Jaskinie Dolnego Śląska to podziemny świat pełen tajemnic, który kryje nie tylko fascynujące formacje skalne, ale i historie sięgające tysięcy lat wstecz. Ta unikatowa kraina krasowa, mimo że nie tak rozległa jak słynne jaskinie w innych częściach Polski, oferuje miłośnikom przyrody niezapomniane wrażenia.

Poniżej przedstawiamy 4 wyjątkowe jaskinie na Dolnym Śląsku, które musicie odwiedzić.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Największa i najbardziej znana jaskinia Dolnego Śląska, Jaskinia Niedźwiedzia, znajduje się w masywie Śnieżnika. Odkryta w 1966 roku, zaskakuje zróżnicowaniem form krasowych, w tym stalaktytów, stalagmitów i kolumn. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych kości niedźwiedzia jaskiniowego, co świadczy o jej prehistorycznym znaczeniu. Dla zwiedzających udostępniono około dwa kilometry podziemnych korytarzy, które prowadzą przez fantastyczne sale i zakamarki.

Wejściem do jaskini jest kompleksowo wyposażony obiekt, który zapewnia gościom nie tylko możliwość zakupu biletów, ale i komfortowe udogodnienia takie jak poczekalnia, toalety, sklep z pamiątkami czy kawiarnia. We wnętrzach obiektu znajdziecie również interesujące eksponaty archeologiczne i paleontologiczne. Podziwiać tu możecie również realistyczne modele fauny.

Więcej szczegółów na stronie: Jaskinia Niedźwiedzia

Wstęp do jaskini możliwy po rezerwacji terminu!

Cennik: 

bilet ulgowy 45 zł

bilet normalny 60 zł

trasa ekstremalna 350 zł

Adres: Kletno 18, 57-550 Stronie Śląskie

Jaskinia Solna Jama w Kłodzku

Solna Jama leży na wschodnim zboczu Czerńca, 10 metrów ponad korytem potoku Gołodolnik w wyrobisku starego kamieniołomu marmuru. Unikatowy marmur odznacza się niebieskim i czerwonym żyłkowaniem, a strukturę ma ziarnistą i listkowaną.

Jaskinia Solna, mimo mylącej nazwy, nie zawiera depozytów soli. Nazwa ta wywodzi się z legendy lokalnej społeczności Różanki, według której pewnego dnia owce zaczęły oblizywać skały, w błędnym przekonaniu, że znajduje się na nich sól. To zdarzenie przyczyniło się do nazwania jaskini. Obok jaskini rzeczywiście znajduje się soczewa skał o śnieżnobiałym zabarwieniu, która przez lata uległa pewnemu przyciemnieniu, lecz nadal może przypominać swoim wyglądem solne kryształy.

Lokalizacja: dojście od strony Gniewoszowa, obok ruin zamku Szczerba, niebieskim szlakiem turystycznym lub dojście z Niemojowa szlakiem czarnym do połączenia z szlakiem niebieskim koło potoku Gołodolnik. Następnie należy kierować się w lewą stroną za znakami niebieskimi, przez mostek na potoku, aż po prawej stronie pojawi się wzniesienie. Na szczycie górki znajduje się wejście do jaskini.

Wstęp wolny.

Jaskinia Sztolnie Walimskie

Kompleks Sztolnie Walimskie to system tuneli i jaskiń położony w Górach Sowich, stworzony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Choć pierwotnie miał służyć celom wojskowym, dziś stanowi ciekawy obiekt turystyczny. Zwiedzanie umożliwia zrozumienie nie tylko geologicznych, ale i historycznych aspektów regionu.

Na samo zwiedzanie jaskini z przewodnikiem trzeba zarezerwować 60 minut. Należy odpowiednio przygotować się na warunki panujące w podziemiach i warto przygotować sobie cieplejszą odzież. Przy jaskini znajdziecie bezpłatny parking dla turystów.

Więcej szczegółów na stronie: Sztolnie Walimskie

Sprawdź: Godziny Otwarcia Sztolnie Walimskie

Cennik: 

bilet ulgowy 30 zł

bilet normalny 35 zł

Adres: ul. 3-go Maja 26, 58-320 Walim

Jaskinia Dziurawy Kamień Jelenia Góra

Największa, wśród szczelinowych formacji skalnych w Karkonoszach, usytuowana jest zaledwie kilka kroków od popularnego czarnego szlaku wiodącego na Chojnik. Mająca około dwóch metrów wysokości znana jest również pod nazwą Podziemny tunel. Z uwagi na swoją wąską budowę, zwiedzanie jaskini najlepiej odbywać bez zbędnego ekwipunku. Mimo, że droga przez jaskinię jest prosta to nie każdy może przecisnąć się przez jej szczeliny. Jaskinia jest wspominana w wielu przewodnikach, ale dalej pozostaje dla wielu turystów nieodkryta.

Wstęp wolny.

Odwiedzając Dolny Śląsk, nie można pominąć tych podziemnych cudów natury. Każda z wymienionych jaskiń oferuje coś wyjątkowego i stanowi świadectwo geologicznej, a czasem i ludzkiej historii regionu. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym speleologiem, czy po prostu szukasz niecodziennych atrakcji, jaskinie Dolnego Śląska z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPosadź dziecku drzewko, czyli WROśnij we WROcław
Następny artykułZauważ, poznaj, zrozum – inspirująca akcja społeczna w Alei Bielany we Wrocławiu