Przed nami cztery dni intensywnych opadów deszczu. Informacje od synoptyków IMGW mówią o ogłoszeniu na najbliższe dni najwyższego 3 stopnia zagrożenia wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Również ogólnopolskie mapy prognoz pokazują, że Dolny Śląsk musi zmierzyć się z najwyższymi opadami w Polsce. Miasto przygotowuje się do przyjęcia opadów.

To potencjalny rekord w historii Wrocławia. W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin. Już wtedy był to drugi najwyższy opad od lat 50 XX czyli początku mierzenia opadów. Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości. W związku z ostrzeżeniami IMGW dla Wrocławia Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał zespół kryzysowy.

– Przed miesiącem, 2 sierpnia, spadło w ciągu 18godzin 77 litrów na m2. Teraz przez trzy dni – zgodnie z prognozami spaść może do 300 l/m2 a lokalnie nawet 380 l/m2. – opisuje Bartłomiej Bajak, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Komunikat IMGW:

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów dla okresu od godz. 03.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm, od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 80 mm do 120 mm, od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm, od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.

ODWOŁUJEMY MIEJSKIE WYDARZENIA

– Zapowiadane przez IMGW trzydniowe, nawalne opady to ogromne wyzwanie dla miasta i jego mieszkańców. We Wrocławiu odwołane zostały wszystkie, miejskie imprezy. Jesteśmy w kontakcie z organizatorami innych wydarzeń. – mówi Radosław Michalski dyrektor Departamentu Marki Miasta.

MPWiK Wrocław opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście. W tym zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej, które mogą przyjąć maksymalnie 60 tys. m3 wody. To jedna największych tego typu instalacji w Europie.

– Wystawiliśmy dodatkowe ekipy pogotowia wodociągowego. To nie jest też tak, że „coś trzymamy w odwodzie na trudny czas”. Zawsze, gdy mamy do czynienia z mocnym deszcze stosujemy wszystkie dostępne rozwiązania. Sprawdzamy sprawność całego sprzętu, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami i minimalizować ich skutki, dodatkowo przeglądnęliśmy zasuwy, klapy i przepusty na sieci kanalizacyjnej – opisuje Witold Ziomek, prezes MPWiK.

Wodociągowcy prowadzą też hydrodynamiczne czyszczenie sieci, analizowane są miejsca we Wrocławiu, najbardziej narażone na podtopienia. Wiadomo, że krytyczne będą przejazdy pod wiaduktami – m.in. na Hallera czy Borowskiej.

– Jak wyjaśniają technicy z MPWiK nie chodzi o to, że nie ma sprzętu, by tę wodę odpompować, ale w takich krytycznych miejscach i momentach nie ma jej dokąd odpompować, ponieważ woda wróci do najniższego punktu. Musi po prostu spłynąć siecią kanalizacji deszczowej, co zajmuje czas – opisuje Tomasz Jankowski ze ZDiUM.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu ma pod nadzorem 30 tysięcy studzienek kanalizacyjnych. W ciągu ostatniej doby oczyszczono 1000 wpustów między innymi zgłoszonych przez mieszkańców. ZDiUM zmobilizował także firmę odpowiedzialną za oznakowanie, aby mogła w razie potrzeby, na polecenie służb, ustawić dodatkowe znaki zabezpieczające miejsca potencjalnie niebezpieczne dla kierowców.

– Dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl. Nie będziemy w stanie zareagować od razu, ale nasze ekipy są pod parą – będziemy intensywnie pracować dziś i w czasie opadów – opisuje Jankowski.

MPK Wrocław odwołało z urlopów przede wszystkim pracowników koordynacji i nadzoru ruchu.
– Nie mamy wolnych kierowców, którzy tylko czekają na zadania. Jak wiadomo cały czas prowadzimy akcję rekrutacyjną. Dlatego w takie dni jak te, które nas czekają, gdy trzeba szybko reagować, najważniejsza jest informacja. Wtedy odpowiednio szybko możemy zmienić trasy autobusów czy tramwajów, albo wprowadzić komunikację autobusową zamiast tramwajowej. Jeśli jest taka konieczność przekierowujemy część pojazdów z linii regularnych, by przewozić pasażerów tam, gdzie zalane jest torowisko i nie może przejechać tramwaj – opisuje Przemysław Nowicki wiceprezes MPK.

Obsada Nadzoru Ruchu do odwołania pracuje całodobowo.

W sierpniu problem mieli mieszkańcy TBS na Leśnicy, gdzie z powodu m.in. zarośniętych rowów melioracyjnych woda deszczowa zalała klatki schodowe. TBS ma swój zbiornik retencyjny, jednak w przypadku tak dużych opadów może okazać się niewystarczający.
– Pracownicy TBS Wrocław będą dyżurowali na osiedlu od piątku do niedzieli, zwracając szczególną uwagę na to, czy deszczówka nie spływa na osiedle z sąsiednich terenów. Na bieżąco będzie monitorowany stan napełnienia podziemnego zbiornika retencyjnego. Co istotne, MPWiK Wrocław jest gotowe, by obsłużyć nas pompą o mocy 100 l/s, która odpompuje wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać – opisuje Wojciech Adamski, prezes TBS.

