120 zł rocznej ulgi za kompostowanie – nowa propozycja miasta. Odbierz bezpłatny kompostownik

0

120 złotych rocznie będzie można zaoszczędzić, kompostując bioodpady. Z jednej strony to realne oszczędności dla mieszkańców, a z drugiej – zachęta do korzystania z kompostowników. Te bezpłatnie użycza wrocławianom Urząd Miejski. Uchwała w sprawie ulgi trafi na majową sesję Rady Miejskiej.

Dotychczas ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku kompostowania bioodpadów w budynkach jednorodzinnych wynosiła 1 zł miesięcznie. Jeśli uchwała w tej sprawie zostanie przyjęta na majowej sesji Rady Miejskiej, od lipca ulga będzie wynosiła 10 złotych za miesiąc, czyli 120 złotych w skali roku. Wystarczy wówczas złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Wydziału Podatków i Opłat.

– W ten sposób chcemy zachęcać mieszkańców domów jednorodzinnych do kompostowania bioodpadów na przydomowych ogródkach. Odpady zielone i kuchenne mogą zostać przetworzone na kompost, który zostanie później użyty do nawożenia ogródków. To proekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo może przynieść znaczącą ulgę dla portfela – mówi Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia.

Rozwiązanie jest tym bardziej atrakcyjne, że mieszkańcy domów jednorodzinnych z przydomowymi ogródkami mogą bezpłatnie otrzymać kompostownik z Urzędu Miejskiego.

– Wystarczy złożyć wniosek do Wydziału Środowiska. Przez pierwsze trzy lata kompostownik jest bezpłatnie użyczany pod warunkiem składania sprawozdania o ilości odpadów poddanych kompostowaniu w ciągu roku. Po trzech latach przechodzi na własność mieszkańca – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska i dodaje: – W ten sposób udostępniliśmy mieszkańcom, ale również placówkom oświatowym już ponad 2,2 tys. kompostowników, a w magazynach czeka na Państwa ponad 350 kolejnych. Każdy z nich pozwala na kompostowanie do 1274 kilogramów bioodpadów rocznie.

Jak bezpłatnie otrzymać kompostownik?

Wnioski należy składać w siedzibie Wydziału Środowiska przy ul. Hubskiej 8-16. Co ciekawe, pomimo udostępnienia ponad 2200 kompostowników, w deklaracjach śmieciowych kompostowanie zaznaczyło zaledwie ok. 1100 mieszkańców. Dzięki podwyższeniu ulgi do 10 zł za miesiąc, zwolnienie z pewnością będzie cieszyło się większym zainteresowaniem.

– Liczymy na to, że wyższa ulga zachęci jeszcze więcej wrocławian do kompostowania bioodpadów. To z kolei przyczyni się do zwiększenia poziomów recyklingu odpadów wytworzonych w mieście. Jako miasto jesteśmy zobowiązani do osiągania określonego w przepisach poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. W ubiegłym roku osiągnęliśmy ustawowy poziom, ale z roku na rok będzie on coraz wyższy – mówi Małgorzata Demianowicz.

Jak mówi ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym roku 35% odpadów musi być przygotowanych do ponownego użycia i poddanych recyklingowi. Z roku na rok granica będzie jednak coraz wyższa – z docelową, 65-procentową w 2035 roku.

Opłaty za śmieci poniżej maksymalnej stawki

We Wrocławiu opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wynosi 41,24 zł.

– Warto podkreślić, że głosowanie Rady Miejskiej będzie dotyczyło wyłącznie wspomnianej ulgi, sama opłata za odpady zostanie utrzymana na obecnym poziomie. System gospodarowania odpadami ma się bilansować, miasto na nim nie zarabia – mówi Marcin Urban. – Dodatkowo będziemy pracowali nad uszczelnieniem systemu, by wysokość opłat za gospodarowanie odpadami była dla wszystkich mieszkańców sprawiedliwa.

Warto dodać także, że na wrocławskim Janówku działa miejska kompostownia. Jej moce zostaną zwiększone z 6 do 12 tysięcy ton odpadów zielonych przetwarzanych każdego roku, z możliwością dostosowania jej do odbioru 25 tys. ton.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKonsolidacja zobowiązań – w jaki sposób może pomóc osobom zadłużonym?
Następny artykułInternet Wrocław – jak wybrać najlepszą ofertę?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.