Wrocław pozyskał z europejskiego funduszu ponad 23,5 miliona złotych na wdrożenie rozwiązań, przyczyniających się do budowania zrównoważonego systemu gospodarowania wodami opadowymi oraz rozwiązań opartych o zielono-niebieską infrastrukturę. Miasto już wie, jak wykorzystać te środki. W planach magistrat znalazło się m.in. rozszczelnienie betonowego placu przed Centrum Historii Zajezdnia.

Na tym jednak nie koniec. Zdobyte środki pozwolą na budowę nowych miejsc, gdzie zieleń i gospodarka wodami opadowymi będzie grała pierwsze skrzypce. Już teraz wiadomo, że we Wrocławiu pojawi się nowy park kieszonkowy przy ulicy Powstańców Śląskich, a skwer ulicy Suchej i Borowskiej zmieni się nie do poznania.

Realizacja tych wszystkich zadań pozwoli na przystosowanie przestrzeni miejskiej Wrocławia do zmian klimatu i podniesienie komfortu przebywania w niej w upalne dni. W wyniku realizacji tych projektów ponad 7 tysięcy m2 powierzchni szczelnych przekształci się w tereny zielone lub o nawierzchniach przepuszczalnych – tłumaczy Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Jak zmieni się betonowy plac przed Centrum Historii Zajezdnia?

Główną ideą tego zadania jest zlikwidowanie miejskiej wyspy ciepła poprzez stworzenie elementów infrastruktury zielono-niebieskiej, takich jak: rozszczelnienie istniejącej nawierzchni placu oraz nawierzchni parkingów, stworzenie ogrodów deszczowych oraz ponowne wykorzystanie wody opadowej. Dodatkowo cała przestrzeń zostanie wyposażona w elementy małej architektury, takie jak ławki solarne, czy źródła wody pitnej dla mieszkańców.

Jak jednak można zauważyć na wizualizacjach przedstawionych przez urzędników – główną rolę będzie odgrywała zieleń. Zamiast panującego tam betonu, pojawi się niemal 70 drzew i ponad 570 krzewów.

Zupełnie nowe zielone skwery i park kieszonkowy

Na mapie Wrocławia, pojawią się kolejne miejsca, gdzie w pełni zostaną wykorzystane możliwości, jakie daje natura. Oprócz placu przed Centrum Historii Zajezdnia, zmian doczeka się również plac wejściowy na Promenadę Staromiejską przy ul. Świdnickiej.  Głównym celem zadania jest zagospodarowanie wód opadowych poprzez wprowadzenie elementów małej retencji, zwiększenie nawierzchni przepuszczalnych oraz odpowiednie ich wyprofilowanie. Łączna powierzchnia terenów zielonych po realizacji
tej inwestycji wyniesie ponad 1400 metrów kwadratowych.

Kolejnym zadaniem jest skwer przy ul. Suchej

Tutaj także beton zmieni się w zielono-niebieskie rozwiązania. W szczególności plany zakładają spory nacisk na nasadzenia nowych bylin, rabat oraz drzew, jak również wykonanie systemów odbierających wody opadowe. W tym przypadku będzie to ponad 360 metrów kwadratowych nowej zielonej przestrzeni w ścisłym centrum miasta. Warto dodać, że tak samo, jak w przypadku wcześniej wspomnianych inwestycji. Miejsce to zostanie wyposażone w źródła wody pitnej dla mieszkańców.

Ostatnią inwestycją, tego typu jest park kieszonkowy przy ul. Powstańców Śląskich

Takie rozwiązania są już dobrze znane w stolicy Dolnego Śląska. Pomysł na parki kieszonkowe wziął się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w dobie zwartego zabudowania konieczne było wydzielenie niewielkich miejsc na tereny zielone. Pierwszy taki zazieleniony obszar powstał w Nowym Jorku na Manhattanie.

Podobnie, jak we wcześniej wspomnianych zdaniach teren przy ul. Powstańców Śląskich będzie posiadał systemy retencyjne, które będą odprowadzały wody opadowe do nowych drzew i bylin. Co ważne, ścieżki, którymi mieszkańcy będą się przemieszczać pomiędzy roślinnością, zostaną wykonane z nawierzchni żwirowo- żywicznej. To oznacza, że niemal każda część nowego parku będzie odbierać i przekazywać wodę do nowej zieleni.

Ogromna inwestycja wrocławskiego MPWiK

Spora część środków z programu trafiła także do Miejskiego Przesiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Dzięki temu już niedługo w ulicach: Cegielskiego, Braci Hofmannów i Konduktorskiej ruszy budowa sieci kanalizacji deszczowej o długości 650 m wraz ze zbiornikiem retencyjnym oraz przepompownią wód deszczowych.

Wody opadowe będą kierowane kanalizacją deszczową do szczelnego zbiornika retencyjnego. Gromadzona w nim deszczówka będzie natomiast wykorzystywana do podlewania terenów zieleni oraz do hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji. Zbiornik retencyjny będzie mógł pomieścić 760 mwody deszczowej. Jest to ilość porównywalna do średniego miesięcznego zużycia wody przez 250 osób.

Nasze zadanie idealnie wpisuje się w przyjętą przez miasto Strategię Gospodarowania Wodami Opadowymi. Deszczówka, zamiast zalewać ulice podczas nawalnych deszczy, będzie spływać kanalizacją deszczową do zbiornika, w którym będzie magazynowana i zagospodarowywana w miejscu opadu. Jedynie jej nadmiar będzie przepompowywany do przydrożnego rowu przy ul. Konduktorskiej, który jest w naszej eksploatacji – mówi wiceprezes MPWiK, Przemysław Gałecki.

Inwestycja będzie kosztować ok. 15 mln zł brutto, ale wrocławskie wodociągi wydadzą jedynie 1/3 tej kwoty. Prawie 10 mln zł będzie pochodzić z Programu FEnIKS.

*Program FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) jest narzędziem wsparcia polityki energetycznej, środowiskowej i klimatycznej Polski. Umożliwia finansowanie inwestycji ze środków funduszy Unii Europejskiej udostępnionych państwom na lata 2021-2027.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułFestiwal Krasnoludków 2024 we Wrocławiu – magiczny świat małych bohaterów [PROGRAM]
Następny artykułPasaż Grunwaldzki. Męska rzecz
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.