Ważne telefony:
– Całodobowy nr Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu 71 770 22 22
– dyspozytorzy ZDiUM  dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl.

Przygotowania jednostek miejskich:

Centrum Zarządzania Kryzysowego
·  od czwartku będą publikowane ostrzeżenia, IMGW wprowadziło na najbliższe dni najwyższy, 3 poziom.
·  CZK informuje mieszkańców, że należy zabezpieczyć rzeczy swobodnie pozostawione na podwórzach i balkonach, także zabezpieczyć, przenieść mienie lub przestawić samochody z miejsc, w których przeszłości dochodziło do lokalnych podtopień. Należy też obserwować prognozy pogody i stosować się do wydawanych ostrzeżeń, które mogą pojawić się w mediach, smsach (alert RCB), czy aplikacjach typu Blisko, czy RSO.
·  na czwartek w południe odbędzie się robocze spotkanie ze służbami i instytucjami dotyczące przygotowania się do nadchodzącej sytuacji meteorologicznej m.in. PSP, Straż Miejska, MPWiK, ZDiUM.
·  CZK jest w kontakcie z służbami  w zakresie koordynacji i działania w czasie ewentualnego wystąpienia zagrożenia.
·   Ustalone są kontakty i procedury działania. Zdiagnozowane miejsca ewentualnego zalania/utrudnień w ruchu oraz sposoby postępowania w takich sytuacjach.

TBS

Osiedle Leśnica IX
· pracownicy TBS Wrocław będą dyżurowali na osiedlu od piątku do niedzieli, zwracając szczególną uwagę na to, czy deszczówka nie spływa na osiedle z sąsiednich terenów.
· będzie na bieżąco sprawdzany stan napełnienia podziemnego zbiornika retencyjnego;
· w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej MPWiK odpompuje wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać;
·  gdyby sytuacja była bardzo poważna, w uzgodnieniu z Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie wezwana na miejsce Straż Pożarna.

Osiedle TBS Wrocław na Stabłowicach

·  w ostatnich tygodniach wykonano czyszczenie kanalizacji deszczowej

Pozostałe nieruchomości TBS Wrocław

Gdyby doszło do zalania budynku (np. piwnic albo mieszkań), należy alarmować na bieżąco;
·  w godzinach pracy TBS Wrocław (pon.-pt. 7:30-15.30): pod numerem alarmowym 502 996 204;
·  po godzinach pracy TBS Wrocław: do Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu pod całodobowym numerem telefonu (+48) 71 770 22 22

ZDiUM
·  Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu zarządza częścią wpustów do kanalizacji deszczowej (ok. 30 tys.),
·  oprócz standardowego utrzymania wpustów na głównych ulicach miasta, prowadzone są dodatkowe kontrole.
· szczególna uwagę zwrócono na newralgiczne miejsca
– obniżenia dróg pod wiaduktami (wiadukty w ul. Borowskiej, Pułaskiego, Legnickiej, Reymonta, Trzebnicka, Hallera)
– przejścia podziemne.
·  w ostatnich dniach dodatkowo wyczyszczono blisko tysiąc wpustów na terenie miasta. W czasie opadów firma odpowiedzialna za czyszczenie wpustów jest w gotowości, aby w razie potrzeby natychmiast udrożnić wpusty w awaryjnych lokalizacjach.
·  ZDiUM zmobilizował także firmę odpowiedzialną za oznakowanie, aby mogła w razie potrzeby, na polecenie służb, ustawić dodatkowe znaki zabezpieczające miejsca potencjalnie niebezpieczne dla kierowców.
·  Dyspozytorzy ZDiUM są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia@zdium.wroc.pl. Są w stałym kontakcie z Centrum Zarządzania Kryzysowego.
·  Za drożność wpustów do kanalizacji deszczowej odpowiadają zarządcy danej drogi. W przypadku osiedli są to zazwyczaj spółdzielnie lub wspólnoty, do których należy kierować zgłoszenia.
·  Ostatnie punktowe czyszczenie wpustów było m.in na ul. Dokerskiej, Poniatowskiego, Trzebnicka, Pomorska, Dembowskiego,

ZZK
Pracownicy ZZK będą działać na bieżąco.
· Jeżeli dostaniemy sygnał, że coś dzieje się na naszym budynku – będziemy reagować.
· Najemcy ZZK w przypadku wystąpienia awarii (czyli np. zalania, przeciekającego dachu)
powinni dzwonić do swojego Biura Obsługi Klienta (mamy 6 lokalizacji w zależności od osiedla).
· Po godzinach pracy biur, najemcy mogą dzwonić na numery alarmowe.

