Zajęcia, konkursy, wystawy i prezentacje dotyczące praw dziecka, jak również symboliczne przekazanie „szkolnej władzy” uczniom – tak m.in. we wrocławskich placówkach oświatowych obchodzony będzie (20 listopada) Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji również membrana Tarczyński Areny zostanie wieczorem podświetlona na niebiesko.

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta związana jest z rocznicą przyjęcia przez gromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r. Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencji, która powstała z inicjatywy Polski i stanowi obecnie najważniejszą inspirację do działań dla UNICEF-u. Organizacji, która ściśle współpracuje z naszym miastem.

– Już Janusz Korczak mówił, że dziecko ma prawo być sobą, ma prawo do popełniania błędów, ma prawo do posiadania własnego zdania, a przede wszystkim ma prawo do szacunku. W tym dniu właśnie o tym chcemy przypomnieć i wspólnie działać, mając za cel dobro wszystkich dzieci, bez względu na ich kraj pochodzenia, kolor skóry czy język. Dzieci to nasza przyszłość – podkreśla Aleksandra Polesek, specjalistka ds. edukacji w UNICEF.

Propagowanie praw dziecka we wrocławskich placówkach oświatowych

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka 20 listopada ponad 40 przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych zaplanowało okolicznościowe wydarzenia promujące Konwencję o Prawach Dziecka, jej zapisy oraz współpracę naszego miasta z UNICEF-em.

– Cieszymy się, że tyle wrocławskich placówek włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. To ważne, aby pokazywać i informować młode osoby o ich prawach i o prawach każdego z nas. A ciekawe i bardzo kreatywne sposoby uczczenia święta z pewnością pomogą w szerzeniu tej wiedzy – mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UMW.

W jednej z wrocławskich szkół, w związku z obchodami tego święta, „władzę” w szkole przejmą dzieci. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Agnieszka Perla Pospiszyl, przedstawicielka UNICEF-u w Polsce. Uroczystość odbędzie się 20 listopada o godz. 9.00 w SP nr 29 przy ul. Kraińskiego 1.

– Na jeden dzień przekażemy „władzę” naszym uczniom. Co oznacza, że na kilka godzin przejmą gabinet dyrektora, wicedyrektora, a także sekretariat i pokój kadrowej. Zobaczą, jak to jest prowadzić szkołę i z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby pracujące na tych stanowiskach. Zorganizujemy też okolicznościową wystawę oraz przedstawienie, których motywem przewodnim będą prawa dziecka. We wszystkich tych działaniach biorą również udział dzieci obcojęzyczne, które uczą się w naszej szkole – mówi Paweł Minorowicz, dyrektor SP nr 29 we Wrocławiu.

Również tego wieczora, by podkreślić wagę święta, rozświetlona na niebiesko (kolor UNICEF-u) zostanie membrana Tarczyński Areny (godz. 18.00-22.00).

Z kolei 21 listopada (wtorek) o godz. 10.00 w Centrum Kreatywności „Talent” przy ul. Jedności Narodowej m.in. młodzież ukraińska – ucząca się we wrocławskich Centrach Nauki Zdalnej (powstałych we współpracy Wrocławia z UNICEF-em) – zaprezentuje program artystyczny, którego motywem przewodnim będą prawa dziecka.

– Widzimy bardzo duże zaangażowanie dzieci i młodzieży w tego typu projekty. Oni bardzo poważnie podchodzą do tego tematu. Wiedzą bowiem, jak ważne jest przestrzeganie praw dziecka oraz to, że niestety w nie wszystkich krajach jest ono szanowane – podkreśla Anna Yaremchuk, koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej we Wrocławiu.

Współpraca Wrocławia z UNICEF-em

W ubiegłym roku, w ramach współpracy z UNICEF-em, Wrocław otrzymał ponad 42 mln zł na działania i projekty pomocowe. Z czego najwięcej, bo 24,5 mln złotych przeznaczono na zadania edukacyjne. Większość z nich już zrealizowano lub jest w trakcie realizacji. M.in. w ramach współpracy z UNICEF-em funkcjonują Centra Nauki Zdalnej, zatrudniono też w szkołach asystentów międzykulturowych oraz doposażono wrocławskie placówki oświatowe.

W ramach współpracy zorganizowana została również kampania „Szacunek, wdzięczność wspólnota”, której zadaniem było kształtowanie więzi społecznych między wszystkimi mieszkańcami Wrocławia oraz pokazanie, jak ważny jest wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie.

Obecnie trwają rozmowy w sprawie realizacji dalszej współpracy UNICEF-u z Wrocławiem.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułFasada Roku 2023: wrocławski budynek doceniony przez internautów
Następny artykułWrocław stolicą książki: 31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek – od 30 listopada do 3 grudnia
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.