Stare Jatki we Wrocławiu. Jak wyglądały kiedyś? Co warto wiedzieć o tym miejscu?

0
fot. fb/Wroclove

W niedalekiej odległości od wrocławskiego Rynku mieści się wyjątkowa uliczka, której historia może zadziwić odwiedzających miasto turystów, ale i samych mieszkańców. Wrocławskie Stare Jatki znajdują się pomiędzy ulicami Odrzańską i Kiełbaśniczą, w pobliżu ulicy Malarskiej. Dawniej wypełniona kilkudziesięcioma mięsnymi kramami, dziś przyciąga licznymi galeriami artystów i pamiątek z Wrocławia oraz nietypowym pomnikiem.

Jaka historia wiąże się z wrocławskimi Jatkami? Do kiedy można tu było jeszcze kupić mięso na jednym z 48 stoisk? I jaki krasnal zamieszkuje dziś uliczkę?

Od uliczki rzeźników

Pierwsze kramy mięsne zaczęły pojawiać się na Starych Jatkach od 1242 r. Zostały umieszczone po obu stronach uliczki, tworząc 2 rzędy po 24 drewniane budki z mięsem, wędlinami i innymi wyrobami od wrocławskich rzeźników.

Choć może wydawać się, że na Jatkach stacjonowali również rzeźnicy, to w istocie ich zakłady – a dokładnie obory znajdowały się na ul. Rzeźniczej oraz nad samą Odrą.

Kramy mięsne z czasem zaczęły zamieniać się w warsztaty rzeźnicze oraz małe sklepiki. Właściciele kramów uzyskiwali pozwolenia na budowę kamienic, które przeobraziły wygląd uliczki. Ostatecznie w 1939 roku na Jatkach mieściły się już tylko 2 stoiska rzeźników.

Do uliczki artystów

Po II wojnie światowej na Starych Jatkach pozostało niewiele mało zniszczonych kamienic. Część starano się odbudować. W dawnym kształcie pozostały jedynie kamienice nr 1 i 2.

Jatki zmieniły całkowicie swoja dawną funkcję. W latach 90 zaczęły tworzyć się w tym miejscu małe galerie sztuki, a swoje miejsce na mapie Wrocławia odnaleźli tu liczni artyści (Galeria BWA, Galeria Tkacka, Artes Domus). Przez długi czas funkcjonował tu również znany wrocławski klub muzyczny Na Jatkach.

Dziś Jatki odżyły na nowo. Turyści i mieszkańcy zaglądają tutaj by nabyć nietuzinkowe pamiątki lub małe dzieła sztuki od wrocławskich rzemieślników i artystów. Niedawno w miejscu kultowego klubu, otworzyła się restauracja Jatki 2.0. Food&Culture. Oprócz dobrego jedzenia, można w niej również posłuchać muzyki na żywo.

Pomnik ,,Ku czci Zwierząt Rzeźnych” 

Czy po dawnych Jatkach pełnych mięsnych kramów nie pozostało już ani śladu? Nie do końca. Tuż za bramą prowadzącą do uliczki znajdziecie nietypowy pomnik, jedyny taki w Polsce! To pomnik ,,Ku czci Zwierząt Rzeźnych”, który przypomina o dawnej historii tego wrocławskiego zakątka.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @baba_w_drodze_

Wśród rzeźb znalazła się m.in. gęś, koza, świnia, królik, kogut i cielę. Turyści chętnie fotografują się z tym oryginalnym dziełem, którego pomysłodawcą w roku 1997 był Piotr Wieczorek.

Krasnal rzeźnik

O starej roli Jatek możemy dowiedzieć się z jeszcze jednego symbolu, który został umiejscowiony w tej klimatycznej uliczce. Mowa o Krasnalu Rzeźniku, którego możecie odszukać gdy tylko popatrzycie pod nogi. Krasnal dumnie trzyma w swych rękach topór rzeźnika i przypomina o dawnych mieszkańcach tej części Wrocławia.

Jesteście ciekawi historii innych wrocławskich ulic i zabytków?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Architektoniczne perełki Wrocławia [Część 1]: Ile wież ma wrocławska Katedra?

źródło: Praca zbiorowa pod red. Jana Harasimowicza: Encyklopedia Wrocławia. Wyd. III poprawione i uzupełnione. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZniczodzielnie stanęły przy wrocławskich cmentarzach. Regały do dzielenia się zniczami
Następny artykułWrocławski biurowiec wyróżniony przez Prezydenta RP w konkursie „Lider Dostępności 2022”
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.