5 najpiękniejszych secesyjnych kamienic we Wrocławiu

0

We Wrocławiu znajdziecie wiele pięknych budynków, jednak szczególną uwagę przechodniów przykuwają piękne secesyjne zdobienia. We Wrocławiu żyło i pracowało wielu niemieckich architektów zafascynowanych modną wtedy secesją. Chętnie przekładali oni swoje fascynacje na konkretne projekty, które zrealizowane – możemy oglądać do dziś.

Spośród wielu budynków wybraliśmy 5 najpiękniejszych. Ciekawi jesteśmy, które z nich podobają Wam się najbardziej?

Chemiczna 5

Tę kamienicę zaprojektował Karl Sittenfeld w 1903 roku. Jednak już rok później budynek przeszedł w ręce Morba Schaffa, który realizację projektu powierzył Josephowi Köhlerowi. Pierwotnie zakładano, że parter przeznaczony będzie na sklepy i restauracje, jednak zrezygnowano z tego pomysłu i wszystkie 4 kondygnacje zapełniono mieszkaniami.

Charakterystycznym elementem budynku są pionowe wykusze, czyli wystające z elewacji fragmenty poszerzające przylegające wnętrze. Zwróćcie też uwagę na cudne ażurowe zdobienia balkonowych balustrad.

Skrzyżowanie Prusa 5 i Świętokrzyskiej 57

Tę kamienicę w 1092 roku zaprojektował Wilhelm Heller. Budynek wzniesiono na planie łagodnego łuku i jest to jeden z najpiękniejszych przykładów secesji we Wrocławiu – zwłaszcza wśród zabudowy wielorodzinnej. Zwieńczenie kamienicy stanowi zaokrąglony gzyms okapowy.

Sama fasada jest asymetryczna i podzielona pionowo trzema dwukondygnacyjnymi wykuszami i balkonami. Na górze fasady zamieszczono polichromię z typowymi dla secesji zdobieniami w postaci motywów roślinnych oraz motywem wschodzącego słońca. Kamienice wpisano do rejestru zabytków w 1972 roku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez anna (@anna_seven_o)

Łódzka 14

Kamienica przy Łódzkiej 14 została wybudowana w 1901 roku i była jednym z pierwszych budynków we Wrocławiu, które wyposażono w windę oraz nowoczesne, duże okna. Przez wiele lat kamienica niszczała i traciła swój urok.

Na szczęście w grudniu 2015 roku rozpoczęto prace remontowe, który przywróciły budynkowi jego dawny blask. Remont zakończono w czerwcu 2016 roku. Kamienica odzyskała swój piękny kolor, a my wciąż możemy podziwiać jej wspaniałe zdobienia. 

Ukryta 14

Budynek ten powstał w 1902 roku. Kamieniczka ta od ulicy została oddzielona chodnikiem i zielenią. Fasadę wykonano w typowo secesyjnym stylu. Na parterze możecie zobaczyć boniowania, czyli dekoracyjne opracowanie krawędzi kamieni, podkreślające ich układ. W środkowej części budynku zastosowano wykusz. Będąc tam, koniecznie obejrzyjcie bramę – wygląda jak tkana z koronki!

Rynek 25 

Co prawda ten budynek nie jest czystą secesją, gdyż występują tam elementy barokowe, jednak elementy secesyjne są na tyle wyraziste, że warto o niej wspomnieć. 

Kamienicę wybudowano w 1906 roku, a jej projektantem był Alvin Wedemann. Jego decyzją zachowano średniowieczne piwnice, ale budynkowi nadano secesyjno-barokowy wygląd. Na fasadzie zobaczymy charakterystyczne pilastry, czyli wystające z budynku płaskie filary. Na ich dole znajdują się płaskorzeźby przedstawiające orła i pelikana. Między drugą a czwartą kondygnacją umieszczono wykusz, a na kolejnej kondygnacji znajdują się okna łukowe. Na dwukondygnacyjnym szczycie zobaczycie owalne okno ozdobione rzeźbami chłopców trzymających girlandy liści laurowych. Całość prezentuje się stylowo i elegancko.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMiejsca, których nie ma już we Wrocławiu: Historia dawnych łaźni miejskich
Następny artykuł31. Giełda Książki Bibliotecznej we Wrocławiu: Wszystko za 4 zł!
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.