Ostatni koncert w kościele św. Elżbiety z bezpłatnego cyklu inaugurującego odbudowane organy Englera obędzie się w czwartek, 9 czerwca, o 19. Wystąpi organista – Tomasz Głuchowski.
Bezpłatne wejściówki, po dwie na osobę, dostępne będą w środę 8 czerwca od godz. 15.30 w Domku Miedziorytnika lub, inaczej mówiąc, przy kamieniczkach Jaś i Małgosia.
Ze względu na ogromne zainteresowanie koncertami i w odpowiedzi na spływające prośby tym razem organizatorzy rozdadzą więcej wejściówek, ale niestety bez możliwości zapewnienia miejsca siedzącego w nawie głównej. Koncerty trwają ok. 60 minut.
Chętni będą mogli wziąć w nich udział stojąc. Miejsca są nienumerowane.
Tomasz Głuchowski – urodzony w Krotoszynie organista, klawesynista, improwizator, gregorianista.
Absolwent Technikum Budowy Fortepianów oraz PSM II st. w Kaliszu. Ukończył z wyróżnieniem studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie organów Klemensa Kamińskiego (2002) i w klasie klawesynu Marty Czarny-Kaczmarskiej (2004). W latach 2007-10 odbył studia doktoranckie w klasie organów Magdaleny Czajki i równocześnie studiował prywatnie grę na historycznych instrumentach klawiszowych u Petera van Dijka w Utrechcie. Jest także absolwentem Podyplomowych Studiów Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie.
Tytularny organista wrocławskiego kościoła dominikanów (św. Wojciecha). Adiunkt w stopniu doktora habilitowanego w Katedrze Muzyki Kościelnej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Nauczyciel dyplomowany klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Prowadzi kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej w kraju i za granicą, a także wykłady z zakresu muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Juror krajowych konkursów organowych i pianistycznych. Konsultant ds. projektów renowacji i rewitalizacji organów. Uznany specjalista w zakresie strojenia i temperacji historycznych.
Kurator organów oraz kierownik programowy koncertów organowych w Narodowym Forum Muzyki, a także koordynator cyklu Wieczory Czesławowe w kościele dominikanów we Wrocławiu. Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice.
Stały współpracownik Orkiestry Symfonicznej NFM we Wrocławiu i innych zespołów tej instytucji. Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek ensemble Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej. Posiada w swoim dorobku kilkanaście albumów z muzyką organową i kameralną.
Ambasador fundacji inCanto, członek stowarzyszeń: Verein zur Erforschung und Erhaltung schlesischer Orgeln e.V, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
Program koncertu w Bazylice św. Elżbiety – 9 czerwca 2022 r.
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i Fuga E dur BWV 566 (ca 11’)
Georg Böhm (1661-1733)
Partita Ach, wie nichtig, ach, wie flüchtig (ca 10’)
Johann Sebastian Bach
Trio d-moll BWV 583 (5’)
Ernst Köhler (1799-1847) organista kościoła św. Elżbiety w latach 1827-47
Wariacje nt. Fausta Louisa Spohra (ca 8’)
Piotr Drożdżewski (*1948)
Passacaglia nt. Brahmsa (ca 10’) – prawykonanie światowe
– utwór skomponowany na okoliczność rekonstrukcji barokowych organów Englera. Temat Passacaglii prezentowany w najniższym głosie na tle zmieniającej się faktury w głosach wyższych, zaczerpnięty został z drugiej część Niemieckiego Requiem op. 45 Johannesa Brahmsa – Denn alles Fleisch, es ist wie Gras (Bo każde ciało jest jak trawa).
Tomasz Głuchowski (*1976)
Improwizacja (ca 6’)
Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia 2022 w czasie inauguracji. Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.