W długi czerwcowy weekend (18–22.06.2025) warto obrać kurs na Leśnicę – na zachodnich obrzeżach Wrocławia czeka jedna z najciekawszych wystaw sztuki współczesnej w Polsce. Tegoroczna edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w niezwykłym miejscu – w kazamatach Zamku w Leśnicy, gdzie kiedyś działała kultowa dyskoteka Forty, oraz w parku. Organizatorką SURVIVALU jest fundacja Art Transparent, która od 20 lat wspiera sztukę współczesną.

5 dni, darmowy wstęp, wygodne godziny otwarcia

SURVIVAL to idealna propozycja na spędzenie wolnego czasu – solo, z rodziną albo przyjaciółmi. Wystawa, wydarzenia towarzyszące, piknikowa atmosfera, zieleń i historia – wszystko w jednym miejscu. Dojazd? Bez problemu – pociągiem, autobusem lub rowerem. Wstęp jest zupełnie bezpłatny. Na odwiedzenie wystawy mamy czas od 18 do 22 czerwca – w środę od 12:00 do 24:00, a w czwartek, piątek, sobotę i niedzielę od 12:00 do 22:00. Wystawę można zwiedzić samodzielnie lub w grupie. Na indywidualne zwiedzanie nie trzeba się zapisywać.

Nie tylko wystawa – spotkania, wykłady, rodzinna gra terenowa

Na odwiedzających codziennie czekać będą też interesujące spotkania, wykłady i rozmowy – m.in. o tym, kto zabrał nam czas wolny i jak nowe technologie wpływają na relacje międzyludzkie. Organizatorzy zapraszają do klubu festiwalowego na przekąski i odpoczynek, a dzieciaki – na zajęcia rodzinne i grę terenową. W programie znajdą się też oprowadzania po wystawach. Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.

Temat: czas, praca, uwaga – ile mamy ich naprawdę?

  1. Przegląd Sztuki SURVIVAL – zatytułowano „3s/8h” – koncentruje się na relacjach między czasem, pracą a uwagą. Odwołuje się do historycznych postulatów ruchów robotniczych o ośmiogodzinnym dniu pracy i zestawia je z dzisiejszym trzysekundowym progiem uwagi w mediach społecznościowych. To zaproszenie do refleksji nad tym, jak dziś zarządzamy czasem – jako jednostki i jako społeczeństwo – w epoce przebodźcowania, elastycznego zatrudnienia i ciągłej dostępności.

Nowe prace znanych i debiutujących twórców

Do hasła „3s/8h” odniosły się osoby artystyczne w ramach otwartego konkursu, spośród których zespół kuratorski wyłonił najciekawsze propozycje. Na wystawie zobaczymy prace takich osób jak m.in. Maja Janczar, Paweł Franciszek Jaskuła, Jagoda Dobecka, Szymon Szewczyk, Maciek Cholewa, a także Julia Królikowska, Piotr Mlącki, Paulina Włostowska czy Wojciech Blecharz. Pełna lista osób artystycznych zostanie ogłoszona w połowie maja. 

Wystawa dla każdego, nie tylko dla znawców

SURVIVAL to wystawa dostępna – także dla tych, którzy na co dzień nie chodzą do galerii. Przy każdej pracy znajdziesz przystępny opis, a wolontariusze i wolontariuszki chętnie pomogą Ci się odnaleźć. „Nie każdy zna się na sztuce, ale fajnie, gdy można ją zrozumieć” – mówi jedna z wolontariuszek.

„Wiele osób mówi nam, że SURVIVAL to jedyna wystawa sztuki współczesnej, którą odwiedzają w ciągu roku. Ludzie cenią to, że nie stawiamy barier i chętnie rozmawiamy o sztuce w sposób przystępny” – mówi Ewa Pluta, jedna z kuratorek Przeglądu.

Szczegółowe informacje znajdziesz na: www.survival.art.pl oraz w mediach społecznościowych.

***

Organizatorka: fundacja Art Transparent

Partner generalny: OPT Zamek

  1. Przegląd Sztuki SURVIVAL

hasło: 3s/8h

18–22.06.2025 (środa–niedziela)

dawna Dyskoteka Forty i Zamek w Leśnicy

plac Świętojański 1, Wrocław

Wstęp na wystawę i wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Wystawa czynna:

12:00–24:00 – środa

12:00–22:00 – czwartek, piątek, sobota i niedziela

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRekordowa oferta nowych mieszkań we Wrocławiu. Zobacz najpopularniejsze inwestycje 2024
Następny artykułNoc Muzeów we Wrocławiu – odkryj wrocławskie instytucje nocą i świętuj 60-lecie Muzeum Architektury
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.