Inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec skonstruowali innowacyjnego robota do szybkiego, skutecznego i bezpiecznego likwidowania niebezpiecznych drobnoustrojów.

Testy dobiegły końca, a robot już pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Sprawdza się znakomicie i może być stosowany także w innych placówkach medycznych, fabrykach, hotelach, centrach handlowych lub biurach.

Od kilkunastu lat inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec, największego niezależnego integratora systemów automatyki w Polsce, tworzą nowoczesne rozwiązania w branżach automatyki i elektryki. Najnowszym owocem ich pracy jest innowacyjny robot mobilny, który szybko, skutecznie i bezpiecznie dekontaminuje pomieszczenia z bakterii i wirusów – w tym koronawirusa SARS-CoV-2.

Zareagowaliśmy na pilną potrzebę, którą stworzyła pandemia. Wykorzystaliśmy przy tym naszą techniczną wiedzę i doświadczenie. Zrobiliśmy to, aby pomóc służbie zdrowia w walce z koronawirusem, ale nasz robot może przysłużyć się wielu innym instytucjom oraz firmom – mówi Grzegorz Góral, wiceprezes i założyciel firmy ControlTec.

W czasie pandemii placówki medyczne zmagają się z poważnym problemem z dekontaminacją. Używanie stacjonarnych urządzeń UV-C, takich jak wolnostojące lampy, jest niebezpieczne dla personelu z uwagi na konieczność przebywania w tzw. strefie brudnej oraz narażania się na światło ultrafioletowe. Służba zdrowia potrzebuje innego rozwiązania. – W trakcie rozmowy z głównym epidemiologiem ze szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu ustaliliśmy, że szpitalowi do dezynfekowania pomieszczeń przydałby się mobilny i zdalnie obsługiwany robot wyposażony w lampy UV-C – wspomina Grzegorz Góral. – Wcześniej konstruowaliśmy innego robota, do fabryki silników dużego koncernu samochodowego. Wirus przerwał ten projekt. Postanowiliśmy więc pomóc w walce z COVID i niejako wyrównać rachunki z wirusem – dodaje.

Po uzyskaniu niezbędnych informacji, inżynierowie z wrocławskiej firmy przystąpili do pracy. Pięcioosobowy zespół w dwa miesiące skonstruował zdalnie obsługiwany system 16 lamp i zintegrował go z jeżdżącą platformą. Opracował do tego autorskie oprogramowanie sterujące.

Wrocławski szpital pierwszy w Polsce

Po fazie testów technicznych na Politechnice Wrocławskiej i badań mikrobiologicznych w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT we Wrocławiu, autonomiczny Robot UV‑C ControlTec jest gotowy do pracy. Uzyskał wszystkie wymagane atesty i pozwolenia. Teraz pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, gdzie dezynfekuje pomieszczenia i korytarze w dziale diagnostyki obrazowej.

Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam bezcenną możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń. Robot sprawdza się bez zarzutu, jest według nas bardzo skuteczny – ocenia Magdalena Śliwińska, specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego. Szpital przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, zarządzany od ponad 20 lat przez dyrektora Janusza Jerzaka, korzysta z takiego robota jako pierwszy w Polsce.

Liczne badania laboratoryjne potwierdzają, że promieniowanie UV typu C unieszkodliwia SARS-CoV-2 w ciągu kilkunastu sekund, a w ciągu kilku minut całkowicie go likwiduje. Bakterie także nie mają szans, czego dowodzą badania mikrobiologiczne. – Robot to efekt współpracy technologii i medycyny. Urządzenie ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to skuteczność, łatwość obsługi, pełna autonomiczność i możliwość zdalnego zarządzania – wymienia Grzegorz Góral z ControlTec.

Człowiek pozostaje bezpieczny

Obsługa zdalna (przez aplikację lub stronę internetową) to przede wszystkim bezpieczeństwo. Personel nie musi przebywać w skażonym pomieszczeniu podczas dekontaminacji, tym samym nie naraża się na działanie promieniowania. Zaprogramowany robot jest samodzielny. Wystarczy otworzyć mu drzwi do skażonego pomieszczenia. Będąc w środku, uruchomi lampy, zdezynfekuje wnętrze i powiadomi o wykonaniu misji. Z pomieszczenia można korzystać od razu po dezynfekcji. W godzinę upora się z nawet 5 pokojami o wielkości 40 mkw.

Robot nie wymaga ciągłej obsługi, potrafi zapamiętać mapy i trasy przejazdu. Serwer sterowania pozwala na pracę floty robotów w danym miejscu. – Dostaliśmy robota zaprogramowanego i gotowego do samodzielnej pracy. Nie musimy zajmować się technicznymi sprawami, co jest wielką zaletą, ponieważ nas interesuje czystość epidemiologiczna pomieszczeń i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu – podkreśla Magdalena Śliwińska.
Robot jest prosty w użytkowaniu i przyjazny w obsłudze. Jest rewelacyjny, jeżeli chodzi o bezawaryjność, bezpieczeństwo, czas pracy i jej organizację – wylicza.

Robot sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach i na korytarzach szpitalnych bez obecności personelu i pacjentów. – Można wykorzystywać go do szybkiej, precyzyjnej i skutecznej dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, lotnisk i wszystkich innych miejsc, gdzie przebywają ludzie – wymienia Grzegorz Góral z ControlTec.

Robot UV-C ControlTec posiada deklaracje zgodności WE i znak CE. Spełnienie normatyw unijnych jest jego przewagą nad podobnymi urządzeniami produkowanymi w USA. Skuteczność i żywotność lamp UV są potwierdzone badaniami producenta i niezależnych jednostek badawczych.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTak będą wyglądać nowe tramwaje we Wrocławiu
Następny artykułZ Wrocławia polecimy do Budapesztu! [SPRAWDŹ KIEDY, CENY BILETÓW]
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.