We Wrocławiu już jutro otwarta zostanie pierwsza w Polsce miejska AquaFarma! O co chodzi? [SPRAWDŹ]

0
wizualizacja, mat. prasowe

Pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna otwarta zostanie już jutro we Wrocławiu, a dokładniej przy Hydropolis (Na Grobli). AquaFarma, to miejska farma wodno-żywnościową, w której łączona będzie uprawa roślin z hodowlą ryby, a być może także skorupiaków i raków.

,,Nie stosujemy sztucznych nawozów. Dlatego nasza żywność jest ekologiczna, posiada wysokie walory smakowe i odżywcze.” – mówią pomysłodawcy i założyciele AquaFarmy.

Zadaniem farmy akwaponicznej w mieście przyszłości będzie zapewnienie lokalnym mieszkańcom świeżej żywności. Mniej transportu oznacza także skrócony łańcuch dostaw, a co za tym idzie ograniczony zostaje ślad węglowy.

Według założycieli AquaFarmy w przyszłości standardem będzie retencjonowanie wody w domach, wykorzystanie deszczówki, uprawa i hodowla żywności w tkance miasta przez zastosowanie technologii obiegu zamkniętego RAS (Recirculating Aquaculture Systems) w mikro- i makroskali produkcji żywności. Rolnictwo miejskie jest przyszłością miast i świadomym ekologicznie sposobem na ich zrównoważony rozwój.

wizualizacja, mat. prasowe

Jak działa AquaFarma?

  • W czasie hodowli ryb lub skorupiaków w systemie o obiegu zamkniętym (RAS) powstają pochodzące z ich odchodów związki, takie jak amoniak. W pewnych stężeniach są one toksyczne dla zwierząt, ale jednocześnie stanowią składnik pokarmowy dla roślin.
  • System akwaponiczny AquaFarmy został zamknięty w przystosowanych do produkcji żywności kontenerach morskich i jest wyposażony w  trzy zbiorniki do hodowli zwierząt akwakultury.
  • Ze zbiorników woda z odchodami pompowana jest do jednostki wyposażonej w filtr mechaniczny i biologiczny, gdzie odpowiednie bakterie przekształcają amoniak w azotany, które są mniej toksyczne dla zwierząt, a jednocześnie lepiej przyswajalne dla roślin.
  • Po filtracji biologicznej woda z substancjami pokarmowymi trafia do miejsca uprawy roślin, specjalnego regału, gdzie wykorzystywane są dwie metody hydroponiczne. W metodzie NFT (nutrient film technique) korzenie roślin obmywane są przez cienką warstwę stale płynącej wody, natomiast zgodnie z metodą DWC (deep water culture) korzenie zanurzone są w głębszej toni intensywnie napowietrzanej i sukcesywnie wymienianej wody.
  • Z systemu hydroponicznego woda oczyszczona z substancji toksycznych dla zwierząt wraca do miejsca ich hodowli i tym samym obieg pozostaje zamknięty.
  • Mimo że system akwaponiczny wymaga tylko ok. 10% wody w porównaniu z jej zużyciem w rolnictwie konwencjonalnym, to jednak konieczne jest uzupełnianie strat wody wynikających z transpiracji, parowania i wchłaniania przez rośliny. W AquaFarmie będziemy częściowo wykorzystywać wodę opadową. Po wstępnym oczyszczeniu deszczówki  przez zielony dach trafi ona do jednostki złożonej z filtrów i odwróconej osmozy. Tak oczyszczona i przygotowana woda będzie mogła być użyta do uzupełnienia systemu akwaponicznego.
  • Produkcja akwaponiczna odbywa się w warunkach zamkniętych, w których ściśle kontrolujemy parametry klimatyczne. Sprawia to, że możliwość występowania szkodników i chorób jest znacznie zredukowana, co pozwala zrezygnować z chemicznych środków ochrony roślin i antybiotyków. Produkty są wolne od pozostałości, świeże i bezpieczne dla konsumenta.

Idea miejskiej farmy akwaponicznej powstała w oparciu o podejście modułowe i rozwiązania systemowe. Farmy takie mogą być powielane i instalowane jak najbliżej końcowego odbiorcy produktów żywnościowych (na osiedlach, przy sklepach, restauracjach). Dzięki temu skracają się łańcuchy dostaw, zmniejsza ryzyko związane z logistyką i transportem, co redukuje emisję CO2 i przyczynia do zwiększania bezpieczeństwa żywnościowego.

Otwarcie i zwiedzanie naszej AquaFarmy, która znajduje się tuż obok Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, już jutro 21 marca o godz. 11:00.

AquaFarma powstała w ramach polsko- norweskiego projektu USAGE.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCyrk bez zwierząt ponownie we Wrocławiu [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Następny artykułBucket List na 2023 rok we Wrocławiu – te miejsca musisz odwiedzić!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.