Pomysł na weekend majowy: Odwiedź Twierdzę Srebrna Góra

0

Czy wiecie, że Twierdza w Srebrnej Górze ma status pomnika historii? Oprócz tego jest też świetnym miejscem na weekendowy wypad.

Przygotowaliśmy dla Was kilka faktów o tym niezwykle interesującym miejscu, ale na początek mały quiz: zgadnijcie, ile talarów kosztowało wybudowanie Twierdzy

Budowa fortyfikacji

Twierdzę wzniesiono na 2 wzniesieniach: Fortecznej Górze i Ostrogu. Wybudowanie kompleksu zajęło 12 lat (1765-1777) i wymagało ok. 4,5 tys. robotników. Zgodnie z założeniami mogło tam stacjonować do 3,5 tys. żołnierzy. Na Twierdzę składa się kilka wysuniętych dział artyleryjskich oraz rdzeń. Na 3 piętrach budowli znajdziecie 151 pomieszczeń fortecznych. Na terenie Twierdzy znajdowały się magazyny, zbrojownia, studnia, więzienie, prochownia, piekarnia, a także warsztaty rzemieślnicze, dzięki czemu obiekt był w pełni samowystarczalny, a zgromadzone w nim zapasy miały starczyły na oblężenie trwające od 3 do nawet 5 miesięcy!

Oblężenie Twierdzy

Obronność Twierdzy została poddana próbie tylko raz – podczas wojny francusko-pruskiej w 1807 roku. Obiekt szturmowano od 28 czerwca do 9 lipca, kiedy to podpisano pokój w Tylży. Oblężenie nie trwało więc długo. Na kolejne ataki wrogich wojsk, obrońcy Twierdzy odpowiadali ogniem. Atakujący nie zajęli wtedy fortyfikacji.

Historia srebrnogórskiej fortyfikacji

W latach 30. i 40. XIX w. Twierdzę wykorzystywano jako więzienie. Przetrzymywano w niej m.in. działaczy ruchu Młodych Niemców. W latach 70. służyła jako poligon wojskowy, ale już pod koniec wieku doceniono jej walory turystyczno-rekreacyjne. Władze zakazały niszczenia twierdzy, a po I Wojnie Światowej fortyfikacje zostały gruntownie wyremontowane. Turystyczną idyllę przerwał wybuch II Wojny Światowej. Twierdza została przekształcona w obóz jeniecki dla polskich oficerów – Oflag VIII B i działała w tych charakterze do 1 września 1941 roku. Podczas wyzwalania ziem polskich, radzieccy żołnierz złupili i zdewastowali fortyfikację, która po wszystkim zaczęła popadać w ruinę. Dopiero w 1965 dzięki wspólnym działaniom PTTK i Komendy Dolnośląskiej Chorągwi ZHP posprzątano II Fort Rogowy, który od tej pory nosił nazwę Harcerz. W 1969 uprzątnięto również Fort Ostróg, a 28 czerwca 1974 roku na terenie Fortu Donżon otwarto muzeum ciężkiej broni palnej.

Zwiedzanie Twierdzy

Zwiedzanie Twierdzy odbywa się z przewodnikiem, który ubrany jest w mundur z epoki. Oprócz dzielenia się wiedzą o Twierdzy, przewodnicy prezentują również broń z przeszłych wieków. Dodatkowe atrakcje to trasa spacerowa, kopalnia srebra i punkt widokowy. Pamiętajcie, że w podziemiach jest zaledwie 10⁰C, dlatego lepiej wziąć ze sobą kurtkę lub ciepłą bluzę. Warto też zadbać o odpowiednie obuwie, bo ze względu na charakter obronny, teren Twierdzy jest nierówny.

Zwiedzanie z przewodnikiem:

Bilet normalny: 35 PLN
Bilet ulgowy: 28 PLN

Dzieci do 4 lat: bezpłatnie

Zwiedzanie Twierdzy oraz Fortu Ostróg-Spitzberg:

Bilet normalny: 52 PLN
Bilet ulgowy: 40 PLN

Odpowiedź: 1 668 000 talarów

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułŚwięto rzeczy wyjątkowych w Czasoprzestrzeni! Targi Jedyne w Swoim Rodzaju we Wrocławiu
Następny artykułOd wieży do teleskopów: Nieznana historia wrocławskich obserwacji nieba
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.