To już pewne – za niecałe dwa lata na Brochowie stanie nowoczesny Aquapark. Dziś, 25 sierpnia, odbyło się uroczyste przekazanie terenu pod inwestycję przy ulicy Polnej 10 we Wrocławiu.

Przetarg wygrało Konsorcjum firm Mosty Łódź i PPUH Transcom sp. z o.o. Aquaparkiem na Brochowie będzie zarządzała spółka Wrocławski Park Wodny S.A. Koszt inwestycji szacowany jest na 35 milionów złotych.

W miejscu powstawania nowej inwestycji w latach 30. XX wieku funkcjonowało miejskie kąpielisko. Nowa inwestycja obejmie teren o powierzchni 18 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń. Przy nowym obiekcie wykonawca zasadzi 35 drzew oraz prawie 600 m2 krzewów i traw.

Przetarg obejmował zaprojektowanie i wybudowanie kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z parkingiem, obsługą komunikacyjną oraz zagospodarowaniem terenu.

– Bardzo się cieszę, że budujemy kolejny obiekt na miarę naszych czasów i oczekiwań, a także niezwykle spójny z wrocławską racją stanu. To znaczy, obiekt kompletny i całoroczny – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Dla tych z żyłką sportową powstanie basen, w którym będą mogli pokonywać kolejne długości i poprawiać swoje osiągi. Będą też niecki do nauki pływania i rekreacji, atrakcje dla najmłodszych, plaża do wypoczynku oraz SPA i saunarium. We Wrocławiu nie zapominamy nigdy o potrzebach osób z niepełnosprawnościami, dlatego w każdej części obiektu będzie to odczuwalne, od bezprogowych drzwi i przejść zaczynając, a na dźwigach umożliwiających korzystanie z obiektu kończąc. Zamierzenie jest takie, by latem ulgę przynosiło nam nie tylko pluskanie się w wodzie, ale też zieleń, która ma teren zdominować. Wreszcie będzie to inwestycja ekologiczna, wykorzystująca zieloną energię i oszczędna w prąd, czerpiąca energię z techniki solarnej. Czasem mówię, że Wrocław nie jest i zapewne nigdy nie będzie miastem skończonym, ale mam nadzieję, że takie obiekty jak powstający na Brochowie Aquapark będą nas do tego celu przybliżać – dodaje.  

– Aquapark przy ulicy Borowskiej odwiedza rocznie prawie 2 miliony gości. Jesteśmy pewni, że drugi Aquapark również będzie się cieszył tak sporym zainteresowaniem – mówi z kolei Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego.

Cztery strefy w jednym obiekcie

Nowy budynek to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny. Na pierwszym poziomie znajdą się 4 baseny wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym. W strefie rekreacyjnej powstaną basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania oraz basen z hydromasażem dla 12 osób, a także basen zewnętrzny.

Basen zewnętrzny będzie posiadał część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych. Wymiary tej niecki to 25 x 20 m, a jej głębokość wynosi od 0,3 do 1,35 m. Basen czynny będzie sezonowo. Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym.

Przed Aquaparkiem powstanie też parking o powierzchni 600 metrów kwadratowych z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi.

Na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo–wypoczynkowa, czyli sale fitness oraz strefa saunarium. W strefie sportowej powstaną dwie sale fitness, o które zabiegali mieszkańcy Brochowa. W jednej z nich będą prowadzone zajęcia fitness, w drugiej – jogi. Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10 zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców.

Na piętrze znajdzie się również strefa saunarium. W jej skład wchodzić będą dwie sauny fińskie, sauna parowa, dwa pokoje masażu oraz pomieszczenie do wypoczynku.

Obiekt niskoemisyjny zasilany zieloną energią

Wrocławski Park Wodny postawił na rozwiązania przyjazne środowisku. Obiekt będzie niskoemisyjny i zasilany zieloną energią. Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną.

– Zaoszczędzimy nie tylko prąd, ale wręcz będziemy na nim zarabiać, oddając nadwyżki do sieci. Energię elektryczną będziemy bowiem czerpać z techniki solarnej. Na dachu budynku basenu zostanie zainstalowany system hybrydowych paneli słonecznych – zapowiada Paweł Rańda, wiceprezes Wrocławskiego parku Wodnego S.A.

W podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół inwestycji.

Obiekt będzie wykorzystywał tzw. „zieloną energię”. Dzięki technologii kogeneracji przy okazji wytwarzania energii z gazu na potrzeby ogrzewania wody w basenach czy wentylacji obiekt produkować będzie jednocześnie energię elektryczną.

W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze wokół inwestycji oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia.

Szacowany koszt inwestycji to 35 milionów złotych.

Otwarcie Aquaparku na Brochowie planowane jest na wiosnę 2022 roku.

Aquapark na Brochowie w liczbach:

Basen sportowy: (25×14,5×1,1,3-1,8 m o pow. lustra wody 363 mkw., z siedmioma torami szerokimi na 2 m),

Basen do nauki pływania (10×7,5×0,9 m pow. 75 mkw., z trzema torami o szerokości 2,75 m)

Jacuzzi na 12 osób

Brodzik (pow. 20,86 mkw., głęboki na 0,4 m, wyposażony w zjeżdżalnię i armatki wodne)

Basen zewnętrzny o pow. 475 mkw. będzie głęboki na 1,3 m, a w części brodzika na 0,4 m.

Strefa Saunarium: 2 sauny fińskie, łaźnia parowa

Strefa Fitness: siłownia i dwie sale fitness

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZ Wrocławiu polecimy już do Budapesztu! [CENY BILETÓW]
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: Łona i Webber & The Pimps na wrocławskim Hot Spocie!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.