Bujne ogrody w kształcie kuli, do których można wejść, przysiąść na ławce i cieszyć oczy gęstą roślinnością, co więcej – które można stworzyć samemu. Brzmi tajemniczo?
Oto Growroomy – sferyczne roślinne konstrukcje wertykalne, zaprojektowane przez duńskie studio SPACE10 we współpracy z IKEA, zostały zbudowane przez Aleję Bielany i od teraz dostępne są dla każdego odwiedzającego centrum.
Kurczące się zapasy pożywienia, zmniejszenie powierzchni pól uprawnych, masowy system produkcji żywności oraz rosnąca urbanizacja – to wyzwania współczesnej cywilizacji, którym zaradzić starają się nie tylko naukowcy, ale także designerzy.
Poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań współczesnych problemów związanych z marnowaniem żywności, a jednocześnie koniecznością stałego zwiększania jej podaży, zaprowadziły architektów Sine Lindholm i Madsa-Ulrika Husuma ze studia architektonicznego SPACE10 do rolnictwa miejskiego – indywidualnych oraz sąsiedzkich upraw w ogródkach, na skwerach czy własnych domach.
Myśl ta stała się początkiem dla prac nad wyjątkowym ogrodem wertykalnym – Growroomem, umożliwiającym hodowlę wielu roślin na niewielkiej przestrzeni. Konstrukcja w całości wypełniona warzywami, owocami lub ziołami, określana jako „architektura produkująca żywność”, miała stać się artystyczną eksploracją niesamowitego potencjału miejskiego rolnictwa. Dzięki temu pomysłowi projektanci starali się wywołać dyskusję na temat tego, jak przywrócić przyrodę do miast, uprawiać żywność lokalnie i na mniejszą skalę, a ostatecznie rozwiązać szybko rosnący popyt na jedzenie.
Aby rozpowszechnić ideę samodzielnych upraw, projekt Growroomu wraz z instrukcją montażu został udostępniony do darmowego pobrania, aby każdy mógł stworzyć własny ogród wertykalny. Do indywidualnych i sąsiedzkich upraw zachęca także Aleja Bielany, na terenie której podziwiać można dwa zbudowane według instrukcji Growroomy, wypełnione bujną roślinnością.
– Każdy może wejść do środka, nacieszyć oczy widokiem roślin i zaczerpnąć inspirację do stworzenia własnego warzywnika lub zielnika. Dodatkowo, ze strony internetowej Alei Bielany pobrać można „Poradnik kwiatowy”, czyli informator, zawierający najważniejsze informacje z zakresu pielęgnacji roślin, ich doboru oraz dobroczynnych właściwości – zachęca Krzysztofa Gromada, kierownik ds. współpracy z lokalnymi społecznościami z Alei Bielany.
Więcej na: www.alejabielany.pl.