15 ciekawostek o Zamku Chojnik, które warto odkryć [CYKL ZAMKI I PAŁACE NA DOLNYM ŚLĄSKU]

0

Dolny Śląsk słynie z pięknych zamków i pałaców. Jednym z nich jest, położony zaledwie 2 h drogi od Wrocławia, Zamek Chojnik. Poniżej mamy dla Was 15 ciekawostek o tym malowniczym miejscu! A dla wszystkich lubiących historie o pięknych księżniczkach i dzielnych rycerzach także legenda – znaliście ją wcześniej?

15 ciekawostek o Zamku Chojnik:

  1. Zamek został wybudowany w latach 50. XIV w., lecz pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1364 r. 
  2. Gotsche II Schoff ufundował ołtarz św. Jadwigi w 1393 r.
  3. Pierwsza znacząca rozbudowa zamku miała miejsce w XV w., wtedy dobudowano skrzydło północne.
  4. Pręgierz został ustawiony na zamkowym dziedzińcu ok. 1410 r.
  5. W związku z zagrożeniem ze strony Turcji w połowie XVI w. zamek przeszedł modernizację. Wzniesiono mury z oknami strzelniczymi dostosowanymi do użycia broni palnej, a także zabudowania przy bramie dolnej i w międzymurzu w tym dom komendanta i stajnie.
  6. 31.08.1675 r. w Zamek uderzył piorun, powodując pożar, który strawił zamek górny i zwieńczenie wieży. Budynek na wiele lat popadł w ruinę.
  7. W XIX w. Zamek chętnie odwiedzali kuracjusze z Cieplic. 
  8. W XIX w. w ruinach Zamku otwarto gospodę, w której odwiedzający mogli się wpisać do ksiąg pamiątkowych.
  9. Zamek udostępniono ponownie tuż po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. 
  10. Muzeum w salce gotyckiej schroniska zostało otwarte w 1949 r.
  11. Na początku 1963 r. Zamek został zamknięty na czas remontu, który trwał 10 lat! Jednak krótko po otwarciu w 1973, część ze schroniskiem została zamknięta przez Sanepid, a ponowne otwarcie nastąpiło dopiero po 2 latach.
  12. W latach 70. i 80. XX w. przeprowadzono kolejne prace remontowe mające na celu wzmocnienie konstrukcji zamku.
  13. Od 1991 r. na terenie zamku odbywa się największy w Polsce turniej kuszniczy O Złoty Bełt Zamku Chojnik
  14. Od 1993 r. Zamek jest siedzibą Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które zajmuje się m.in. organizacją turnieju kuszniczego. 
  15. w 2007 r. na terenie Zamku ustawiono pomnik upamiętniający wizytę Karola Wojtyły z grupą studentów w 1956 r.
fot. Wikipedia

Legenda o księżniczce Kunegundzie

Dawno, dawno temu w zamkowych murach, mieszkała piękna księżniczka, córka właściciela zamku – Kunegunda. Była ona dziewczęciem niezwykłej urody, więc wielu zamożnych i dzielnych rycerzy zabiegało o jej rękę. Jednak księżniczka poprzysięgła, że wyjdzie jedynie za tego, kto konno i w pełnej zbroi objedzie mury zamkowe. Strome zbocza okalające zamek szczerzyły zębiska w kierunku kolejnych śmiałków i pochłaniały każdego, kto nie zrezygnował w porę. Tak mijały lata. Pewnego dnia na zamek przybył rycerz, który przypadł do gustu księżniczce o kamiennym sercu. Jej uczucie było na tyle silne, że była gotowa dla niego zrezygnować ze stawianego wcześniej warunku, lecz ten nie przystał na to. Młodzieniec objechał mury zamku i gdy już Kunegunda pędziła w jego stronę, by wziąć go w ramiona, ten nawet nie raczył zsiąść z konia. Odrzucił rękę Kunegundy twierdząc, że nie poślubi kobiety, przez której kaprys zginęło tylu zacnych rycerzy. Upokorzona księżniczka rzuciła się w przepaść z tych samych murów, które tyle razy kazała objeżdżać kolejnym śmiałkom.

Niektórzy twierdzą, że duszę przedwcześnie zmarłych rycerzy do dziś próbują objechać zamkowe mury.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie zorganizować urodziny we Wrocławiu [POLECANE MIEJSCA]
Następny artykułWielkanoc: Baranek, zając, kurczak – co wiemy o symbolice świątecznej? Opowiada prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.