Dolny Śląsk na weekend: Francja-elegancja na polskiej ziemi, czyli Zamek Kliczków

0

Zamek Kliczków to kolejny dowód na to, że warto odnawiać stare obiekty i dawać im drugie życie. Zamek, który jeszcze na początku lat 70., był praktycznie ruiną, służy kolejnym gościom, ciesząc ich swoim pięknem oraz elegancją. Dziś mamy dla Was kilka informacji o niesamowitej rezydencji w Kliczkowie. 

Historia Zamku 

Zamek w Kliczkowie wybudowano pod koniec XIII wieku, a jego fundatorem prawdopodobnie był Bolko I Surowy. Budowla pełniła funkcję obronną, ale utracił ją już pod koniec XIV wieku. W drugiej połowie XVI wieku cesarz Rudolf II przekazał Zamek i folwark rodzinie Rechenbergów, którzy przebudowali go na rezydencję renesansową. Po wojnie trzydziestoletniej (1648) posiadłość stała się własnością rodziny von Schellendorf, a na początku XVIII wieku przeszła w ręce rodu von Frankenbergów, którzy założyli na otaczających ją terenach park. Zamek mocno ucierpiał w czasie wojen napoleońskich. W drugiej połowie XIX wieku dokonano jego gruntownej przebudowy wg projektu Karola von Grossheim i Heinricha Kaysera.

Podczas II Wojny Światowej posiadłość przejęli naziści. Została ona skonfiskowana na skutek serii aresztowań dokonanych po nieudanym zamachu na Hitlera. Wojnę Zamek przetrwał bez większych zniszczeń. Dopiero w 1945 Armia Czerwona dokonała grabieży i znacznych dewastacji zamkowych budynków. Dopiero w 1970 roku obiekt został przejęty przez Politechnikę Wrocławską, która rozpoczęła pierwsze od dawna prace remontowe. Integer SA odkupiło posiadłość pod koniec XX wieku. W 2001 zakończono kompleksowy remont Zamku, który od tej pory pełni rolę centrum hotelowo-konferencyjnego. Sześć lat później uruchomiono Centrum SPA, a w 2012 otwarto „Folwark Książęcy przy Zamku Kliczków”.

Zamek Kliczków obecnie

Zamek Kliczków to jeden z największych obiektów pałacowo-hotelowych w Polsce, w którym skorzystać również z relaksującego SPA. Przy posiadłości prężnie działa pasieka, wytwarzająca tradycyjne miody, która można zakupić m.in. w sklepie z pamiątkami. Odwiedzając Zamek, warto zamówić pizzę z Manufaktury Pizzy & Podpłomyka i spróbować dań z lokalnych produktów, które serwuje Restauracja Boletus (od wielu lat możecie ją znaleźć na szlaku Smaków Dolnego Śląska).

Dodatkowe atrakcje to:

  • kolonie i półkolonie jeździeckie;
  • nocne zwiedzanie (najbliższe 23.06);
  • Wakacje w Zamku Kliczków;

Szczegóły znajdziecie tutaj.

W zamku zorganizujecie nie tylko konferencje i spotkania biznesowe, ale także takie uroczystości jak: wesela, urodziny, komunie czy pikniki. Jeśli więc szukacie magicznego miejsca na najważniejszy dzień Waszego życia, sprawdźcie ich ofertę tutaj

Ciekawostki:

  • Zamek można zobaczyć w jednym z odcinków serialu „Komisja morderstw”;
  • Zamek otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej „Najlepszy Produkt Turystyczny”;
  • W 2016 roku Zamek był nominowany w plebiscycie „National Geographic” w 6. edycji konkursu „7 Nowych Cudów Polski”;

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł01. Dlaczego warto mówić o modernizmie we Wrocławiu? Cztery powody [SERIA]
Następny artykułKonto firmowe – narzędzie dla przedsiębiorców
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.