprowadzić dłuższą rozmowę i obejrzeć Twoje pamiątki związane z miejscem zamieszkania.
Po co to wszystko? Twórcy projektu wierzą, że nie tylko oni są zafascynowani ideami modernizmu. Chcieliby podzielić się z szerokim gronem odbiorców tym, co dla wielu pozostaje zagadką – jak teorie i koncepcje sprawdziły się w życiu. Zebrane historie i kopie fotografii posłużą im do przygotowania wystawy podsumowującej projekt w grudniu 2017, a następnie krótkiej publikacji. „Kto widział… modernizm? Re-aktywacja” nie zapomina też o dzieciach, dla których przewidziano warsztaty z tworzenia poezji awangardowej.
Kto za tym stoi?
Stowarzyszenie PAKT zrzesza praktyków pracy projektowej w obszarze edukacji oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. W ramach swojej działalności PAKT organizuje wystawy, przygotowuje publikacje oraz wdraża projekty w obszarze kultury. PAKT tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser i Mateusz Stefaniak.
Projekt realizowany jest dzięki programowi mikroGRANTY ESK Wrocław 2016.
Partner merytoryczny: Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
Patroni medialni: BRYŁA, TuWrocław, Wrocław.pl, KochamWrocław, UrbNews, DOKiS