Na horyzoncie najmłodszych malują się wyzwania związane z niedawno rozpoczętym nowym rokiem szkolnym. W powietrzu da się wyczuć zew przygody, chęć odkrywania, zawiązujące się przyjaźnie i pokłady młodzieńczego entuzjazmu. Ta sama atmosfera będzie nam towarzyszyć podczas zbliżającego się wielkimi krokami 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty!

W programie 11. MFF Młode Horyzonty znajdzie się 15 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji z aż 172 filmami aktorskimi, animowanymi i dokumentalnymi. Wydarzenie zainauguruje polska premiera – zrealizowanego w dwóch różnych technikach animacji, zaskakującego, pełnego humoru i baśniowych krain – filmu Fantastyczny Angelo (kat. wiekowa 7–12; reż. Vincent Paronnaud, Alexis Ducord) Prezentowany na festiwalach w Cannes i Annecy tytuł to manifest siły niezbędnej do przeciwstawienia się złu. Historia, która porwie młodych widzów i ich opiekunów na pełną wrażeń przygodę. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta gala wręczenia nagród wraz z seansem Młody Sherlock Holmes (kat. wiekowa 6–∞; reż. Buster Keaton) z muzyką na żywo.

Repertuar w skrócie

W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze rodzime oraz międzynarodowe tytuły, spośród których zarówno jury, jak i publiczność wybiorą najlepszy film. Premierowo zaprezentujemy głośną, wyczekiwaną, zrealizowaną z ogromnym rozmachem produkcję Smok Diplodok (kat. wiekowa 6–12; reż. Wojtek Wawszczyk), która wprowadza zupełnie nową jakość w polskim kinie familijnym. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć. W tym ostatnim po raz kolejny głos zabierze także jury złożone z młodych miłośników filmu.

W tym roku damy się ponieść wyobraźni w Królestwie anime – oświetlonym neonami Tokio, głębinach oceanu, magicznych krainach pełnych fantastycznych stworzeń. Ustawiamy Focus na Koreę Południową. Oczarujemy widzów tradycyjną koreańską operą, domowym kimbapem i ruszymy na filmowy spacer po ulicach Seulu.  To nie koniec podróży! Z sekcją Między fiordami – filmy z Norwegii wybierzemy się w chłodniejszy rejon Europy pełny urokliwych krajobrazów i wciągających historii. Grą w zielone przypomnimy, jak ważna jest troska o środowisko i edukacja przyrodnicza. Opowiemy Krótkie historie, które wzruszają, iskrzą się kolorami i są w sam raz na pierwszą wizytę w kinie. Molom książkowym damy zostać Z nosem w książkach, grając adaptacje i ekranizacje literatury. Miłośnikom zwierząt – niezależnie od tego, czy wolą Kotki czy pieski – podsuniemy propozycje z ulubionymi czworonożnymi bohaterami. W sekcjach Nasza klasyka i Festiwalowi ulubieńcy zaprezentujemy najlepsze produkcje docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów. W programie znajdą się takie tytuły jak Szkoła Magicznych Zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka (kat. wiekowa 6–10; reż. Sven Unterwaldt), Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu (kat. wiekowa 7–10; reż. Tina Mackic) czy Kicia Kocia w przedszkolu (kat. wiekowa 3–5; reż. Marta Stróżycka).

Młodym wchodzącym w dorosłość, poszukującym własnych filmowych ścieżek, zaproponujemy tytuły Coming of age, a tym, którzy dorastanie mają już za sobą – rodzicom i opiekunom, wyjątkowe produkcje o relacjach międzypokoleniowych wybrane z tegorocznego repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. By nasze wydarzenie było szerzej dostępne, podczas 11. MFF Młode Horyzonty znaleźliśmy miejsce na pokazy przyjazne sensorycznie.

Ponyo, reż. Hayao Miyazaki

Festiwal to coś więcej niż filmy

Ponieważ seanse kinowe wyzwalają w młodych twórczą energię – tak, jak w poprzednich latach – zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować. Proponujemy moc atrakcji towarzyszących pokazom. Zaproszeni artyści i edukatorzy poprowadzą zajęcia kreatywne, podczas których będziemy projektować festiwalową scenografię, poznać bliżej japońską kulturę, tworzyć reklamy, do których sami napiszemy scenariusze, trenować naszą uważność. Repertuar uzupełniliśmy o spotkania z twórcami filmów i aktorami czy seanse z muzyką na żywo.

Pełen harmonogram wydarzeń towarzyszących festiwalowi znajduje się na stronie Kina Nowe Horyzonty.

Wyczekiwana polska premiera w ramach festiwalu

Tegoroczna edycja festiwalu zbiega się również w czasie z premierą Smoka Diplodoka. Wyreżyserowany przez Wojtka Wawszczyka film, do powstania którego inspiracją były kultowe komiksy Tadeusza Baranowskiego, to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier najbliższych miesięcy. Jeszcze żadna familijna produkcja w naszym kraju nie była realizowana z takim rozmachem i nie wzbudzała takich emocji. To zupełnie nowa jakość w polskiej kinematografii. Na wielkim ekranie zobaczymy Piotra Polaka i Helenę Englert. Swoich głosów animowanym postaciom użyczyli m.in. Borys Szyc, Małgorzata Kożuchowska, Arkadiusz Jakubik, czy Mikołaj Wachowski, a uważni widzowie usłyszą epizodycznie również Roberta Makłowicza.

Smok Diplodok trafi do polskich kin 4 października 2024 r., a już 6 października w ramach 11. MFF Młode Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu pokaz specjalny filmu, któremu towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserem po seansie. Dodatkowo na 1. piętrze Kina Nowe Horyzonty obejrzeć będzie można wystawę poświęconą tej niesamowitej produkcji.

Za dystrybucję tytułu odpowiadają Młode Horyzonty. Projekt jest realizowany w koprodukcji z Telewizją Polską oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Bilety już w sprzedaży

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie festiwal.mlodehoryzonty.pl.

Bilety na seanse można kupić w kasach oraz na stronie WWW Kina Nowe Horyzonty.

Więcej informacji o MFF Młode Horyzonty: http://festiwal.mlodehoryzonty.pl/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUdrażnianie kanalizacji we Wrocławiu – do kogo zgłosić się po pomoc?
Następny artykułPrzejdą całe osiedle jego granicami – nadchodzą 8. Dni Trójkąta!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.