Dolny Śląsk to kraina, gdzie tradycja warzenia piwa i produkcji wina sięga wieków wstecz. Od starych klasztorów po rodzinne browary, od urokliwych winnic po nowoczesne destylarnie, Dolnośląski Szlak Piwa i Wina to podróż w głąb historii i smaku, która kusi zmysły i odkrywa niezwykłe tajemnice lokalnej kultury kulinarnej. W naszym artykule zabierzemy Cię w niezapomnianą podróż po smakach.
Dolnośląski Szlak Piwa i Wina — co musisz wiedzieć?
Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, który został utworzony w 2018 roku, to wyjątkowa inicjatywa, która łączy ze sobą 20 winnic i 11 browarów usytuowanych na obszarze Dolnego Śląska. Jego głównym celem jest ujawnienie tej krainy z zupełnie nowej perspektywy. Niewielu zdaje sobie sprawę, że ten region obfituje w niewielkie, lokalne browary rzemieślnicze oraz winnice, które oferują coś wyjątkowego dla przyjezdnych gości. Niesłusznie.
To, co czyni ten szlak niezwykłym, to brak ściśle określonej trasy, punktu startowego czy mety. Wybór, dokąd chcemy się udać i które miejsca odwiedzimy, zależy wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Zanim wyruszysz na Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, warto zapoznać się z atrakcjami, jakie oferują poszczególne winnice i browary. Wiele z nich zapewnia możliwość noclegu, a obowiązkową częścią wizyty jest zwiedzanie i oraz degustacje z komentarzem.
Dolnośląski Szlak Piwa i Wina — winnice, które warto odwiedzić
Aby odwiedzić wszystkie 20 winnic na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina i cieszyć się pełnym doświadczeniem, potrzebowałoby się co najmniej 21 dni. Jeśli chcielibyśmy spędzić w każdej winnicy czy browarze odpowiednią ilość czasu na zwiedzanie, degustacje i relaks, to potrzebowałoby to jeszcze więcej dni. Warto jednak odwiedzić konkretne miejsca, takie jak Winnica Agat czy Winnica Kindler.
Winnica Agat to urokliwe miejsce położone na Pogórzu Kaczawskim, centralnie w sercu fascynującej Krainy Wygasłych Wulkanów. Z wysokości winnicy rozciągają się zachwycające widoki na urokliwe Sokołowiec i słynny szczyt Ostrzyca, który jest jednym z najbardziej znanych wygasłych wulkanów w okolicy. Na zboczach winnicy znajdują się malownicze budynki Agroturystyki Agat, pokryte czerwoną dachówką. To miejsce pełne klimatu, z bogatą historią sięgającą 1839 roku. Goście przybywają tu z przyjemnością, aby degustować lokalne wina w towarzystwie regionalnych serów.
Adres: Sokołowiec 113, 59-540 Sokołowiec
Winnica Kindler to obszar o powierzchni ponad dwóch hektarów, na którym pielęgnowane są wyjątkowe odmiany winorośli, rosnące na niepowtarzalnej bazaltowej glebie w Krainie Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim. Tuż obok monumentalnego Zamku Grodziec, posadzone zostały krzewy winorośli, takie jak Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Blanc, Johanniter, a także Solaris i niezawodny Riesling. Obecnie właściciel winnicy produkuje rocznie około 6-7 tysięcy butelek wina, które możecie degustować w restauracjach i hotelach na terenie regionu, ale przede wszystkim warto odwiedzić samą winnicę. Gorąco polecamy, abyście koniecznie zaliczyli Uniejowice w swojej podróży po Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina.
Adres: Uniejowice 46, 59-516 Uniejowice
Dolnośląski Szlak Piwa i Wina — czyli coś dla wielbicieli piwa
A co jeśli jesteś wielbicielem piwa, a wino do Ciebie nie przemawia? Szlak ma również dla Ciebie ciekawą ofertę regionalnych piw, których koniecznie trzeba skosztować. Spośród wielu ciekawych miejsc na szlaku warte odwiedzenia są Browar Miedzianka oraz Browar Wielka Sowa.
Browar Miedzianka, założony w 2015 roku, nawiązuje do piwowarskich tradycji XV wieku w tej małej miejscowości. Browar ten cieszy się nie tylko doskonałą lokalizacją, ale także zapiera dech widokiem z tarasu, skąd można podziwiać panoramę Karkonoszy i ich przedgórza. Oferta browaru obejmuje różnorodne piwa, które kontynuują długą tradycję piwowarską Miedzianki. Oprócz pysznego piwa z powodzeniem możesz odpocząć w Miedziance, która oprócz ciekawej historii oferuje również piękne widoki.
Adres: Miedzianka 57b, 58-520 Miedzianka
Wyświetl ten post na Instagramie
Browar Wielka Sowa został otwarty w 2017 roku w przestronnych halach, które kiedyś należały do bielawskiej firmy włókienniczej Bieltex. Browar specjalizuje się w produkcji klasycznych piw, takich jak Pils, Lager, Marcowe i Pszeniczne. W ofercie browaru znajduje się także kwas chlebowy, który zdobył uznanie wśród lokalnych konsumentów. Oprócz doskonałego smaku piwa warto również delektować się pięknymi okolicznościami przyrody i spokoju, jakie daje mała Bielawa.
Adres: Stefana Żeromskiego 9, 58-260 Bielawa