• BOK NR 1
ul. św. Antoniego 19, rejon A, B,
tel. 71 769-68-22
telefon alarmowy: 693 912 746
e-mail: bok1@zzk.wroc.pl

• BOK NR 2

ul. Otwarta 3-5, rejon H, I
tel. 71 328-99-11
telefon alarmowy: 693 912 745
e-mail: bok2@zzk.wroc.pl

• BOK NR 3

ul. Karola Miarki 7, rejon F,G
tel. 71 772-42-50
telefon alarmowy: 693 912 754
e-mail: bok3@zzk.wroc.pl

• BOK NR 5

ul. Brzeska 8-10, rejon Ł
tel. 71 342-64-50
telefon alarmowy: 693 912 748
e-mail: bok5@zzk.wroc.pl

• BOK NR 7

ul. Papiernicza 9-11 , rejon R
tel. 71 771-91-30
telefon alarmowy: 605 034 380
e-mail: bok7@zzk.wroc.pl

• BOK NR 9

ul. Hallera 149,  rejon O, P, S, T, U
tel. 71 798 69 70 wew. 100, 116
telefon alarmowy: 601 506 270
e-mail: bok9@zzk.wroc.pl

Wrocławskie Mieszkania
·  regularnie czyści w ramach prac konserwacyjnych studzienki kanalizacyjne
·  wykonuje przeglądy i naprawy dachów
·  prowadzi bieżącą pielęgnację zieleni oraz na bieżąco sprawdza stan fitosanitarny drzew, celem uniknięcia podczas ulewnych deszczy czy silnych wiatrów powstawania wyłomów,
·  prowadzi rekultywację terenów zdegradowanych, celem zwiększenia powierzchni retencji wody deszczowej,
·  informuje mieszkańców, głównie użytkowników ogródków kwiatowo-warzywnych (przede wszystkim w okresie wiosennym, kiedy jest prowadzony nabór wniosków), o możliwości przystąpienia do programu „Złap deszcz” realizowanego przez Wydział Klimatu i Energii UM,

MPWiK
· przygotowanie zbiorników retencyjnych przy ul. Długiej do przyjęcia nadmiarowych opadów deszczu. Zbiorniki mogą przyjąć z kanalizacji maksymalnie 60 tys. m3 ścieków pogody deszczowej i przesyłają je do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, kiedy ta jest mniej obciążona pracą,
· kompletowanie nadmiarowych ekip pogotowia wodociągowego, które będą działać na terenie miasta w okresie wzmożonych opadów,
· sprawdzana jest sprawność całego sprzętu MPWiK Wrocław, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami i minimalizować ich skutki,
· realizowane są bieżące przeglądy zasuw, klap i przepustów na sieci kanalizacyjnej,
· sprawdzana jest drożność sieci kanalizacyjnej i prowadzone jest hydrodynamiczne czyszczenie sieci,
· analizowane są miejsca we Wrocławiu, najbardziej narażone na podtopienia. Ekipa brygad MPWiK będzie skupiona w pierwszej kolejności właśnie na nich.
· wszystkie zgłoszeń mieszkańców w okresie opadów będą rejestrowane przez Dyspozytornię MPWiK – bez względu na to, czy w danym momencie będą dysponowane wyjazdy służb pogotowia

MPK
· każda z zajezdni dostała polecenie by upewnić się, że we wszystkich wozach są nowe, działające wycieraczki i odpowiednio działająca wentylacja kabiny kierowcy lub motorniczego.
·  w stałym kontakcie z innymi jednostkami w sprawie odpływów pod wiaduktami
·  podobnie w sprawie odpływów drogi w ul. Kozanowskiej i innych newralgicznych miejscach
·  nie zakładają zmian w kursowaniu naszych pojazdów,
·  nie wprowadzają wyłączeń linii czy tras na zapas,
·  zespół Nadzoru Ruchu będzie w pełnej gotowości do działania, by na bieżąco korygować schematy.
·  w miejscach, w których będzie zbierała się woda, gdzie motorniczowie i kierowcy będą zgłaszali problemy z pokonywaniem kałuż, tam będziemy wysyłali nasz radiowóz, by mógł oceniać sytuację w ruchu, a gdy będzie to potrzebne, inicjował zmiany w kursach (np. puszczanie tramwajów objazdami, wyłączanie z użytku odcinków ulic itd)
·  przewidują zwiększenie sił zaplanowanych do czyszczenia infrastruktury torowej. Wraz z wodą, w szynach zbiera się również piach, przepływa on dalej do mechanizmów i zapycha zwrotnice.
·  bieżąca informacja o tym co dzieje się na mieście, jakie zmiany wprowadzane są w kursowaniu, gdzie prowadzimy objazdy itd.

Jednostki OSP

Sprawdzono sprawność sprzętu (pompy do pompowania wody oraz agregatów prądotwórczych) oraz sprawdzono dostępność ratowników na cały weekend.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGigantyczne animacje na murach we Wrocławiu! Weź słuchawki i telefon, aby ich posłuchać
Następny artykułTARGI ZAJĘĆ POZASZKOLNYCH W PASAŻU GRUNWALDZKIM
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.