Gdzie na weekend w okolicy Wrocławia? Atrakcje turystyczne w dawnym podwrocławskim uzdrowisku

0
a

Lubisz aktywny wypoczynek? Długie spacery i bliskość przyrody? Zastanawiasz się gdzie warto pojechać na weekend w okolicy Wrocławia, jakie atrakcje w pobliżu Wrocławia warto zobaczyć?

Wrocławskie parki, deptaki i kamieniczki, niewątpliwie kuszą walorami krajobrazowymi, ale co, jeśli przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat regularnego przemieszczania się pośród nich zdążyłeś poznać każdy kąt wrocławskiego rynku i każde drzewo Parku Południowego?

Przedstawiamy Wam nasze ostatnie odkrycie – Trzebnicę!

Położona zaledwie 15 minut drogi (dwupasmową S5!) od CH Marino Trzebnica, zauroczyła nas trasami spacerowymi, dostępną infrastrukturą oraz… bezpłatnymi parkingami 🙂

Wszystkie wymienione niżej atrakcje można odwiedzić w ciągu jednego dnia, choć na spacer wystarczające będą nawet 2 godziny.

Auto możemy zaparkować przy jednej z uliczek w centrum, na przykład w okolicy bazyliki, a jeśli zależy nam tylko na spacerze w bardziej naturalnej scenerii – polecamy darmowy parking przy ulicy Armii Krajowej, na wysokości Stawu Gondolowego.

Wycieczka dłuższa:

 

1. Spacer po Rynku i głównym deptaku – ul. Ignacego Daszyńskiego. Zobaczymy tutaj Ratusz, fontannę, pręgierz, zadbane kwietniki, drzewka i oświetlenie.

fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl

 

2. Bazylika i Sanktuarium św. Jadwigi – późnoromański klasztor, datowany na 1202 rok, będący najbardziej rozpoznawalną wizytówką miasta. Świątynia ufundowana przez Henryka Brodatego, uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.

fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl

 

3. Park Solidarności – gruntownie zrewitalizowany park o powierzchni ponad 1 ha.

fot. trzebnica.pl

Na jego terenie znajdziemy:

http://turystyka.trzebnica.pl/56/park-solidarnosci.html
  • siłownię na świeżym powietrzu
  • skatepark
  • strefę Street Workout
  • boisko do gry w bulle
  • stoliki do gry w szachy
  • linową wieżę do wspinaczki
  • trzy place zabaw przystosowane do dzieci w różnym wieku
  • fontannę oraz liczne nasadzenia kwiatów i krzewów.
fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl

 

4. Aleja Zakochanych wraz z Mostkiem Miłości – mieszczące się w najbliższym otoczeniu Parku, na wzniesieniu po byłym nasypie kolejki wąskotorowej. Podążając ścieżką w stronę ulicy 1 Maja, znajdziemy się na właściwej drodze ku kolejnej atrakcji.

fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl

5. Stawy Trzebnickie – malownicze miejsce Trzebnicy,  będące w XIX w. i na początku XX terenem uzdrowiskowym. Trzy stawy, wyspa, piękne alejki spacerowe z ławeczkami i latarniami, a także scena oraz bezpośrednie sąsiedztwo Lasu Bukowego – to zdecydowane atuty tego obszaru, który stał się wizytówką miasta, przyciągając licznie spacerujących i uprawiających sport mieszkańców oraz turystów.

fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl

Co ciekawe, przy deptaku od 2017 roku funkcjonują tężnie solankowe, wytwarzające mikroklimat zbliżony do tego obecnego nad morzem. Już podczas godzinnej sesji odpoczynku w otoczeniu leczniczej konstrukcji, dawka jodu którą pochłania organizm jest równa trzem dniom plażowania nad Bałtykiem.


 

6. Las Bukowy – pełniący niegdyś funkcje uzdrowiskowe, poprzeplatany wieloma ścieżkami o charakterze rekreacyjno – edukacyjnym.

fot. hebankowy.pl/

Znajdziemy zarówno dróżki historyczne, dydaktyczno – przyrodnicze, jak i ścieżki zdrowia. Niektóre z nich doprowadzą do leśnego kościółka i drogi krzyżowej.

fot. hebankowy.pl/

Bukowa sceneria pokrywa wzgórze o zróżnicowanym nachyleniu, dlatego jest to też miejsce często uczęszczane przez kolarzy górskich. Jest to idealny obszar do poćwiczenia rowerowych tricków, ze względu na obecność usypanych muld i innych przeszkód.


 

7. Gminny Park dla Psów 4 Łapy – obowiązkowy punkt wyprawy, jeśli do Trzebnicy wybierzemy się z naszym czworonogiem. Na ogrodzonym terenie na skraju Lasu Bukowego znalazło się kilkanaście instalacji, umożliwiających trenowanie tricków z pupilem: kładki, tunele, płotki do skoków, palisada, kijki do slalomu, opony itd..

fot. hebankowy.pl/

Nawet jeśli nasz pies nie jest fanem tego typu atrakcji, zapewne znajdzie tutaj kolegów do innych zabaw 🙂

fot. hebankowy.pl/
fot. hebankowy.pl/

 

8. Gminny Park Wodny Trzebnica Zdrój – jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Składa się z różnej głębokości basenów zadaszonych i otwartych, kilku zjeżdżalni i wiru wodnego, jacuzzi, saunarium, brodzika i placu zabaw dla dzieci. Poza tym, w kompleksie umiejscowiona jest też kręgielnia, siłownia, klub fitness i cross box, co czyni to miejsce centrum rozrywki i aktywności fizycznej.

fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl
fot. trzebnica.pl

Wizyta na basenie może zatem służyć jako zwieńczenie całodniowej wycieczki i relaks po długim spacerze.


 

Wycieczka krótsza:

Jeśli dysponujecie zaledwie kilkoma wolnymi godzinami, polecamy skrócić trasę i ograniczyć się do punktów 3 – 6. Na jej pokonanie powinny wystarczyć 2 – 3 godziny, które pozwolą Wam poczuć klimat dawnego podwrocławskiego uzdrowiska, zakochać się w nim i wrócić następnym razem na dłużej.

Zdjęcia udostępnione przez Urząd Miejski w Trzebnicy oraz przez właścicieli psa Hebana (http://hebankowy.pl/)  

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRusza jubileuszowy Restaurant Week [ZAREZERWUJ STOLIK]
Następny artykułSafari we Wroclavii. Spotkaj się oko w oko z dzikimi zwierzętami w centrum miasta
Odkryj Wrocław na nowo