Oświetlenie samochodowe to jego bardzo ważna część. Nowsze modele mają ponad dwadzieścia żarówek różnego typu na zewnątrz, jak i wewnątrz kabiny. Każda indywidualna żarówka ma duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Rodzaje żarówek samochodowych
Zdjęcie żarówek ze strony internetowej czesciauto24.pl
Ze względu na konstrukcję można wymienić 3 rodzaje źródeł światła: żarówki halogenowe, żarówki ksenonowe i żarówki LED.
Żarówki halogenowe mają jeden lub dwa żarniki, które zaczynają się świecić, kiedy przepływa przez nie prąd elektryczny. Emitują żółte światło. Żarówki najwyższej jakości są w stanie wytrzymać nawet do 1000 godzin. Żarówki H1, H2, H3, H4 oraz żarówki o symbolach W, P oraz R to żarówki halogenowe.
Żarówki ksenonowe nie potrzebują aż tyle prądu do działania co rozwiązania halogenowe, ponieważ działają inaczej. Nie mają żarników, święcą się dzięki ksenonowi, specjalnemu gazu zapłonowego. Emitują niebieskie światło. Żarówki ksenonowe mogą świecić nawet ok. 3 tys. godzin. Żarówki o symbolach D1S, D2S, D3S, D4S, D1R, D2R, D3R oraz D4R to żarówki ksenonowe.
Żarówki LED do działania wykorzystują chip półprzewodnikowy do przetwarzania prądu elektrycznego na światło. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie – w porównaniu do żarówek halogenowych i ksenonowych, żarówki LED pobierają mało energii, zapewniają lepszą efektywność/moc i są wydajniejsze. LED-y emitują białe światło. Żarówki LED są objęte specjalnymi zasadami – polskie prawo mówi, że wszystkie montowane LED-y muszą mięć europejską homologację. Zabronione jest też montowanie retrofiltrów.
Kiedy wymienić światła w samochodzie?
Szacuje się, że żarówki trzeba wymienić po ok. 2000-3000 godzinach pracy lub co dwa lata. Zaleca się ich wymianę przy każdym przeglądzie okresowym, aby nie dopuścić do ich przepalenia się w trakcie podróży, w najgorszym scenariuszu podczas podróży nocą lub w pogorszonych warunkach pogodowych.
Jeśli zauważysz, że żarówka straciła swoją moc i nie oświetla drogi już tak dobrze lub zaczyna mrugać, to znak, że trzeba wymienić ją na nową. Pamiętaj, że nie wymienia się tylko jednej uszkodzonej żarówki, ale zawsze parami i zawsze na odłączonym akumulatorze. Wymiana żarówek w starszych samochodach jest łatwiejsza niż w samochodach współczesnych i jeśli masz doświadczenie i lubisz majsterkować, możesz wymienić je samodzielnie. W przypadku żarówek w nowszych samochodach czasami ciężko się do nich dostać, dlatego też lepiej udać się do mechanika. Wymiana żarówek nie jest droga i nie przekroczy kilkadziesiąt złotych.
Jak dobrać żarówki do samochodu?
Każdy model samochodu może mieć inny rodzaj żarówek, dlatego też przed zakupem upewnij się, że nowe żarówki są kompatybilne z Twoim samochodem. Informację, jakie żarówki powinny zostać zamontowane w Twoim aucie, możesz znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.
artykuł sponsorowany