We Wrocławiu znajdziemy wiele wspaniałych Parków, które są małymi oazami zieleni, i miejscem relaksu dla wielu okolicznych mieszkańców. Przez ostatnie tygodnie prezentowaliśmy Wam ich historię i przyrodę. Dziś mamy dla Was pierwszą część listy z omówieniem pozostałych wrocławskich parków. A do jakiego parku Wy chodzicie najczęściej?
Park Jana Kasprowicza
Bliskość rzeki sprawia, że spacery po tym Parku są jeszcze przyjemniejsze niż zwykle. Wzdłuż alejek ustawiono wiele ławeczek, na których można odpocząć w cieniu rosnących drzew.
W Parku znajduje się kolorowy plac zabaw z lokomotywą z drewna. Obok zorganizowano całkiem sporą siłownie, a fani sportów zespołowych mogą skorzystać z boiska do koszykówki. Niewielkie polany to dobre miejsca na rodzinny piknik. Na terenie parku są też wygodne ścieżki rowerowe, które dobrze sprawdzają się do nordic walkingu.
Adres: aleja Jana Kasprowicza
Park Stabłowicki
Park założono pod koniec XIX w. jako park prywatny. W jego wschodniej części płynie rzeka – Bystrzyca. Park zaplanowano tak, aby odzwierciedlał krajobraz typowy dla bystrzyckich rozlewisk. W środku Parku znajdował się budynek mieszkalny, który nie dotrwał do naszych czasów. Po wojnie teren ten przekształcono w park miejski. Rosną tam imponujące platany oraz dęby szypułkowe.
Adres: ul. Stabłowicka 67
Wyświetl ten post na Instagramie
Park Generała Władysława Andersa
Park zajmuje ok. 6 ha powierzchni i powstał w miejscu dawnego zespołu nekropolii, na który składały się: cmentarz św. Marii Magdaleny, cmentarz gminy ewangelicko-reformowanej, cmentarz św. Maurycego i cmentarz św. Doroty. Wokół Parku znajduje się wiele obiektów rekreacyjnych, m.in. Aquapark Wrocław i Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan.
Wyświetl ten post na Instagramie
Park na Niskich Łąkach
Park na Niskich Łąkach znajduje się w obrębie dawnego osiedla Rakowiec. Na jego terenie znajdziecie uroczy, drewniany plac zabaw, na którym doskonale odnajdą się nawet najmłodsze dzieci.
Wyświetl ten post na Instagramie
Park Marii Dąbrowskiej
Ten Park założono na Karłowicach w 1966 roku. Ma prawie 8 ha powierzchni. Powstał w miejscu cmentarza parafii Jedenastu Tysięcy Dziewic. W 1975 roku przeprowadzono renowację Parku. Rosną tu piękne okazy drzew m.in.: brzoza brodawkowata, czeremcha późna, dąb szypułkowy, grab zwyczajny, jawor, jedlica zielona, jesion wyniosły, kasztanowiec, klon, lipa i topola.
Adres: Karłowice
Wyświetl ten post na Instagramie
Park Świętej Edyty Stein
Park Świętej Edyty Stein został wyodrębniony z Parku Stanisława Tołpy w 2011 roku, aby uhonorować jego patronkę św. Teresę Benedyktę od Krzyża. Stein była filozofką i zakonnicą żydowskiego pochodzenia. Zakonnica zmarła 9 sierpnia 1942 w Brzezince, w obozie Auschwitz-Birkenau. Po śmierci uznano ją za męczennice, a w 1998 roku – kanonizowano.
Adres: Błogosławionej Edyty Stein
Wyświetl ten post na Instagramie
Park Lesława Węgrzynowskiego
Pierwotnie w miejscu Parku znajdował się szpital i ewangelicki kościoła św. Trójcy. Został on jednak zniszczony w trakcie wojny. Park powstał w ramach czynu społecznego z inicjatywy Ligi Ochrony Przyrody. Nowo powstały park nazwano na cześć Lesława Węgrzynowskiego – lekarza pulmonologa, pioniera walki z gruźlicą.
Adres: ul. Kolejowa
Wyświetl ten post na Instagramie