a
OVO Wrocław
OVO Wrocław

Przebył 4,5 tys. kilometrów z Turcji przez Belgię aż do Polski. Następnie został poddany skomplikowanej obróbce, a wreszcie precyzyjnie zamontowany na elewacji OVO Wrocław, którą właśnie pokrył w całości. To pierwsza realizacja z białego Corianu na taką skalę w kraju.

W Polsce został dopuszczony do użytku przez Instytut Techniki Budowlanej dopiero w 2012 r. W kraju nie ma zbyt wielu budynków obłożonych Corianem, a i na świecie to wciąż rzadkość. Ten solidny
i ekologiczny materiał jest wynalazkiem firmy DuPont. Ma wszechstronne zastosowanie – zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Z Corianu można tworzyć meble, oświetlenie czy panele dotykowe. Jego właściwości pozwalają na wiele i sprawiają, że utrzymanie jest łatwe.

OVO Wrocław
OVO Wrocław

Corian dla blobitektury

Dla OVO Wrocław został wyprodukowany w kolorze białym w Turcji, w jednej z czterech fabryk koncernu (pozostałe znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej). Stamtąd przyjechał najpierw do Belgii, a następnie trafił do Polski i tu był obrabiany. W sumie przebył aż 4,5 tys. kilometrów.

OVO Wrocław
OVO Wrocław

Właśnie zakończył się montaż Corianu na elewacji OVO Wrocław. Materiał pokrył aż 5,5 tys. mkw. zewnętrznych ścian budynku. To powierzchnia odpowiadająca trzem boiskom do hokeja na lodzie. Elewacja nie jest jednak płaska, lecz zaokrąglona.

– Oryginalny kształt OVO Wrocław jest wynikiem procesu projektowania. Na różnych piętrach wprowadzaliśmy wiele funkcji o różnym przeznaczeniu, ale niekoniecznie o tej samej powierzchni. Połączenie ich w niekonwencjonalną, opływową formę wydawało się właściwym rozwiązaniem – mówi Asaf Gottesman z pracowni Gottesman Szmelcman Architecture, architekt koncepcyjny OVO Wrocław. – Corian pozwolił nam na oddanie tej wizji w pełni.

OVO Wrocław
OVO Wrocław

W niektórych miejscach materiał jest wygięty w aż dwóch płaszczyznach. To właśnie za sprawą właściwości Corianu, który jest termoformowalny. – Corian jest podgrzewany do temperatury 160-170 st. C. Trwa to około 40 minut, żeby materiał osiągnął jednakową temperaturę na całej grubości 12 mm. Następnie na specjalnej prasie membranowej nadaje się mu odpowiedni kształt – mówi Łukasz Gągało, country manager odpowiedzialny za Corian w Polsce.

Zadaniem wykonawcy było ułożenie wszystkich elementów w spójną całość. Co ciekawe, wykorzystano do tego montaż niewidoczny. Corianowe płyty montowane były na podkonstrukcji na specjalnych zawieszkach. To zawieszenie pozostaje ukryte, a od zewnątrz widać jedynie Corian. Dzięki temu bryła budynku jest miękko zaokrąglona i pozbawiona kantów.

– To dla nas ostatni ważny etap budowy tuż przed jej zakończeniem. Za sprawą Corianu futurystyczna wizja OVO Wrocław stała się rzeczywistością. Materiał podkreśla nowoczesność i dynamiczny charakter budowli – mówi Shuckie Ovadiah, jeden z inwestorów i CEO OVO Wrocław.

OVO Wrocław
OVO Wrocław

Czas na wnętrza

W przypadku OVO Wrocław Corian wnika także do środka budynku. Rozpoczął się jego montaż m.in. na ścianie sali balowej – na wysokości od podłogi do ok. jednego metra. Dlaczego Corian jest wyjątkowy?

  • Materiał może przybierać dowolne kształty, jego powierzchnia nie zdradza śladów łączenia
  • Jest odporny na wszelkie zabrudzenia i żadna substancja nie jest w stanie wniknąć w jego strukturę
  • Da się szlifować i polerować, dzięki czemu nawet po 20 latach wygląda jak nowy
  • Jest całkowicie obojętny chemicznie i nietoksyczny
  • Dzięki odporności na brud i bakterie spełnia wszelkie normy sanitarne

Obecnie na budowie pracuje 650 osób. Najwięcej prac w OVO Wrocław jest związanych z wykończeniem wnętrz, ale część ekipy zagospodarowuje teren wokół budynku. Wzdłuż ulicy Traugutta oraz Podwale powstają m.in. chodniki. Od strony al. Słowackiego przy wjeździe do podziemnego garażu trwa układanie kostki brukowej.

OVO Wrocław
OVO Wrocław

Generalnym wykonawcą prac jest firma Eiffage Polska Budownictwo S.A. Prace nad OVO Wrocław prowadzone są w tak zwanym systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę.

[poll id=”5″]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMariusz Kędzierski – artysta bez rąk, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych (wywiad)
Następny artykułRedakcja Kocham Wroclaw życzy wesołych świąt!
Założyciel serwisu Kocham Wroclaw.