Noc Bibliotek we Wrocławiu. W jednej z bibliotek powstanie escape room!

0

VIII wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść”.

Skierujmy wspólnie światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności. Zgłoszenia bibliotek: nocbibliotek.pl/rejestracja.

Materiały inspirujące do niekonwencjonalnych działań w ramach Nocy Bibliotek znajdziecie na Półce z pomysłami.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Centrum Edukacji Obywatelskiej akcję zainicjowało i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Biblioteki, które zorganizują najciekawsze wydarzenia, nagrodzimy sprzętem i zestawami książek w konkursie Nocy Bibliotek i Platona.

Program:

Warsztaty „Harry Potter – Magiczne eliksiry”

Brak wolnych miejsc.

Termin: 1 października, godzina 11.00
Filia 18 ul. Grabiszyńska 236a, Wrocław

Zrobimy razem miksturę piekło-niebo, bulgoczącą zupa Harry Pottera, tajemnicze i wystrzałowe eliksiry, wyścigowe miotły, na których dzieci po wypowiedzeniu zaklęcia odlatują do domu Czas trwania 1,5 godz. Przeznaczone dla dzieci w wieku 5-12 lat wraz z opiekunami.

Obowiązują zapisy tel. 71 364 69 62 lub pod adresem: mpb18@biblioteka.wroc.pl

Liczba miejsc ograniczona.

Spacer literacki „Śladami książek z Wrocławiem w tle”

Termin: 1 października, godzina 11.00
Zbiórka na Ostrowie Tumskim przy kościele św. Marcina.

Spacer po Wrocławiu z przewodnikiem Jackiem Myszkowskim śladami bohaterów wrocławskich pisarzy i pisarek.

Spacer z Tadeuszem Różewiczem po Wrocławiu

Termin: 1 października, godzina 12.00
Zbiórka pod Sceną Kameralną Teatru Polskiego na ul. Świdnickiej.

Spacer rozpoczniemy w miejscu, gdzie poeta na oczach widzów tworzył nową wersję Kartoteki, by następnie ruszyć wrocławskimi tropami patrona Miejskiej Biblioteki, między innymi odnajdując jego popiersie wśród sławnych wrocławian, odwiedzając miejsce, gdzie spotykał się z miedziorytnikiem oraz pomnik, któremu poświęcił wiersz.

Koszt 7 zł od uczestnika, wymagana wcześniejsza rezerwacja osobiście w filii nr 1, ul. Sztabowa 98

Kosmiczny Escape Room „Podróż w nieznane”

Termin: 1 października, godzina 14.00
Filia 22, ul. Chociebuska 8-10, Wrocław

Jest rok 2221. Planowana jest misja kosmiczna za granice poznanych galaktyk na statku „STANISŁAW LEM”. Wyprawa jest dla łowców przygód. Zgłosiliście się na ochotników, ale niestety zabrakło dla Was biletów. Z plotek usłyszanych na korytarzach kosmodromu dowiadujecie się, że można zdobyć ostatnie bilety ukryte w tajemniczym magazynie, który kiedyś należał do znanej astronautki, astronomki i badaczki kosmosu Agaty Beaty Ciekawskiej. Zasłynęła ona wynalezieniem nowego paliwa rakietowego na bazie cukru. Była ona paranoiczką, która na wiele sposobów zabezpieczała się przed tym, aby nikt nie wykradł jej badań. Była też wielbicielką i kolekcjonerką przedmiotów i kultury XX wieku oraz twórczości Stanisława Lema. Użyła zagadek związanych z kosmosem i matematyką do zaszyfrowania swoich zapisków i miejsc, gdzie ukryła najcenniejsze przedmioty. Zagadek jest dużo, a czas do odlotu rakiety ucieka… Podejmij wyzwanie!

Zapisy obowiązują:

  • telefonicznie, mailowo lub osobiście w filii nr 22
  • Jedna rozgrywka przeznaczona jest dla jednej drużyny. Drużyna może się składać z 2, 3 lub 4 osób, gdzie przynajmniej jedna osoba jest pełnoletnia i pełni rolę opiekuna grupy. Najmłodszy uczestnik nie może mieć mniej niż 10 lat (decyduje rok urodzenia).
  • Drużyna zapisuje się na konkretny dzień i godzinę.
  • Zgłoszenia będą przyjmowane od 15.09.2021 r. do wyczerpania miejsc. O zakwalifikowaniu się Drużyny do Gry decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkanie poetycko-teatralne

Termin: 1 października 2022, godzina 16.00
Centrum Biblioteczno Kulturalne FAMA, ul. Bolesława Krzywoustego 286, 51-312 Wrocław

Ewa Mikosz-Miedzińska, artystka wrocławska (choreografka i pedagożka różnych form ruchu, specjalistka tańca ludowego, kontynuatorka/ współautorka słynnej Szkoły Tańca „Balerinka”) – seniorka, zaprasza Seniorów z wrażliwą artystyczną duszą na zamanifestowanie siebie w pełnej scenerii scenicznej.

Spotkanie inspirowane cytatem Bruno Ferrero „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”. Podczas 1,5 godzinnego spotkania Uczestnicy będą mieli okazję poznać się wzajemnie i przygotować krótką inscenizację.

Uczestnictwo bezpłatne

Biblioteczny Escape Room

Termin: 1 października, godziny: 15.00, 16.00, 17.00

Mediateka, filia 58, pl. Teatralny 5, Wrocław

Zapraszamy uczniów klas 8 do zabawy w escape roomie! Zadaniem uczestników będzie odnalezienie książek, które złośliwy chochlik schował w bibliotece. Uczestnicy będą bawić się w dziesięcioosobowych grupach. Dla najbardziej zaangażowanych przygotowaliśmy nagrody!

Obowiązują zapisy pod adresem mediateka@biblioteka.wroc.pl.

Limit miejsc na każdą godzinę: 10.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBrytyjski miliarder chce latać w kosmos… Wspólnie z ludźmi z Wrocławia!
Następny artykułKredka i Ołówek – poznaj historię najbardziej rozpoznawalnych akademików na Dolnym Śląsku
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.