Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis w grudniu tego roku będzie obchodzić swoje dziesiąte urodziny. Jednak świętowanie tego jubileuszu rozpoczyna już teraz. Przez dekadę miejsce to przyciągnęło blisko trzy miliony odwiedzających z Polski i z zagranicy, stając się jedną z największych atrakcji turystycznych Wrocławia.
Hydropolis, które jest częścią MPWiK Wrocław, to wyjątkowe połączenie nauki, techniki i architektury. Od 2015 roku popularyzuje wiedzę na temat wody – jednej z najcenniejszych substancji na Ziemi. Interaktywna wystawa, zlokalizowana w zabytkowym zbiorniku wody czystej z XIX wieku, pozwala zwiedzającym zrozumieć, jak powstała woda, jakie ma właściwości, jak wpływa na życie na naszej planety oraz jak ją chronić w obliczu zmian klimatu.
– Jako wrocławianka pamiętam, kiedy Hydropolis rozpoczynało swoją działalność. Było to coś innowacyjnego na skalę nie tylko Wrocławia, ale całej Polski. Byliśmy dumni, że to w naszym mieście otwiera się niezwykłe muzeum łączące dziedzictwo historyczne z nowoczesną edukacją i ekologią. Nie wszyscy wierzyli w sukces, tymczasem Hydropolis przez dziesięć lat zyskało ogromne uznanie mieszkańców i turystów, stając się jedną z wizytówek naszego miasta. Cieszę się, że to miejsce wciąż się rozwija i odpowiada na współczesne wyzwania – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Więcej zieleni, nowych przestrzeni i eksponatów
Z okazji jubileuszu Hydropolis zaplanowało szereg działań specjalnych. To nowe inwestycje, nowe eksponaty, a także wyjątkowe wydarzenia zarówno na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej, jak i na wyjeździe. Prace budowlane trwają już na dachu obiektu, który zostanie udostępniony dla zwiedzających.
– Nasadzimy ponad 1100 roślin, w tym byliny i rośliny cebulowe. Na pozostałej części dachu zostaną ułożone maty rozchodnikowe z trawami o powierzchni 3690 m2. Dość powiedzieć, że sama instalacja nawadniająca będzie miała ok. 17 kilometrów długości – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Wzdłuż ścieżki, która będzie prowadziła zwiedzających przez zielony dach ustawione zostaną ławki. Ważnym elementem tej nowej części wystawy staną się tzw. rozety sensoryczne, ale to nie wszystko.
– Na dachu ustawimy także lunetę, która pomoże oglądać zabytkową architekturę MPWiK, ale także ułatwi poszukiwanie… krasnala. Oczywiście nie wiemy kiedy i gdzie się pojawi, ale prawdopodobnie wybierze sobie jedno z okien w Wieży Ciśnień pod drugiej stronie ulicy Na Grobli – dodaje Gałecki.
Zejście z zielonego dachu zostanie również wykorzystane jako element wystawy – pojawi się tam ścieżka edukacyjna i wystawy czasowe. Nowością będzie również włączenie do zwiedzania Hydropolis zabytkowej kotłowni wschodniej znajdującej się przy Wieży Ciśnień.
– Budynek kotłowni wraz z kominem jest elementem systemu wodociągowego uruchomionego w 1871 r. Trzy lata temu obiekt został wpisany do rejestru zabytków.
Rewitalizacja, która trwała kilka lat objęła m.in. remont dachu, renowację komina, prace elewacyjne i stolarskie. Pozostały nam ostatnie prace adaptacyjne, aby jesienią włączyć ten obiekt do Hydropolis i udostępniać do zwiedzania dla grup zorganizowanych – mówi Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Planowane zmiany uzyskały pozytywną opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
– Hydropolis to wyjątkowy obiekt zabytkowy, który łączy historię z nowoczesnością. Zaproponowane rozwiązania zostały starannie przygotowane i w pełni respektują walory architektoniczne oraz historyczne tego miejsca – mówi Daniel Gibski, Wojewódzki Konserwator Zabytków, dodając: – Cieszy mnie, że przestrzeń ta będzie dalej rozwijana w duchu poszanowania dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla zwiedzających.
Wystawę centrum wiedzy o wodzie wzbogacą także nowe eksponaty, m.in. replika Titanica.
Nowa maskotka, mobilna wystawa i eksperymenty w trasie
Świętowanie urodzin Hydropolis to nie tylko inwestycje, ale także dziesiątki wydarzeń – na terenie obiektu i poza nim. Przede wszystkim centrum z niecierpliwością oczekuje na swojego 3-milionowego gościa. Wcześniej, bo już w maju z okazji jubileuszu pojawi się nowa maskotka, a Cafe Woda przygotuje specjalne, urodzinowe menu.
Dużo będzie się działo poza murami centrum wiedzy o wodzie.
