Bałtyk, Tatry, Mazury, a może tym razem coś innego, na przykład Karkonosze? Okolice Karpacza mają coraz więcej argumentów, by przyciągnąć turystów z całej Polski. Coraz lepsze skomunikowanie z resztą kraju, wyjątkowe miejscówki, które otworzyły się w ostatnich miesiącach, i lokalne smaki odkrywane na nowo – to wszystko sprawia, że w tę majówkę warto wybrać się na południowo-zachodni kraniec Polski.
Kilka godzin od Śnieżki
Szybkie drogi i autostrady na południu Polski sprawiają że, dojazd do Karkonoszy jest łatwiejszy, niż kiedykolwiek. Z Warszawy dotarcie pod Śnieżkę zajmie nam 5 godzin, z Krakowa 4,5 godziny, a ze Szczecina zaledwie 4 godziny. Jeszcze szybciej najwyższe szczyty Sudetów ujrzymy, wyruszając z Łodzi, Poznania czy Wrocławia.
Kiedy, jak nie w maju?
Na miejscu na miłośników górskich wędrówek czeka prawdziwy raj. Maj to idealny moment, by sprawdzić się w zdobywaniu malowniczych szczytów Karkonoszy. Soczysta zieleń, łagodne zbocza pokryte pięknymi kwiatami i wymarzone dla wspinaczki temperatury – wszystko to sprawia, że przygodę z tym zakątkiem Polski warto zacząć właśnie teraz.
Najbardziej oczywistym celem wycieczek będzie Śnieżka, najpopularniejsza i najwyższa (1603 m n.p.m.) góra Sudetów z charakterystycznym obserwatorium meteorologicznym w kształcie latających spodków.
Warto dać jednak szansę także innym szczytom, na których zdobycie potrzeba nieco mniej wysiłku, i które dobrze sprawdzą się na rodzinne wędrówki. Mowa przede wszystkim o Kopie, na którą można też wjechać kolejką z Karpacza, i która jest świetnym punktem widokowym na Śnieżkę i Kotlinę Jeleniogórską. Inne warte odwiedzin szczyty to: Czarna Kopa, z której można dotrzeć do Przełęczy Okraj, oferującej piękne widoki na czeską część Karkonoszy, Skalny Stół, idealny na spokojną wycieczkę, i malownicza Karpatka.
Zacznij od Karpacza
Idealną bazą do zwiedzania Karkonoszy będzie Karpacz. To właśnie stąd najwygodniej wyruszyć na podbój Śnieżki, wjechać kolejką na Kopę, tu odwiedzimy też urokliwy kościółek Wang zbudowany z drewna. Dobrze oznakowane szlaki turystyczne, mające tu początek, sprawią, że w czasie kilkudniowego wypadu trudno będzie narzekać na niedobór pomysłów na wędrówki. Wart polecenia jest m.in. szlak prowadzący do Kruczych Skał, granitowych formacji skalnych, oddalonych od centrum miasta zaledwie 20 minut drogi, i oferujący piękne widoki.
Miasto oferuje też liczne atrakcje stworzone z myślą o turystach, takie jak Karkonoskie Tajemnice, interaktywne muzeum w którym można poznać legendy i historię Karkonoszy. To świetna propozycja na pochmurny dzień lub dla rodzin z dziećmi.
Nowy wymiar relaksu
Pamiętając Karpacz sprzed lat, można być zaskoczonym, jak wiele zmieniło się, jeśli chodzi o bazę hotelową. Symbolem tych zmian jest Mövenpick Resort & Spa Karpacz, niedawno otwarty, pierwszy hotel szwajcarskiej marki Mövenpick w Polsce. Pięciogwiazdkowy obiekt zlokalizowany w sercu Karpacza stanowi połączenie szwajcarskiej dbałości o detale z regionalnymi akcentami i architekturą inspirowaną tyrolskimi wzorcami.
Hotel oferuje m.in. piękne widoki na Karkonosze, strefę wellness z saunami, basenem wewnętrznym i podgrzewanym basenem zewnętrznym oraz autorskie zabiegi, inspirowane szwajcarską czekoladą z jej dobroczynnymi właściwościami. Kulinarnym sercem obiektu jest restauracja Polanka, w której można poznać kuchnię Karkonoszy we współczesnym wydaniu. W menu bazującym na lokalnych produktach znaleźć można m.in. karkonoskie kyselo na maślance sudeckiej z borowikiem, truflą i puree ziemniaczanym.