Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie korzystała z pożyczki. To prosty i sprawdzony sposób na szybkie podreperowanie budżetu, sprawienie sobie przyjemności lub sfinansowanie nagłych potrzeb. Jednak przystępując do wyboru pożyczki online, stajemy przed mnóstwem możliwości. Jakie są rodzaje pożyczek i czym się od siebie różnią?
Główne rodzaje pożyczek online
Pożyczki online to produkty finansowe charakteryzujące się najszybszym czasem realizacji. Umowę można zawrzeć całkowicie zdalnie. Dokumenty najczęściej zostaną dostarczone przez kuriera lub pracownika wybranej instytucji. Jednak i ta grupa pożyczek jest niezwykle szeroka, a w jej ramach znajduje się szereg innych produktów.
Ze względu na sposób spłaty i liczbę rat wyróżniamy pożyczki:
- krótkoterminowe;
- długoterminowe.
Do tej pierwszej grupy zaliczyć można produkty ratalne, zawierane na okres kilku lub kilkunastu miesięcy. Z kolei warianty długoterminowe mogą mieć znacznie dłuższy horyzont czasowy, sięgający nawet do 10 lat. W praktyce jednak większość pożyczek internetowych na rynku może być zawarta na maksymalnie około 5 lat.
Ważnym kryterium staje się również proces ubiegania się o wsparcie finansowe włącznie z weryfikacją zdolności. W przeszłości dużą popularnością cieszyły się tzw. pożyczki bez BIK, czyli produkty, przy udzielaniu których rzekomo nie sprawdza się zdolności klienta w Biurze Informacji Kredytowej. W rzeczywistości jednak takie pożyczki online często sprowadzały się do zabiegu marketingowego, gdyż zdolność finansowa była weryfikowana w inny sposób, nierzadko mniej bezpieczny. Dziś renomowane firmy pożyczkowe takie jak Provident zawsze sprawdzają podstawowe informacje, dzięki czemu są w stanie oferować maksymalne bezpieczeństwo i bardziej konkurencyjne warunki cenowe.
Typy pożyczek online ze względu na cel finansowania
Rynek pożyczek dostosowuje się na bieżąco do potrzeb pożyczkobiorców. Z tego powodu wyróżnić też można produkty dostosowane do konkretnych potrzeb. Świetnym tego przykładem są pożyczki inwestycyjne, przeznaczane na rozwój działalności. Pożyczki online dla firm mogą być bardzo zróżnicowane i w zależności od wybranej oferty mogą wymagać przedłożenia dodatkowych dokumentów, np. przygotowanego wcześniej biznesplanu.
Podobne założenia spełniają pożyczki dla studentów, które charakteryzują się większą dostępnością. Kierowane są do konkretnej grupy odbiorców, przez co posiadają specjalnie dobrane parametry związane z okresem i sposobem spłaty, a także oprocentowaniem. Innych pożyczek dedykowanych nie brakuje zresztą na rynku, dlatego z pewnością każdy jest w stanie znaleźć idealną propozycję dla siebie.