Rekordowa liczba zachorowań na grypę w województwie dolnośląskim!

0
fot. mat. prasowe

Sezon na grypę nieustannie trwa. Od początku września aż do teraz w województwie dolnośląskich zachorowało prawie 200 tysięcy osób. To o 5,9% więcej niż rok temu. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mówią, że sezon grypowy się kończy, jednakże statystyki chorób, hospitalizacji i zgonów cały czas rosną.

Województwo dolnośląskie zajmuje 8 miejsce po względem zachorowań. Zwłaszcza teraz liczba osób z podejrzeniem grypy rośnie, ze względu na to, że w powietrzu czuć wiosnę i ciepło.

Grypą możemy zarazić się drogę kropelkową, a sama choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin. Jeśli nie dojdzie do przykrych powikłań, trwa około 7 dni. Objawia się gorączką, bólami mięśni i głowy – ogólnym złym samopoczuciem. Podczas jej rozwoju pojawia się kaszel, ból gardła i duszności. Jak przyznają lekarze, grypa jest bardzo często mylona z przeziębieniem, w konsekwencji czego nie podejmowane jest odpowiednie leczenie i może dojść do groźnych powikłań.

Wielokrotnie podkreślamy, że jeśli chory zauważy u siebie niepokojące objawy należy niezwłocznie udać się do lekarza i zrezygnować z pójścia do pracy. Zminimalizuje to ryzyko zarażenia innych i pozwoli bez komplikacji wrócić do zdrowia . Grypy nie należy lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci. Dotyczy to szczególnie tych, którzy obarczeni są czynnikami ryzyka, np. wiek, choroby przewlekłe, otyłość. Obecność 2 i więcej z nich nawet 200-krotnie podnosi ryzyko wystąpienia powikłań. Leczenie takich przypadków jest bardzo trudne. Za to profilaktyka prosta – szczepienie raz w roku. Warto o tym pamiętać we wrześniu – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa jest najbardziej niebezpieczna dla osób z chorobami serca i płuc, cukrzyków, seniorów, małych dzieci i kobiet w ciąży. Jednakże zachorować może każdy, dlatego specjaliści namawiają do szczepienia przeciw grypie, dzięki którym unikniemy poważnych powikłań. Nie ma jednak jednej skutecznej metody zapobiegania chorobie.

mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAuta Vozilli biją rekordy popularności we Wrocławiu!
Następny artykułWrocław na weekend: 11 najciekawszych wydarzeń [24 – 25 marca 2018]
Odkryj Wrocław na nowo