– Projekt „Hydro w podróży” obejmie odwiedzi m.in. Kraków, Warszawę, Sopot, Szczecin. Wszędzie tam wrocławska atrakcja zaprezentuje swoje najlepsze eksperymenty, a rekin, ośmiornica i ich trzecia koleżanka będą zabawiać najmłodszych. Po Dolnym Śląsku będzie zaś krążyć mobilna wystawa Hydropolis, opowiadająca historię 130-letniego obiektu i zachęcająca do odwiedzenia tego miejsca – mówi Karolina Michalak-Żmuda, dyrektorka Centrum Komunikacji Społecznej i Promocji w MPWiK.
Atrakcje przygotowano również dla wrocławian bezpośrednio na osiedlach. To między innymi wizyty w Centrach Aktywności Lokalnej. Z kolei pierwszego dnia wakacji piknik podczas, którego edukatorzy wspólnie z WOPR-em i WCRS-em będą uczyć jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą nie tylko latem.
Jubileuszowy branding, sklep online i nowa oferta Hydropolis
Jesienią oferta Hydropolis zostanie wzbogacona o sklep internetowy i nowe gadżety. Oczywiście w specjalnym brandingu urodzinowym. Co ważne Centrum Edukacji Ekologicznej przygotowuje także kolekcję ubrań, która będzie dostępna nie tylko na terenie obiektu, ale także w sieci.
Rozbudowana zostanie także oferta edukacyjna, m.in. o warsztaty dla osób ze szczególnymi potrzebami. To rozwinięcie projektu „ciche godziny”, z którego już od lutego tego roku korzystają osoby neuroróżnorodne czy wysoko wrażliwe.
– Hitem okazały się wprowadzone w styczniu do stałej wystawy fotele VR. Przez pierwsze trzy miesiące z możliwości nurkowania z Humbakami na Wyspach Tonga, czy rekinami na Bahamach skorzystało ponad 10 tysięcy osób – mówi Monika Domaradzka, menedżerka Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.
Od pomysłu do jubileuszu
Pomysł na inwestycję zrodził się w 2011 roku. Wówczas Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu postanowiło nadać nową funkcję XIX-wiecznemu obiektowi.
– Niezbędne było przeprowadzenie prac remontowych w dawnym zbiorniku wody czystej. Zdecydowaliśmy się na inwestycję, która pozwoliła realizować misję edukacyjną MPWiK i jednocześnie tchnęła nowe życie w tę XIX-wieczną przestrzeń – mówi Witold Ziomek.
Budynek został wpisany na listę zabytków, dlatego wszelkie zmiany konsultowane były z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Prace trwały cztery lata.
– Początkowo była to żmudna droga ratowania zabytkowej konstrukcji, następnie prace adaptacyjne, dostosowujące obiekt do nowej funkcji. Wreszcie, przygotowanie eksponatów i umieszczenie ich w strefach tematycznych – dodaje prezes MPWiK.
To jedno z nielicznych miejsc w Europie poświęconych wodzie w tak kompleksowy i nowoczesny sposób. Centrum otworzyło swoje podwoje 5 grudnia 2015 roku. Ambasadorami Hydropolis zostali: Don Walsh – wybitny oceanograf, który jako jeden z pierwszych dotarł do rowu Mariańskiego, a także Ryszard Horowitz – światowej sławy polski fotografik. W ciągu dekady centrum zdobyło liczne nagrody, m.in. tytuł „Najlepszego Produktu Turystycznego” Polskiej Organizacji Turystycznej.
Hydropolis w liczbach
W trakcie niespełna 10 lat działalności Hydropolis odwiedziło blisko 3 miliony gości. Edukatorzy centrum oprowadzili ponad 40 260 grup zorganizowanych i przeprowadzili przeszło 3800 warsztatów. Powierzchnia zabytkowego zbiornika, w którym mieści się Hydropolis, wynosi 4070 m², a długość ścieżki prowadzącej przez wystawę to 305 metrów. Obwód ekranu 360° w strefie Planeta Wody, gdzie o hipotezach powstania wody na Ziemi opowiada Krystyna Czubówna, to imponujące 65 metrów. Centrum może się również pochwalić prawdopodobnie najdłuższą drukarką wodną w Europie (46,5 m), a także repliką batyskafu Trieste w skali 1:1. W strefie Ocean Życia można zobaczyć ławicę 1500 tuńczyków, na którą „poluje” żarłacz tygrysi.
– Nasze Centrum Edukacji Ekologicznej to niezwykłe miejsce nauki, które bawi, inspiruje i daje przestrzeń do dialogu. W tym ważnym dla nas roku chcemy być szczególnie blisko ludzi i ich potrzeb. Ale także chciałbym bardzo mocno podziękować zespołowi Hydropolis i MPWiK, bo kluczem do sukcesu tego miejsca była i jest praca ludzi, którą rozpoczęto kilkanaście lat temu decydując się na budowę tego magicznego miejsca – dodaje Przemysław Gałecki.
Szczegóły wydarzeń urodzinowych będą ogłaszane na stronie www.hydropolis.pl oraz w mediach społecznościowych.