Woda to jedna z najbardziej fascynujących substancji na Ziemi. Wszystko od niej się zaczyna, a Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, które pokazuje wodę z różnych perspektyw, przygotowało nową atrakcję – ekran parowy. Tutaj to woda w stanie gazowym gra główną rolę i zabiera gości w świat zabaw oraz gier edukacyjnych.
Ekran parowy to półprzezroczysta ściana pary wodnej powstała z rozbitych cząsteczek H2O. Na opadającej grawitacyjnie „kurtynie” prezentowane są aplikacje interaktywne, których elementy można przesuwać w dowolne miejsce ruchem dłoni.
Goście Centrum mają możliwość przejść przez obraz, dotknąć go, a nawet wejść w interakcję dzięki zastosowanym autorskim, edukacyjnym aplikacjom multimedialnym. Każda z tych aplikacji ma wspólny mianownik jakim jest woda, a jednak porusza różne kwestie:
- pierwsza pokazuje, jak wielką wartość dla ludzi stanowi deszczówka
- druga to dobre praktyki, które każdy z nas może stosować, a dzięki temu oszczędzać wodę
- natomiast trzecia to przede wszystkim ukłon w stronę zwierząt morskich oraz problemów zanieczyszczenia mórz i oceanów.
– W Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis stale poszukujemy nieszablonowych sposobów przekazywania wiedzy o wodzie – substancji, bez której nie byłoby życia na Ziemi. A nowy ekran parowy to instalacja multimedialna z autorskimi aplikacjami, która oprócz możliwości przeprowadzenia interaktywnych zajęć jest oryginalnym tłem dla filmów edukacyjno-promocyjnych. Wierzę, że wiedza nabyta przez współdziałanie z otoczeniem jest najcenniejsza i na długo zostaje w pamięci. – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Oryginalny eksponat miał swoją premierę w Dubaju podczas największej Wystawy Światowej EXPO, gdzie m.in. Hydropolis promowało Dolny Śląsk i Wrocław. Ponad 36 tysięcy osób z całego świata miało niepowtarzalną okazję, aby wypróbować nową atrakcję. Teraz goście Centrum Edukacji Ekologicznej również będą mogli cieszyć się tą interaktywną instalacją.
Jedną z historii prezentowanych na ekranie parowym w Hydropolis jest życie troci wędrownej – ryby, która rozmnaża się w rzekach, a młodociane osobniki wędrują aż do wód przybrzeżnych Atlantyku, Morza Północnego i Bałtyku. Historycznie troć występowała w wielu polskich rzekach, ale pogarszające się warunki środowiska, wzrost poziomu zanieczyszczeń, budowanie zapór na rzekach doprowadziły do zniszczenia wielu cennych tarlisk i w konsekwencji do znacznego zmniejszenia liczebności troci.
Ekran parowy stał się integralną częścią ścieżki zwiedzania stałej wystawy CEE Hydropolis. Umiejscowienie go na granicy Strefy Relaksu oraz Strefy Człowiek i Woda to symboliczne podkreślenie nierozerwalnego związku człowieka, natury i wody.