Uroczyście otwarta kilka dni temu Wyspa Daliowa wraz z rzeźbą NAWA, wzbudza wiele kontrowersji i wywołuje podzielone opinie wśród wrocławian. Poznajcie kilka informacji i ciekawostek na temat tej nietypowej konstrukcji.

  1. Rzeźba liczy 35 żeber wykonanych ze stali nierdzewnej, w technologii przyszłości FiDU.
  2. Najwyższy profil ma około 7,5m, najniższy około 4,5m. Pole powierzchni jaką zajmie rzeźba to około 100m2.
  3. Profile były transportowane po rzece Odrze barkami w trzech transportach. Jeden kurs barki to około 14 km po Odrze. Łącznie barki przepłynęły około 85km po Odrze.
  4. Użyto dwóch pchaczy: Tur oraz Żwirek. Transport wodny był częścią przywrócenia żeglugi śródlądowej na rzece Odrze
  5. Zużyto 51 804 kg stali, z której wycięto 714 elementów.
  6. Do pompowania stali wykorzystano około 1 000 000m3 powietrza.
  7. Produkcja trwała około 700 godzin roboczych.
  8. Łączna długość spawu to około 2km.
  9. Nad rzeźbą pracowały 23 osoby z firmy Zieta Prozessdesign.
  10. Na Wyspie Daliowej będzie nasadzonych około 7500 nowych roślin.

    nawa07

    NAWA to pierwsza rzeźba miejska wykonana w technologii przyszłości – FiDU

FiDU – technologia wynaleziona przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym niesamowitą lekkość. Oraz nieprawdopodobny współczynnik wagi do wielkości i wytrzymałości. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali. Dlatego stanie się manifestem tej innowacyjnej technologii.

nawa04

Poszukiwanie form doprowadziło artystę do budowy łuków bionicznych, połączonych ze sobą. Forma rzeźby odnosi się zarówno do naturalnego otoczenia, jak i pobliskich budowli, korespondując z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską HaląTargowej i Ostrówem Tumskim.
Łuki organiczne są wynikiem projektowania parametrycznego. Podczas procesu kształtowania komputerowego tworzone są formy. Dzięki wstępnym parametrom kształty końcowe spełniają praktyczne cele, takie jak optymalna wielkość, ciężar, dostosowanie do otoczenia.

mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOtwarcie toru wrotkarskiego w Parku Tysiąclecia
Następny artykułW okolicy Magnolii powstanie nowe osiedle – Dorzecze Legnickiej [WIZUALIZACJE]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.